5 клас ( продовження )


28 квітня 2020 р.

5 клас  Українська література

Тема уроку: Допитливий, чуйний, добрий хлопчик Олесь, його жага пізнати загадковий світ природи, уміння фантазувати, уявляти. Гідна поведінка Олеся як позиція особистості.

Один з відомих філософів сказав: „Талант — це іскра Божа, якою людина спалює себе, освітлюючи цією власною пожежею шлях іншим”. І що більший цей талант, то більш несхожою на інших є обдарована людина. Тут доречно ще раз нагадати слова Гр. Тютюнника про те, що „немає загадки таланту. Є вічна загадка Любові”.
Таким ми бачимо героя оповідання Григора Тютюнника „Дивак”, хлопчика Олеся. Його жага пізнати світ природи, вміння фантазувати захоплюють кожного з нас, читачів, адже з кожного прочитаного твору беремо певний досвід і для себе.
 Вивчення нового матеріалу.
Самостійна робота
Вам необхідно знайти в тексті описи природи (очима Олеся), навчитися виразно читати і зробити висновок про риси характеру хлопця. Друга група знаходить у тексті діалоги, вчиться виразно читати розмову між дідом та онуком; між Олесем і Толею. (Учні роблять висновок, що в діалогах глибше розкривається характер персонажа).
Учні називають риси характеру хлопця (беззахисний, тендітний, обдарований, співчутливий до чужого горя, любить природу). Свої міркування доповнюють виписаними вдома цитатами.
Орієнтовний матеріал.
Олесь — людина з надзвичайно розвиненою уявою. Його спостережливість допомагає бачити величезну кількість речей, які оточують у світі природи. Фантазії Олеся такі багаті та емоційні, що переплітаються з реальністю, і часом настільки захоплюють хлопця, що він забуває про навколишній світ і починає мріяти наяву.
Ключовим словом до розуміння того, як Олесь ставиться до навколишнього світу, до природи, є слово „любов”, адже він справді „любить” зиму в усіх її проявах. І не тільки зиму, а все, що з нею пов'язане. Співчутливість, почуття справедливості, доброта й щиросердність — саме ці риси надзвичайно розвинені в характері Олеся. Але це не результат виховання чи спілкування з людьми (Олесь — дуже замкнений, нетовариський хлопець). Очевидним є той факт, що хлопець тягнеться до природи, захоплюється й насолоджується нею. Ним керує почуття краси й гармонійності природи. А гармонійність і означає рівновагу, спокій, доброту, справедливість. Будь-яке насилля, несправедливість порушують цю гармонійність в очах Олеся і завдають йому душевного болю.
Ззверніть увагу на те, що характер Олеся розкривається значною мірою через сприйняття ним світу природи (пейзажі в оповіданні подано очима дитини) та в розмові з іншими персонажами (мовна характеристика героя). Олесь уособлює вдачу самого автора оповідання.
 Складання плану характеристики Олеся. (зошит)
Цитатний (орієнтовний) план характеристики Олеся
1. „Малий, головою ледь до клямки дістає”.
2. „Очі в нього чорні, глибокі, як вода в затінку, дивляться широко, немов одразу хочуть збагнути увесь світ”.
3. „Смирно стоїть біля порога...”.
4. „Олесь любить зиму...”
5. „Відмінник”.
6. „Дивак”.
7. „Невстріливий..., дивний єси”.
8. „Неглемедза”.
Словникова робота. Робота із тлумачним словником.
Неглемедза — ні те ні се; ніякий, ні риба ні м'ясо. Невстріливий — дивакуватий.
Діалог з уявним героєм твору.
Уявний герой Григора Тютюнника — школяр Олесь (вибрати учня, який відповідав би портретній характеристиці персонажа) — спілкується з учнями. Діти по черзі ставлять йому запитання, хочуть більше дізнатися про нього, його характер, дають йому свої поради, побажання. „Олесь”, у свою чергу, запитує учнів, як вони ставляться до нього, чи теж вважають його диваком.
Бесіда.
1. То яким перед нами постає образ Олеся? 2. Що в його образі вам подобається? 3. Як би ви вчинили на місці Олеся? 4. Чому саме так? Обґрунтуйте свою думку. 5. Як у вашій поведінці проявляється повага до іншої людини? 6. Чи існує взаємодопомога у вашому класі?
 Домашнє завдання:
— Характеризувати головного персонажа оповідання Гр. Тютюнника „Дивак” (за складеним планом).

5 клас   Українська мова

Тема уроку: Кома між частинами складного речення, з єднаними безсполучниковим і сполучниковим зв язком.

Складне речення складається з кількох простих речень, об’єднаних в одне ціле за змістом і інтонацією. Прості речення мають одну граматичну основу, а складні ― дві і більше (Поки Дніпро пливе, Україна не вмре), між ними здебільшого ставиться кома (Щоб досягти великого, треба почати з малого), іноді двокрапка (Козак дружбу знає: в біді коня не покидає) й тире (Моя слава ― Українська держава), рідше ставиться крапка з комою (Який дуб, такий тин; який батько, такий син). До складного речення можуть входити поширені і непоширені частини, з одним головним членом (Посієш вчинок, виросте звичка) і двома ― підметом і присудком(Війна гроші їсть, аж дим устає).
В усному мовленні між частинами складного речення на місці розділового знака робиться невелика пауза. У кінці кожної частини складного речення, крім останньої, голос підвищується, а вкінці складного речення голос знижується.
Щоб ви запам’ятали, звертаю вашу увагу ще раз на тому, що деякі частини складного речення можуть бути незалежними, наприклад: Або голову віднесу, або переможцем вернусь. А деякі речення бувають такі, що у складі яких одна частина підпорядкована іншій, тобто одна частина залежить від іншої, наприклад: Хто добре серце має, той війну здолає.
1.      Записати речення, пояснити вживання розділових знаків.
Веселий сміх ― це здоров’я. Вартість здоров’я знає лише той, хто його втратив. Весела думка – половина здоров’я. Іржа залізо їсть, а чоловіка ― хвороба. Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють. Бережи здоров’я змолоду, а честь під старість. Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий. Було б здоров’я ― все інше наживем. У здоровому тілі ― здоровий дух. Гіркий тому вік, кому треба лік.
   2. З кожної пари простих речень утворити складні за допомогою сполучників чи сполучних слів. Утворені складні речення записати, розставити і пояснити розділові знаки.
День без книги ∕ обід без хліба, з глибин моря дістають перлини ∕ з глибин книг – знання, книга вчить ∕ на світі жить, книга корисна ∕ її читають, книга мала ∕ серцю люба, книгу, як око своє бережіть ∕ без книги не можна жить;
… багато читає ∕ … багато знає, … книгу читає ∕ в … розум прибавляє, … книга ∕ … розум.
Довідка: що, а, як, коли, та, бо; хто – то, хто – того, що – то.
Домашнє завдання: вивчити теоретичний матеріал с.215, впр.504.


29 квітня 2020 р.

5 клас  Українська література

Тема уроку: Урок виразного читання. Читання прозового уривку з оповідання « Дивак».

Завдання: підготувати виразне читання будь-якого уривка, скинути відео на вайбер (тривалістю до 2 хвилин)
Домашнє завдання:
Описати стан душі хлопчика (від його імені) після повернення додому. Намалювати ілюстрації до твору.

5 клас  Українська мова

Тема уроку: Письмовий твір-роздум на тему, пов язану з життєвим досвідом учнів, у художньому стилі за колективно складеним планом.

Роздум — це зв′язний текст, що характеризує логічно послідовний ряд думок, міркувань, висновків на певну тему. Характерною ознакою тексту-роздуму є перебування речень у відношеннях причини й наслідку (обґрунтування, пояснення думки, висловленої в іншому реченні).
   Роздум зазвичай складається з трьох частин. Це:
1.Теза — частина, що містить думку, яку треба довести чи пояснити (вступ).
2.Докази — аргументуюча, пояснювальна.(основна частина).
3.Висновок (як правило, збігається з думкою, висловленою на початку   
    тексту).
 Домашнє завдання. Творча робота.
Скласти невеликий роздум на одну з тем:
1. Чому людина має бути чемною?
2.Що робить людину великою.
3.Велика сила посмішки.
   Творчі зразки.
 Що робить людину великою.
Чомусь всі ми думаємо, що людину робить великою посада, яку вона обіймає. Але я думаю, що це помилка. Насправді, великою є людина, яка сумлінно і чесно виконує свій обов’язок. Найголовніше – щоб людина любила свою професію. Бо ж хто до чого сумлінно робить свою справу. А якщо всі з любов’ю будуть працювати, то жити будемо краще.
 Але, мабуть, перш за все, велич людини виявляється не в тому, ким вона є, а в тому, як вона ставиться до своїх товаришів, знедолених людей…
Велич людини в тому, що вона ніколи не зраджує своїх друзів, а, крім того, знаючи вади товаришів, любить їх такими, які вони є. А найвеличніша та людина, яка вміє визнавати і свої недоліки.
    Велика сила посмішки.
      Посмішка… Велику силу має вона у нашому житті. Буває, посваришся з кимсь.
І так тяжко на душі. А коли помиришся – обов’язково усміхнешся. І наче гори звалились… Відкритий погляд і усмішка – це вже настрій. З людиною хочеться спілкуватися. Віриш у її доброзичливість. А коли хтось погляне на тебе спідлоба – неприємно стає на душі.
      Але усмішки бувають різні. Та щира усмішка – то твій друг.
         Чому людина має бути чемною?
Людина має бути чемною, якщо хоче добре жити серед людей. Кожна людина постійно спілкується з іншими. Цього уникнути не можна, якщо не жити десь на безлюдному острові. Якщо люди не будуть дотримуватися правил поведінки та норм ввічливості, життя у сучасному місті перетвориться на суцільний стрес для всіх. Люди будуть безперервно лаятися один з одним, бо людей багато, і завжди у натовпі знайдеться людина, у якої, наприклад, поганий настрій. Якщо людина добре вихована, то вона цього не покаже. Але якщо людина погано вихована і не поважає інших, то безумовно виникне конфлікт. Тому людям треба бути ввічливими і чемними, щоб добре спілкуватися один з одним, бо хамів ніхто не любить і не поважає.

5 клас  Русский язык
Тема урока: Вопросительные предложения с частицей ЛИ.
 Интонационная оформленность предложений.

В русском языке есть частица, с помощью которой образуются вопросительные предложения. Это частица ли (в укр. чи). Например: Не видал ли где на свете ты царевны молодой? Я ль на свете всех милее, всех румяней и белее?
— Запишите одно из предложений в тетрадь.
 1. Работа с текстом.
— Прочитайте текст вслух, соблюдая интонацию в соответствии со знаками препинания.
Буратино сел за стол, подвернув под себя ногу. Миндальные пирожные он запихивал в рот целиком и глотал, не жуя.
В вазу с вареньем залез прямо пальцами и с удовольствием их обсасывал. Когда девочка отвернулась, он схватил кофейник и выпил все какао из носика. Поперхнулся, пролил какао на скатерть.
Тогда девочка сказала ему строго:
— Вытащите из-под себя ногу и опустите её под стол. Не ешьте руками...
(По А. Толстому)
2. Наблюдение за интонацией предложений.
— Прочитайте предложения и определите вид каждого по цели высказывания и интонации.
Папа приехал. — Папа приехал!
Ты не знаешь? — Ты не знаешь?!
Слушай внимательно. — Слушай внимательно!
— Прочитай первое предложение дважды: сделав ударение сначала на первом слове, а затем на втором. Как изменится смысл предложения?
Выделение интонаций отдельного слова в предложении называется логическим ударением.
3. Творческое задание.
— Составьте и запишите такое предложение, чтобы перемещение логического ударения изменяло смысл предложения.
Образец. Ты пойдёшь в театр?
  ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
1. Выучить теоретический материал с. 267.
2. Выполнить упр.292.

     30 квітня 2020 р.
5 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Р. Дал « Чарлі і шоколадна фабрика». Доброта і щирість головного героя.
1. Осмислення літературних термінів
- Дайте визначення поняття  «головний герой».
Головний герой – особа, яка перебуває в центрі уваги письменника, навколо нього розгортається сюжет, він найбільше охарактеризований. (визначення учні записують до робочого зошита)
А кого ж ми називаємо другорядними героями?
Другорядні герої – діють поряд з головним, доповнюють своїми вчинками розвиток сюжету, відіграють важливу роль у глибшому розкритті характеру головного героя.
 2.Бесіда.
-  Хто із згаданих нами персонажів є головним, а хто – другорядними? Доведіть свою думку.
-  Як другорядні персонажі повісті пов’язані з головним?  Що їх поєднує?
- Коли ми знайомимося з Чарлі?
В якій родині  живе хлопчик?
- Яким було життя Чарлі в сімї?
- Чи була у серці маленького хлопчика поселилася заздрість до інших дітей, яким жилося краще ніж йому. Як ви думаєте чому? Свою відповідь вмотивуйте
- Понад усе на світі Чарлі любив шоколад. В яких саме випадках ми це бачимо?
- Чи нарікав хлопчик на те, що після звільнення батька з роботи він голодував? Про які риси характеру це говорить?
- Що можна сказати про дитину, яка ніколи не жаліється на обставини, а вірить у краще?
3. Літературний асоціативний диктант
Запишіть у схему лише ті слова, які характеризують Чарлі Бакета


Шоколад Чарлі


     Добрий, фіолетовий як чорниця, щирий, любить рідних, терплячий, мрійливий, неввічливий, нечема, співчутливий, справедливий, допитливий
4. Самостійна робота. Учні заповнюють карточки «Анкета героя». Бажаючі зачитують свої відповіді.

                     
Анкета героя
1. Імя героя :                                                
2.  Місце проживання :
3. Матеріальні умови, в яких зростав :
4. Сімейний стан:
5.  Риси характеру:
6. Ставлення до дорослих:
7. Моє ставлення до героя:
5. Характеристика головного героя
Чарлі Бакет —бідний хлопчик, якому раз на рік — на його день народження — дарувалиєдинийдарунок — маленький шоколадний батончик
    Заключне слово вчителя.
  - Підходить до завершення наша подорож по сторінках чудової повісті «Чарлі і шоколадна фабрика»  Я переконана, що ви зрозуміли, як важливо бути ввічливими, нести усім любов та доброту, піклуватися про стареньких, шанувати батьків. І нехай цей твір стане вам у пригоді, коли ви   будете  робити вибір у житті.
 Домашнє завдання:
Переглянути фільм «Чарлі і шоколадна фабрика, дати відповідь на запитання «Чим відрізняється фільм від казки Р. Дала
 Підготуватися до переказу казки від імені одного із персонажів.

5 клас  Українська мова
Тема уроку: Пряма мова. Діалог. Розділові знаки в реченнях із прямою мовою.

Перейдіть за посиланням і подивиться відео:
Домашнє завдання: вивчити теоретичний матеріал с. 220, виконати впр. 508.


05 травня  2020 р.

5 клас  Українська література

Тема уроку: Микола Вінграновський. Основні відомості про письменника. «Сіроманець».
Захоплива і драматична історія про хлопчика й вовка як приклад гармонії людини й природи. Гуманізм повісті.

Сьогодні ми відкриємо для себе ще одне ім'я з української літератури, що, безперечно, є її здобутком і окрасою. Творчість Миколи Вінграновського нікого не залишає байдужим, бо пробуджує теплі та світлі почуття до всього земного.
Микола Степанович Вінграновський — сучасний письменник, кіноактор, кінорежисер, сценарист — народився в місті Первомайську на Миколаївщині.
Ще в дитинстві відзначався допитливістю та дотепністю. Також Микола мав надзвичайний хист відчувати неповторну красу природи, людську доброту, помічати те, що інші не завжди помічають.
У школі вчився добре. Після закінчення школи вступив до Київського театрального інституту. Так 1956 року Микола став студентом. Назавжди запам'яталася юнакові зустріч з Олександром Довженком. Великий митець забрав Вінграновського на навчання до Всесоюзного державного інституту кінематографії в Москву.
Після закінчення вузу М. Вінграновський розпочав свою роботу на Київській кіностудії ім. Олександра Довженка як актор, режисер і сценарист.
У кіноповісті „Повість полум'яних літ” (режисер О. Довженко) Вінграновський блискуче виконав роль головного героя — Івана Орлюка.
Писати вірші почав у студентські роки. З 60-х років виходять його поетичні твори для дорослих. Багато пише для дітей: зб. „Андрійко-говорійко”, „Мак”, „Ластівка біля вікна”, „На добраніч”, повісті „Первінка”, „Сіроманець” та ін. Микола Степанович — лауреат Міжнародної премії фундації Антоновичів та Державної премії ім. Т. Г. Шевченка.
26 травня 2004 р. на 68 році життя перестало битися серце Миколи Степановича Вінграновського, заслуженого діяча мистецтв України, одного зі славної когорти поетів-шістдесятників.
Сьогодні до нас у гості завітала казка М. Вінграновського „Сіроманець”. Митець продовжує традиції народної казки, одухотворяючи звірів, і здається, що вони справді вміють думати, почувати, говорити.
За жанром цей твір не просто повість, а повість-казка. Саме з великої любові до природи народився такий гуманний заклик письменника М. Вінграновського, який звучить у повісті „Сіроманець”. Пригадайте кінець фрази — важливе, ключове слово „Треба оберігати не тільки воду, повітря і ліс, але й...?” (звірів)
То, виходить, природа та звірі в небезпеці? Виявляється, їх треба оберігати? І від кого ж? (Від злих, невдячних людей.)
 Словникова робота
- Гармонія — поєднання, злагодженість;
- гуманізм — людяність у діях і ставленні до інших, із почуттям любові та поваги; льоля — дитяча сорочка;
Робота з текстом
- „Ліс тепло дрімав у сніговій халабуді. Дрібненькі хрестики від синичих лапок, замерзла блідо-блакитна головка лісового дзвоника, щиглики на кінському щавелю перезимували цю зиму”.
- „Сонний ліс тихо спав у таких, як і сам, сонних снігах”.
- „Вечоріло. Сіре повітря між вечором і ніччю текло собі яром... Гойднувся листок на березі, наче подумав, падати йому сьогодні чи почекати краще до завтра”.
- „Нагрітий за літо яр дихав Сашкові в обличчя перецвілими будяками. Тихо пливло павутиння, і тоненька хмарина лежала над яром, наче капустяний листок”.
- „У яру нічого не росло — боялося весняних вод”.
- „Дихнула весна з лиману. Теплий погляд весни зупинився найперше в снігах — і осіли сніги. Навпроти сонця удень засокотіли з-під них золоті струмки”.
- „Перед ним стояв Сіроманець! Високий, широкогрудий, з малими вушками на великій голові, з великими димчастими незрячими очима”.
 Бесіда
· Як називають описи природи в художньому творі? (Пейзажі)
· Чи є природа дійовою особою в повісті „Сіроманець”? Доведіть свою думку. (Так, бо вона оживлена, допомагає краще розкрити характери дійових осіб, вона застерігає, оберігає й навчає.)
· За допомогою яких художніх засобів авторові вдалося передати сутність природи як живої істоти? (За допомогою метафор, персоніфікації — листок подумав, весна дихнула, сонний ліс тихо спав, повітря текло, ліс дрімав...)
· Яким зображений Сіроманець у творі? (Вовк — жива істота, дитя природи; йому, як і людині, теж притаманні почуття.)
 Рольова гра „Я — Сіроманець”
Я — вовк, люди звуть мене Сіроманцем. Я живу один у лісі, мені дуже самотньо. Я вже старий, але сильний. Колись я був вожаком зграї, та вовків, навіть вовченят убили люди. Від старості й горя я осліп. Мої незрячі очі не бачать, але мене рятує нюх, бо я вовк, звір. Я тримався далі від людей, бо вони злі. Якось я зустрівся із хлопчиком і зрозумів, що серед людей є добрі, милосердні. Цей хлопчик не раз рятував мене, допомагав, говорив зі мною, як із рівним. Він став мені справжнім другом. Коли доля нас розлучила, я за ним так сумував, що пішов шукати і знайшов. Я плакав від радощів, а хлопчик повів мене далеко, щоб повернути мені зір. Я йшов з ним полями, дорогами, і ми оберігали один одного. Так, люди знищили мою зграю, полюють за мною, але я прощаю, не хочу помсти, а мрію про дружбу з людьми. Адже нам, звірам, так важко живеться в цьому світі. Нам і податися нікуди. Люди нас переслідують, знищують. Що нам робити? Чому так мало людей, схожих на цього хлопчика — мого друга?
 Бесіда
· Якби не було в цьому уривку слова „вовк”, то йшлося б неначе про кого? (Про людину)
· Що говорили про вовка в селі люди? (Що він з'їв багато овець, кіз.)
· Чи було це насправді так? (Ні)
· Хто з селян ненавидів Сіроманця? (Василь Чепіжний)
· Чому В. Чепіжний — злочинець? (Бо він ночами краде.)
· Що хоче зробити Чепіжний з вовком? (Зловити і вбити.)
· Де Сашко робить вовкові пристанище? (У яру)
· Чи довіряє вовк Сашкові? (Так, повністю)
· Як Сіроманець потрапив у сім'ю льотчика Петра Ляха? (П. Лях підібрав голодного і знесиленого вовка на зимовій дорозі та привіз його додому.)
· Чи згадував Сіроманець Сашка, коли жив у льотчиків? (Так, сумував.)
· Куди якось подівся вовк з полігону? (Пішов шукати Сашка.)
· Чи зустрілися знову Сашко і Сіроманець? (Так)
· Що хоче зробити Сашко для вовка? (Вилікувати його очі, сліпоту.)
 Складання асоціативного грона до образу сіроманця
вожак зграї
старий
уміє говорити
сліпий
уміє плакати
досвідчений
уміє дружити
розумний
любить дітей
Сіроманець
сильний
уміє співати
вовк
самотній
уміє прощати
звір
красивий
добре розбирається
вірний
в людях
здатний на подвиг
добрий
великий
 Робота над змістом. Переказ епізоду
„Сіроманець на полігоні”
Зразок переказу
Сліпий вовк утікав подалі від людей і опинився в такому місці, де пахло чим завгодно, тільки не людьми. Там земля часто здригалася, бо це був полігон — місце для бойових навчань. Там було страшно, вовк оглух від вибухів, узимку охляв без їжі, але до людей самотній сліпий вовк не йшов. Він зовсім ослаб від голоду, його просто котив по дорозі вітер, а врятував Сіроманця льотчик Петро Лях і привіз вовка додому.
 ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
Підготувати характеристику образу Сашка.
За вибором учня: - намалювати Сашка з Сіроманцем.

5 клас  Українська мова

Тема уроку: Розділові знаки в реченнях із прямою мовою.
ПРЯМА МОВА

Виражає
Супроводжується
Утворює
Стоїть
чуже мовлення передане дослівно, без змін
словами автора, які вказують, кому вона належить;
разом зі словами автора речення з прямою мовою;
після слів автора, перед ними
Інтонація
Пунктуація
Пряма мова вимовляється
як розповідне, питальне, спонукальне чи окличне речення;
Слова автора вимовляються тільки з розповідною інтонацією.
1. А: «П!(?)”.
2. «П», - а.
3. «П?» - а.
4. «П!» - а.
 Виконання  вправ на закріплення.
 Записати речення, накреслити схему кожного. Пояснити вживання розділових знаків. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.
1. Дуже хвастав Дід Мороз: «Я страшніший бур і гроз!» А Весна стоїть, сміється: «Хай Мороз не задається!» (П. Воронько.) Якось я спитала у Весни: «Ти чому приходиш, поясни!» (І. Жиленко.) Зеленому колоскові співа жайвір колискову: «Тебе  вітер колихає, тебе дощик поливає» (А. М’ястківський.) «І чого ти зажуривсь?» - цокотять синички (В. Каменчук.)
2. Листочки з вітриком шептались: «Голубчику, ще, ще дихни!» Став бідненький Хом’як  тут плакать і тужити: «Ой квіти, мої діти! Нащо я вас кохав? Нащо вас доглядав?» «Чи всі ви живі і здорові?» – гукнула Миша Пацюкові. «Дозвольте і мені, панове, річ держать», - тут обізвалася Лисиця. «Як же в світі не радіти? – каже Коник, - пташки, квіти…» «Здоровенькі були!» – обидві Мухи загули.
З тв. Л. Глібова.
Прочитати народні прислів’я, вказати в кожному слова автора та пряму мову. Усно перебудувати речення так, щоб пряма мова стояла перед словами автора. Прочитати обидва варіанти, правильно їх інтонуючи.
Казав Наум: «Бери на ум!»  І сова каже: «Мої діти найкращі!» Хрін каже: «Я з м’ясом добрий!» А м’ясо говорить: «Я і без хріну смачне!» «Дам пшона», - казала кума, а в неї в самої нема. Казав пан: «Кожух дам», і слово його тепле.
Народна творчість.
Домашнє завдання: 
§ 43, вправа 512.

06 травня 2020 р.

5 клас  Українська література
Тема уроку: Доброта, вигадливість, рішучість Сашка, його здатність на самостійні вчинки, особливо у відстоюванні своєї позиції.
Добротворці — це люди, що творять добро. Добротворцем ми можемо назвати й Сашка. Він подружився з Сіроманцем, переживав за нього, допоміг йому вирватись на волю.
1. Вікторина „Упізнай героя”
· Він любив, як цвітуть будяки. (Сіроманець)
· У нього огнедишне око, бурякові кулаки й чорний мотоцикл, на якому він відвозить крадену солому. (Василь Чепіжний)
· Він вставав раненько, ішов лісом до школи, любив природу й хотів стати лісником. (Сашко)
· Він подавав хлопчакам голос, і вся ватага рушала за ним у виселок додому. (Сіроманець)
· Він поїхав у Київ і купив собі вовкодавиху. (В. Чепіжний)
· Він жив на полігоні, оглух, вивчив графік навчань, ховався від вибухів у воронках. (Сіроманець)
· Він загубився в заметіль, його врятував Сіроманець. (Андрійко)
· Він підібрав узимку на дорозі голодного, знесиленого вовка і привіз додому, доглядав його. (Петро Лях)
· Вона сердилась і казала, нащо дався йому отой звір та чому він робить із вовка святого. (Мати Сашка)
· Він привів у ліс свого старого коня як приманку для вовка й сидів у засаді. (В. Чепіжний)
· Він плакав, і великі срібні його сльози котилися й падали на пісок. (Сіроманець)
· Вона дивувалася, що Сашко ходить до школи лісом, не боїться вовків, і навчала, що треба оберігати і ліс, і воду, і повітря, і звірів. (Учителька Надія Петрівна)
· Він був головою колгоспу, дозволив Чепіжному вирити яму- пастку для Сіроманця. (Батько Сашка)
· Він умів говорити, співати старим голосом, плакати, йому щоночі снився один і той самий сон. (Сіроманець)
· Він робить рішучі вчинки, учить дорослих, що звірі живі, їм теж треба жити, що не можна багатьом іти на одного, старого, сліпого. (Сашко)
· Вони видовбали ломами в мерзлій землі Сіроманцеві погріб — житло під лісосмугою. (Льотчики)
· Він високий, широкогрудий, з малими вушками на великій голові, з великими димчастими незрячими очима. (Сіроманець)
· Він вважає, що якби Сіроманець був зрячим, то пішов би в таке місце, де люблять вовків. (Сашко)
· Він прийшов помирати сам. (Сіроманець)
· Він прибрав Сіроманця, розчесав його і сказав: „От тепер ми з тобою і на людей стали схожі”. (Сашко)
· Він, видно, пиріжки з печінкою любив з дитинства, бо ковтнув пиріжки, навіть не пожувавши. (Сіроманець)
· Він прохав не забувати його й запевнював, що сам ніколи Сіроманця не забуде. (Сашко)
2. Герої твору й категорія добра:
 Василь Чепіжний і категорія добра.
Йому не притаманне почуття доброти взагалі: він не жаліє власного старого коня, бо привів його як приманку для вовка; у нього бурякові кулаки і огнедишне око; він убив усю вовчу зграю, навіть вовченят; хоче вбити Сіроманця; спати не може, жити не може, тільки про це й думає; обманює, злодій, не дбає про інших, лише про себе.
Петро Лях, льотчики та категорія добра.
Петро врятував вовка, підібравши знесиленого звіра на зимовій дорозі, привіз Сіроманця додому; він, льотчики, їх діти піклувалися про вовка, годували, любили, ставилися до Сіроманця добре, по- людськи, після того як Сіроманець урятував сина Андрійка, Петро Лях ставився до вовка як до члена власної родини.
 Батьки Сашка й категорія добра.
Мати наче й жаліла вовка, називала „бідненьким”, але дратувалася, коли хлопець починав розмову про Сіроманця, мовляв, вовк є вовк, навіщо про нього думати. Вона не виявляла бажання вислухати сина, бути доброю й розуміючою матір'ю, допомогти йому, хоча бачила та знала, що Сашко хворобливо сумує, страждає, переживає. Мати нічим не сприяла Сашкові, щоби врятувати вовка, хоча могла б. Батько Сашка — голова колгоспу. Він мав багато можливостей порятувати самотнього сліпого звіра, але натомість нічого не зробив: то він у відрядженні, то відсутній удома, бо на роботі. Сашко лише мріяв про розмову з татом, але вона так і не відбулася. Видно, що батьки Сашка зовсім не переймалися долею зацькованого людьми вовка Сіроманця, хоча в них була можливість проявити себе милосердними, але вони не скористалися нею. Чи можна їх вважати добрими?
 Сашко й категорія добра.
Доброта й милосердя як найвищі моральні якості найяскравіше проявляються в Сашкові. Хлопчик любить ліс, звірів. Він не просто милується природою, а захищає її, стає рятувальником вовка Сіроманця, сліпого, одинокого, старого. Сашко ставиться до вовка як до рівного собі, ласкаво його називає лизунчиком, вовчиком, розумненьким. Хлопець переймається хворобою вовка, хоче допомогти звіру стати зрячим, для цього веде вовка до Одеси в клініку очних хвороб ім. Філатова. Сашко добре ставиться до батьків, до друзів, уміє відстояти свою точку зору, уміє боротися зі злом, яке несуть у світ дорослі. Але хлопчик один, йому треба допомагати, усім належить творити добро разом із ним. І тоді світ стане кращим, добрішим.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
Підготуватися до переказу найцікавіших епізодів повісті.

5 клас  Українська мова
Тема уроку: Діалог. Розділові знаки при діалозі.
Перейдіть за посиланням і подивиться відео:


Домашнє завдання: написати діалог на тему: «Зустріч двох однокласників».


5 класс  Русский язык

Тема урока: Логическое ударение.
Перейдите по ссылке и посмотрите видео:

Домашнее задание: выполнить упр. 292.


07 травня 2020 р.

5 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Пауль Маар « Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу». Яскравість художнього світу твору.

Пауль Маар (нар. 13 грудня 1937, Швайнфурт) — популярний німецький дитячий письменник, драматург, ілюстратор, автор понад 50 творів. Лауреат Німецької премії дитячої літератури, Австрійської державної премії, Премії братів Грімм, Премії Е. Т. А. Гофмана, Премії Фрідріха Рюкерта.
  
Головним героєм для Пауля Маара став вигаданий персонаж Суботик. Пауль Маар зазначав, що дитячий письменник або пригадує у своїх творах власні щасливі дитячі роки, або вигадує прекрасний світ дитинства, якого не мав у дійсності.

Маленьке цікаве створіння Суботик має рожевий ніс п'ятачок та яскраво-руде волосся. Кожної суботи він повертається до пана Пляшкера, щоб поговорити та провести добре час. Але цього разу він прийшов в гості не з пустими руками, а з машиною для здійснення бажань. Яким чином вона працює і які бажання втілює в життя? Які завгодно! Вирощує серед кухні яблуню, в'їжджає на авто в сусідній будинок або доводить сусідського пана Амфібера до сказу. Цікава, захоплива, смішна книга, яка створить хороший та добрий настрій.

Пан Маар устами свого героя вчить нас точно знати чого хотіти і досягати своїх бажань 

Читати (скорочено)
https://dovidka.biz.ua/mashina-dlya-zdiysnennya-bazhan-skorocheno/
 Повний текст
 https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=669
Дивитися фільм
https://www.youtube.com/watch?v=dfx2rn5uL88

 ПАСПОРТ    ТВОРУ
Рік написання – 1980
Жанр – пригодницька повість
Головні герої: Пан Пляшкер, пані Моркван, пан Вівторакус, Суботик Т
Тема твору “Машина для здійснення бажань” – бажання повинні мати передовсім духовний смисл.

Реальне і фантастичне у творі “Машина для здійснення бажань”

Реальне
Світ людей: Пляшкер, Вівторакус, Морквен
Кожна людина має безліч бажань і хоче, щоб вони здійснилися Вівторакус любить тварин і птахів
В житті люди можуть сваритися і миритися
Людина – істота, яка часто помиляється Люди поділяються на добрих і не дуже, на розумних і не дуже
Більшість людей визнає свої помилки
Чудеса людина творить своїми руками

Фантастичне
Рудоволосе створіння, яке з’їдає дроти і здійснює бажання
Чарівні сині цятки на обличчі Суботика
Машина для здійснення бажань
Яблуня серед кухні, шкафи з вареними спагеті і соком
Віртуальне переміщення грошей з банку в кімнату Пляшкера
Силою думки і бажання опинитися на безлюдному острові Заміна пишного обіду на підгорані ковбаски нехорошим людям П
оява і зникнення предметів завдяки силі думки і фантазії “Машина для здійснення бажань” 

сюжет
Службовцю пану Пляшкеру випадає щастя знайти маленьку казкову істоту, яка повністю перевернула його уявлення про світ, принесла повний безлад у його доросле життя. Але пан Пляшкер був обеззброєний зізнанням руденького чоловічка з п’ятачком: «Ти мій тато!». Пан Пляшкер чекає на повернення «зеленого синочка» кожної суботи, адже той з’являється тільки в цей день: розрадить, надасть упевненості в собі, стане вірним і надійним товаришем, здійснить бажання, якщо почує слово будь ласка, а потім — знову раптово зникне. Саме дивовижні сині цяточки на обличчі Суботика виконують бажання. За їх допомогою пан Пляшкер отримав багато грошей, автомобіль, смачну їжу, здійснив подорож на безлюдний острів, навчив папугу розмовляти… Розв’язка твору оптимістична. Суботик віддає татові останню чарівну синю цяточку, щоб виповнилося його найбільше бажання: назавжди залишитися із сином. Відчувши тепло батьківського серця, він і надалі готовий дарувати людям радість і добро, щоб зробити світ кращим. Засобами чарівної казки митець змушує зазирнути сучасних людей у свою душу і зрозуміти, чого ж вони прагнуть.

Характеристика Суботика
Портрет Суботика: У нього був хоботець, обличчя все в синіх цятках, а спина густо вкрита цупкою рудою шерстю)
Риси характеру Суботика: добрий, кмітливий, мрійник, фантазер, пустотливий і серйозний одночасно, вірний в дружбі, спостережливий.

Суботик є втіленням природного й дитячого погляду на світ.  Маар створив свого Суботика позитивним, дотепним, непосидючим бешкетником, та водночас дуже розважливим другом і порадником.


КОНТРОЛЬ  ЗНАНЬ ( усно)

·  Назвіть усіх героїв повісті, з якими познайомилися під час читання І розділу. (Пан Пляшкер, пані Моркван, пан Вівторакус, Суботик).
  • Який тиждень був найгіршим?(
 ·  Третій тиждень, у неділю зірвалася буря, гриміло половину пообіддя, а в четвер сяяло сонце).
·  ·  Яку таємницю розкрив пан Пляшкер Вівторакусу?
о Суботик повернеться в суботу, якщо Вівторакус буде приходити до нього у вівторок)
  • Які тваринки жили у пана Вівторакуса?(Хом´ячок Анді, біла миша Кларця, морська свинка, папуга, раки та інші
·  ·  Коли прийде Суботик?(
Суботик прийде лише в тому разі, якщо тиждень у Пляшкера буде таким: у неділю сяятиме сонце, понеділок настане відразу після неділі, у вівторок навідається пан Вівторакус, середа припаде на середину тижня, у четвер чотири рази прогуркоче грім, а в п’ятницю його відпустять з роботи. От тоді, в суботу, завітає Суботик).
·  ·  Як пан Пляшкер вплинув на погоду в четвер, щоб викликати грім?(Пан Пляшкер самотужки зробив грім, він вистрибував по великому бляшаному аркуші, примощеному на двох стільцях, з качалкою в правій руці й з великим ополоником – у лівій, вибиваючи ними по черзі у два інші бляшані аркуші, прихилені до стіни).
·  ·  Чому зрадів пан Пляшкер?(

Що Суботик повернувся в суботу, і він матиме справну машину для здійснення бажань).

               Домашнє завдання:
Прочитати казку, або подивитися фільм, записати характеристику образу Суботика , НАМАЛЮВАТИ  СУБОТИКА.


5 клас  Українська мова

Тема уроку: Діалог. Тире при діалозі.


 Перейдіть за посиланням і подивиться відео:


Виконайте впр. 515.

Домашнє завдання: вивчити теоретичний матеріал с.222;

Впр. 516 (письмово).


08 травня 2020 р.

5 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Оптимістичний образ Суботика, його віра в силу думки й фантазії.
Реальне й фантастичне у творі.
1.Бесіда за другим розділом «Машина для здійснення бажань полюбляє точність».
- Від чого прокинувся пан Пляшкер у неділю вранці? (Пляшкер прокинувся від звуків пісеньки, яку співав Суботик).
- Знайдіть у підручнику опис Суботика і зачитайте. (Хоботець, обличчя все в синіх цяточках, а спина густо вкрита цупкою рудою шерстю).
- Яке було перше бажання пана Пляшкера? (Гарного, нового, блакитного водолазного костюма).
- Чому щезали з обличчя Суботика цятки? (Бо пан Пляшкер загадував бажання).
- Скільки синіх цяток було на обличчі Суботика? (33).
- Яке перше бажання загадав пан Пляшкер машині бажань? (Цілу купу грошей).
- Яка найсмачніша закуска Суботика? Знайдіть у підручнику і зачитайте?
(Я почав би з двох салатів:
пух качиний до томатів,
шкіряні штанці гарненько
пошатковані дрібненько,
сім цибульок, майоран,
та петрушка, кріп, шафран, -
розмішати все це пальцем,
присмачити добре перцем
посолить півфунтом солі
та морозива додати –
вийдуть – чудо не салати!)
- Які правила поведінки повідомив пан Пляшкер Суботику, як потрібно поводитись у кав'ярні ? ( Не можна їсти руками, треба неодмінно користуватись ножем та виделкою. Не розмовляти з напханим ротом.)
2. Перекажіть епізод із повісті «Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу», який вам найбільше запам’ятався.
3. Заповніть таблицю «Реальне та фантастичне у повісті»
4. Дискусія
- Що містить у собі поняття «особистість»?
- Ваші життєві принципи.
 Інтерв´ю «Наші заповітні мрії».
- Чи любити ви фантазувати, вигадувати якісь неймовірні речі?
- Про що найчастіше ви мрієте?
- Уявіть, що вранці ви прокинулися і відчули у собі чарівну силу. Яке перше диво ви б здійснили?
- Чому люди з давніх часів вигадували чарівні речі, різні чудеса, наділяли одне одного неймовірними властивостями?
- Як ви гадаєте, бути мрійником – це цікаво? Чи є місце для вигадки і мрії у сучасному житті?
- Чи обов’язково мрія має бути пов’язана з чимось матеріальним?

- Що вам найбільше сподобалося у Суботика?
- Яких помилок у поведінці за столом у ресторані припустився Суботик?
- Чи хотіли б ви подружитися з Суботиком?

          Протягом останніх двох уроків, ми з вами ознайомились із творчістю ще одного видатного дитячого письменника ХХ-ХХІ ст. П.Маара., зокрема із його повістю «Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу». Оптимістичний образ Суботика, його віра в силу думки і фантазії вчить нас розвивати творчу уяву, виховувати у собі здатність радіти дитинству і життю. Отже, дитяча книга – один із засобів виховання, її місія передати не лише знання, а й емоційний заряд любові, який необхідний кожному у будь-якому віці.
Важливе місце у процесі виховання сучасних дітей займає дитяча література, особливо в умовах комп’ютеризації. Вона поєднує у собі безпосередньо щирий погляд дитини і життєвий досвід дорослого. Тому варто більше уваги приділяти читанню книжок, адже саме в них можна знайти правильні відповіді на ті питання, які хвилюють дітей.
Як у морських глибинах народжуються надзвичайної краси перлини, так у глибинах книги народжуються добрі поради. Тільки вмілий ловець може дістати з глибин морських перлину, а зрозуміти повчальний сенс книги спроможний лише підготовлений читач. Читати – потрібно вміти.
 Домашнє завдання
:
Написати листа Суботику.

5 класс  Русский язык
Тема урока: Предложения с однородными членами, соединенными союзами и без союзов. Интонация перечисления.

Члены предложения, отвечающие на один и тот же вопрос и относящиеся к одному и тому же члену предложения, называются однородными.
Однородными могут быть и главные, и второстепенные члены предложения.
 Задание учащимся.
— Прочитайте загадку, отгадайте ее. Запишите. Найдите и подчеркните однородные члены предложения. С какой интонацией следует читать это предложение?
Маленький мальчишка в сером армячишке по дворам шныряет, крохи собирает, на полях ночует, коноплю ворует.
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
1. Выучить теоретический материал с 268.

2. Выполнить упр. 296.

12 травня 2020 р.

5 клас  Українська література
Тема уроку: М. Вінграновський « Сіроманець». Образ Сашка.
— Дуже важливо в житті мати мати власну думку. Але щоб її відстоювати — треба бути надзвичайно мужнім, особливо — коли твоєї думки ніхто не поділяє. У повісті М. Вінграновського «Сіроманець» ця роль випала на долю маленького хлопчика Сашка. Він має власні переконання, що людина повинна оберігати не лише природу, але й тварин. Попри всі непорозуміння з дорослими, він захищає вовка і не зраджує його до останнього. Незважаючи на той факт, що Сіроманець — дорослий вовк, Сашко поводиться з ним так, ніби він ще маленький, а тому його треба оберігати, годувати, боронити від ворогів та нести за нього відповідальність. Цим автор дає нам зрозуміти, що моральні принципи людини не залежать від віку.
А зараз давайте з вами розберемось, як автор характеризує свого головного героя та його оточення.
- «Сашко пройшов ліс, вийшов у поле, як почув стрекотіння вертольота: півколом, низенько над лісом він летів на Сашка. Сашко чи злякався, чи що, але сів на землю і прикрився портфелем»;
а «Аби я був вовком...»;
а «Раптом Сашко відчув, що хтось дивиться йому в спину: а дубом хтось стояв! «Піти глянути чи не йти?..— завагався Сашко. Але вирішив: — Чого це я стану його боятися? Піду гляну»;
·           «Сашко вибрав підходящу для Сіроманця нору, розчистив її трохи лопатою, нарвав пирію, настелив, ліг сам»;
·           «Одного дня Сашко відкрив, що Сіроманець сліпий»;
·          «Так от ти який лизунчик, а ще Сіроманець,— сказав Сашко і погладив Сіроманцеві шию, почухав під горлом»;
·           «Ти і не подумав тікати, бо ти у мене розумний, вовчику. Пиріжка з печінкою хочеш?»;
·          «Сашко вийшов у коридор, намацав татові валянки, вліз у них, наче провалився у воду, накинув кожушок, тихо прочинив і зачинив за собою двері»; □ «Сашко став на коліна, почав обмацувати темінь, наткнувся добряче лобом на ковадло, і вже Сіроманець щімко задихав Сашкові в обличчя. Сашко обійняв обома руками вовка за шию». Хлопчик Сашко захоплюється Сіроманцем. Він вважає його чесною та справедливою твариною, яка не зробила нікому нічого поганого. Навіть коли мисливці винищили його вовченят — Сіроманець не помстився їм. Тому Сашко захищає його чесне ім'я перед батьком та Чепіжним. Але дорослі не розуміють хлопця, тому що для них вовк — хижак, якого треба впіймати. Не знайшовши підтримки, Сашко вирішує діяти самостійно. Він допомагає Сіроманцю переховуватись у лісі та влаштовує втечу з сільського хліва, коли вовка таки впіймали в пастку. Сашко вважає Сіроманця кращим другом, він годує його, розмовляє з ним та проводить увесь з ним вільний час. Коли вовк був змушений покинути ліс та переховуватись на полігоні, хлопчик дуже сумував за ним. Навіть потоваришувавши з дівчинкою Галею, Сашко не забував про Сіроманця. їхня зустріч після тривалої розлуки була дуже емоційною. Хлопчик не зраджує своїй меті вилікувати вовкові зір. Задля цього він навіть втікає з дому та подорожує кілька днів пішки, щоб дістатися до лікарні в Одесі. Йому все вдається, але останньої миті вовча натура бере верх і Сіроманець втікає з лікарні, навіть не попрощавшись з кращим другом.
    Аналіз образу хлопчика Сашка у вигляді бесіди за питаннями:
·          Як, на вашу думку, автор ставиться до Сашка?
·          Поміркуйте, чому хлопчик захищає вовка та допомагає йому. Обґрунтуйте свою думку.
·          Як ви гадаєте, чи ставився б Сашко до вовка інакше, якби той був справжнім хижаком?
·          Чому з усіх рідних та приятелів хлопчик знайомить із вовком лише Галю?
·          У чому виявляється самостійність Сашка?
·          Як хлопець відстоює свої переконання? Наведіть приклади з тексту.
·          Поміркуйте, як почувається Сашко у фіналі повісті? Чи шкодує про щось?
 Інформаційне ґроно «Чесноти Сашка».
Укладіть ґроно чеснот, які, на вашу думку, характеризують хлопчика Сашка.
Хлопчик Сашко
справедливий
співчутливий
добрий
чуйний
принциповий
самостійний
вірний
цілеспрямований
 Характеристика другорядних персонажів.
Другорядними персонажама повісті є Василь Чепіжний, Галя Грушецька, дядько Побігайло, хлопчик Андрійко, батьки Сашка, селяни, мисливці, військові тощо. їх усіх можна умовно поділити на тих, хто симпатизує Сіроманцю та тих, хто хоче бачити його в клітці.
До першої групи належать Галя Грушецька, хлопчик Андрійко та військові з полігону, де переховувався вовк. Усі вони знайомі з вовком особисто і симпатизують йому як вірному другу та рятівнику.
До другої групи належать Василь Чепіжний, дядько Побігайло, інші селяни та мисливці. Більшість із них ставиться до вовка нейтрально, але не всі. Заклятим ворогом Сіроманця є Василь Чепіжний. Селянин декілька разів зустрічався з вовком віч-на віч, навіть упіймав його, але Сіроманець завжди виходив «сухим з води». Тому він робив усе, щоб помститися вовку — ставив пастки, полював на нього та навіть купив вовкодавиху. Але, на щастя, усі його старання виявились марними.
 Аналіз образів другорядних персонажів у вигляді бесіди за питаннями:
·          Чи був Чепіжний об'єктивним щодо Сіроманця?
·          Яка історія пов'язувала Сіроманця з Побігайлом?
·          Як ставились до вовка військові з полігону?
·          Поміркуйте, чому серед друзів вовка були лише діти,
·          Як ставився Сіроманець до своїх недругів?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Укладіть діалог на тему «Бесіда Сашка з Сіроманцем» (до 10 реплік)

5 клас  Українська мова
Тема уроку: Тире при діалозі.
Запишіть текст. Поясніть розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення, граматичні основи в складних реченнях.
ЯК ЧЕРЕПАХА ВЧИЛАСЯ ЧИТАТИ
Зустріла черепаха орла та й каже
Навчи мене літати
Навчу погодився орел
Узяв черепаху вилетів із нею й питає
Уже привчилася
Уже відповіла черепаха
То пускаю мовив орел
Упала черепаха на землю.
Орел підлетів до неї й запитує
То як було летіти
А черепаха каже
Летіти легко але сідати важко
(Народна творчість).
Творча робота
► Запишіть речення у формі діалогу.
Казала зима літу: «Ти не хазяйка». «Як,— каже літо,— у мене все є». А зима каже: «А так, не хазяйка,— каже зима,— що у тебе все на дворі ночує, а я усіх як ніч — так у хату і зберу».
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
►    Із улюбленої казки випишіть діалог (4-5 реплік).



13  травня 2020р.

5 класс  Русский язык

Тема урока: Запятая при однородных членах предложения, не соединенных союзами, с с однородными союзами и (да) и повторяющимися союзами и (да). Запятая перед союзами а, но.

Однородными членами предложения называются слова, отвечающие на один и тот же вопрос, относящиеся к одному и тому же слову в предложении и являющиеся одним и тем же членом предложения.

Однородные члены отделяются друг от друга запятыми:

Было светло, радостно, тепло!
Снег, дождь, ветер не волновали этого человека.
Задорный, весёлый, удивительно знакомый голос остановил его.
Он бежал, летел, нёсся навстречу своей мечте.

Запятая ставится между однородными членами, если они соединены:
·         повторяющимися союзами то...то, ни...ни, или...или:
То снег, то ветер;
·         двойными союзами как-так и, не только-но и, если не-то:
Зеленели как деревья, так и кусты. Зеленели не только деревья, но и кусты. Листья распускаются если не в апреле, то в мае (запятая перед если не ставится).
Перед одиночным союзом "и" запятая не ставится:
Зеленели деревья, кусты, цветы, и травы.

В предложении может быть несколько рядов однородных членов:
Клёны и берёзки столпились на пригорках и лощинах.
Домашнее задание: с 273-274 (выучить правило), упр. 297.

5 клас  Українська література

Тема уроку: Урок мовленнєвого розвитку. Складання власної версії закінчення повісті «Сіроманець».

1.    Бесіда з учнями за змістом твору:
-   Чому повість називається «Сіроманець»?
-   Пригадайте у яких художніх творах згадується вовк?
(діти згадують і вписують назви творів у ромашку «Лисиця, вовк і заєць», «Як вовк задумав хліба напекти», «Лисичка-сестричка та вовк-панібрат», «Семеро козенят», Вовк війтом» Чому в уривку згадується про Одесу та Єгипет?
(тому, що вовк був сліпий , а в Одесі створено інститут очних хвороб імені В.П.Філатова АМН України. Про цей інститут говорить вчителька Надія Петрівна. – Перегляд фільму про Одесу та інститут очних хвороб -4 хв.; про Єгипет згадується тому, що Давній Єгипет – країна, в якій, поряд із розвиненою математикою, архітектурою, астрономією була розвинена медицина; головними богами лікування в Давньому Єгипті вважалися бог мудрості Тот і богиня материнства і родючості Ісіда. Єгиптяни вважали: для того, щоб лікувати людей, потрібно бути наділеним мудрістю. Тот започаткував писемність, математику, астрономію, релігійні обряди, музику, систему лікування хвороб природніми засобами. Йому належать медичні трактати;.

В Єгипті вперше відбувся поділ медицини; Особливу увагу надавали єгиптяни лікуванню очних хвороб. Лікарі очних хвороб були відомі всьому світу. Правителі багатьох країн запрошували на службу до палацу саме єгипетських лікарів;

Відтак Єгипет зазначається як країна з розвиненою медициною в царині лікування хвороб очей.
 - Як автор розповідає про життя вовка, яким воно було?
-   Який сон постійно снився вовку?
-   Чому такий сон снився Сіроманцю?
(бо всю його зграю перебив Василь Чепіжний)
-         Хто такий Василь Чепіжний?
(житель села, який убив усіх вовків і полював за Сіроманцем)
-                     Як Чепіжний зустрівся із Сіроманцем?
-                     Чому у село прилетів вертоліт? (щоб допомогти впіймати Сіроманця)
-                     Хто такий Сашко? Що його турбує?
-                     Якою дорогою Сашко ходив до школи? (лісом)
-                     Як хлопчик зустрівся із Сіроманцем                                                         
-                     Куди і чому їде Чепіжний? (у Київ, купляє вовкодавиху).
-                     Де Сашко ховає Сіроманця? (у глинищах)
-                     Про що мріяв хлопчик? (щоб вовк жив у них дома).
-                     Про що Чепіжний просить Сашкового тата? (дозволу копати ями у чагарях).
-                     Що сталося на початку зими? (Сіроманця зловили).
-                     Як Сашко допоміг вовкові? (пробрався у кузню і розрізав зав’язки).
-                     Що відбувалося на другий день у селі? (приїхали кореспонденти, вовк утік).
-                     Як поводив себе Сашко після втечі вовка? (хвилювався за Сіроманця)
-         Чому Галя Грушецька вирішила іти додому із Сашком лісом?
(тому що Сашко був сміливим і добрим).
-                     Куди потрапив Сіроманець після втечі? ( на полігон).
-         Як жилося Сіроманцеві там?
-                     Хто знайшов вовка і хто йому допоміг? (льотчики і хлопчик Андрій).
-                     Про що попросив Андрійко тата? (щоб вовк жив у гаражі).
-                     А чи буває таке, щоб дикі тварини жили поряд із людьми?
-                     Як жилося вовку після одужання?(він подружився із Андрієм і чекав на нього зі школи).
-                     пригода сталася з Андрієм і вовком? (вони заблудились).
-         Як себе поводив Сашко після втечі Сіроманця?
(дуже сумував, навіть вчитись перестав ).
-                     Звідки дізнались про вовка? (із районної газети).
-                     Чи знайшов Чепіжний вовка у льотчиків? ( ні, вовк утік до Сашка).
-                     Як вирішив Сашко допомогти Сіроманцеві? (завести його до Одеси в лікарню).
-         Що сталося в Одесі? (вовк утік).
   -   Як закінчується друга частина?
2.    Характеристика образів Сашка і Чепіжного:
-   Діти, хто вам найбільше сподобався і чому?
-   Сашко – чуйний, добрий, щирий, любить ліс і все що в лісі, товариський, турботливий, сміливий, наполегливий. Кожна риса характеру підтверджується епізодом із тексту;
Чепіжний – жорстокий, користолюбний, пихатий, обманює, схильний до крадіжок, злий, не любить тварин).
-   Що спільного між Сашком та Андрієм? Хто вам більше подобається і чому? 3. Чого нас вчить повість «Сіроманець»?

Домашнє завдання Напишіть власне закінчення повісті.


5 клас  Українська мова

Тема уроку: Інсценування байки, текст якої містить діалог.

Термінологічний диктант
 1. Висловлювання  якоїсь особи, передане дослівно, без змін, – це…
 2. Речення з прямою мовою складається з…
      3. Слова, які вказують, кому належить пряма мова – це…
      4. Розмова двох або кількох осіб – це…
      5. Висловлювання кожного співрозмовника у діалозі називається…
      6. Слова кожного зі співрозмовників пишемо…
      7. Пряма мова може стояти…
      8. Допоміжними засобами  спілкування є…
      9. Бесіда багатьох учасників називається…
      10. За будовою речення з прямою мовою є завжди…
      11. Висловлювання однієї людини –це…
      12. Графічний знак, який вживається при прямій мові, але його немає у діалозі – це…
 Скласти речення за поданими схемами. В одне з речень ввести звертання                                                                     
1.     «П!» - а.
2.     А: «П?»
3.     А: «П».
4.     «П», - а.
5.      «П?» - а. А: «П!»      
 Інсценізація «безконечного жарту» «Ми з тобою йшли…»
— Ми з тобою йшли?
— Йшли.
— Кожуха  знайшли?
— Знайшли.
— Я тобi кожух дав?
— Дав.
— Ти кожух взяв?
— Взяв.
— А де ж вiн?
— Та що?
— Та кожух!
— Та який?
— А ми з тобою йшли?
— Йшли.
— Кожух знайшли?..
Запитання: Скільки осіб бере участь у цьому діалозі?
                       Чи були у ньому слова автора?

Домашнє завдання: «Знайди помилку» (визначте речення, у яких допущено пункту-аційні помилки. Запишіть їх правильно)
1.       «Книги – морська глибина » - так писав І. Франко .
2.       Хворий відповів «дякую, мені вже набагато краще».
3.       Кликали ластівочки подруженьку: «Лети з нами!»
4.       Як ви себе почуваєте – Запитав лікар хворого.
5.       «Зацвіла в долині червона калина».
6.       «Молоде орля, та вище старого літає»! запевнив Павло.
7.       «Перед розумом і сила поступається?» – запитала Марійка подругу.
8.       «Щастя як пташка: де захотіло, там і сіло.», - шепотіла мати.


14 травня 2020 р.

5 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Елементи фольклору (казки) та їх значення для розкриття головної ідеї – реалізація мрій, бажань і прагнень особистості.
 Робота над темою уроку.
1.Бесіда за другим розділом «Машина для здійснення бажань полюбляє точність».
- Від чого прокинувся пан Пляшкер у неділю вранці? (Пляшкер прокинувся від звуків пісеньки, яку співав Суботик).
- Знайдіть у підручнику опис Суботика і зачитайте. (Хоботець, обличчя все в синіх цяточках, а спина густо вкрита цупкою рудою шерстю).
- Яке було перше бажання пана Пляшкера? (Гарного, нового, блакитного водолазного костюма).
- Чому щезали з обличчя Суботика цятки? (Бо пан Пляшкер загадував бажання).
- Скільки синіх цяток було на обличчі Суботика? (33).
- Яке перше бажання загадав пан Пляшкер машині бажань? (Цілу купу грошей).
- Яка найсмачніша закуска Суботика? Знайдіть у підручнику і зачитайте?
(Я почав би з двох салатів:
пух качиний до томатів,
шкіряні штанці гарненько
пошатковані дрібненько,
сім цибульок, майоран,
та петрушка, кріп, шафран, -
розмішати все це пальцем,
присмачити добре перцем
посолить півфунтом солі
та морозива додати –
вийдуть – чудо не салати!)
- Які правила поведінки повідомив пан Пляшкер Суботику, як потрібно поводитись у кав'ярні ? ( Не можна їсти руками, треба неодмінно користуватись ножем та виделкою. Не розмовляти з напханим ротом.)
Інтерв´ю «Наші заповітні мрії».
- Чи любити ви фантазувати, вигадувати якісь неймовірні речі?
- Про що найчастіше ви мрієте?
- Уявіть, що вранці ви прокинулися і відчули у собі чарівну силу. Яке перше диво ви б здійснили?
- Чому люди з давніх часів вигадували чарівні речі, різні чудеса, наділяли одне одного неймовірними властивостями?
- Як ви гадаєте, бути мрійником – це цікаво? Чи є місце для вигадки і мрії у сучасному житті?
- Чи обов’язково мрія має бути пов’язана з чимось матеріальним?
Заключне слово вчителя
Протягом останніх двох уроків, ми з вами ознайомились із творчістю ще одного видатного дитячого письменника ХХ-ХХІ ст. П.Маара., зокрема із його повістю «Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу». Оптимістичний образ Суботика, його віра в силу думки і фантазії вчить нас розвивати творчу уяву, виховувати у собі здатність радіти дитинству і життю. Отже, дитяча книга – один із засобів виховання, її місія передати не лише знання, а й емоційний заряд любові, який необхідний кожному у будь-якому віці.
Важливе місце у процесі виховання сучасних дітей займає дитяча література, особливо в умовах комп’ютеризації. Вона поєднує у собі безпосередньо щирий погляд дитини і життєвий досвід дорослого. Тому варто більше уваги приділяти читанню книжок, адже саме в них можна знайти правильні відповіді на ті питання, які хвилюють дітей.
Як у морських глибинах народжуються надзвичайної краси перлини, так у глибинах книги народжуються добрі поради. Тільки вмілий ловець може дістати з глибин морських перлину, а зрозуміти повчальний сенс книги спроможний лише підготовлений читач. Читати – потрібно вміти.
 Домашнє завдання:   Написати листа Суботику.

5 клас  Українська мова
Тема уроку: Лексикологія.
Перейдіть за посиланням і подивиться відео:
Вправа «Зайві дієслова»
► Виберіть потрібне слово з указаних у дужках синонімів і запи­шіть із ним речення. Відповідь обґрунтуйте.
(Спить, куняє, дрімає) земля під глибоким снігом. Дівчина хитро (сміється, умирає від сміху, регоче, посміхається). Верби (горюють, сумують, журяться, нудьгують) над водою. Учні (говорили, вели розмову, розмовляли, розповідали) про історію рідного краю.
Домашнє завдання:
► Прочитайте, визначте тему й головну думку. З пропонованого тексту випишіть слова, ужиті в переносному значенні, і поясніть написання виділених слів.
КЛЕН
Клен, згорнувши в червонуваті трубки своє лапчасте листячко, довго не розгортає його. Він настійливо чекає. Йому потрібно багато світла й тепла. Коли розкотиться перший грім і повіє літньою спе­кою, тоді клен ураз розвішує узорчасті низки широкого лапчастого листя.
Шелест кленового листя звучить несміливо й тихо. З холодом він не сперечається: при першому ж його натиску клен швидко змінює свій колір. То блідо-жовтий, то нарядночервоний і жовтогарячий, він скидає із себе тонке, барвисте вмираюче листя (За Ю. Збанацьким).

15 травня 2020 р.
5 клас Зарубіжна література
Тема уроку: Урок позакласного читання. Маар П. « Що не день, то субота»
Перейдіть за посиланням і подивиться відео:
І. З’ясування первинних вражень
- Чи сподобалася вам ця книга Перекажіть улюблену сцену твору. Чим вона вас привабила
- Які епізоди вразили вас Що було кумедним, а що сумним
- Чи хотіли б ви прочитати продовження
ІІ. Аналітичне дослідження
- Як вирозумієте слова Що не день, то субота Яке відношення мають такі асоціації (вихідний день, свято) до героя оповідання Суботика?
- З якими персонажами інших творів ви можете порівняти Суботика?
- Де й коли відбуваються події Вони реальні чи фантастичні
- З чого починається твір Як він побудований
- Яких героїв ми зустрічаємо в творі Опишіть їх. Перегляньте початок фільму Рудий п’ятачок». Чи такими ви уявляли собі головних персонажів твору
- Попрацюємо з ілюстраціями Пауля Маара до повісті-казки Що не день, то субота. Зробіть висновок, наскільки малюнки письменника допомогли вам у сприйнятті твору.
- Як пан Пляшкер познайомився з Суботиком? Чому ця дивна істота з'являється в його житті
- Хто такий Суботик? Хлопчик чи дівчинка
- Чому він говорить римами
- Які вчинки робить Суботик і навіщо
- Пан Пляшкер і Суботик дуже різні. Визначте їхні головні риси.

Коли перед нами з’являється інший пан Пляшкер? Доведіть цитатами з тексту. Порівняйте героїв на початку й наприкінці твору.
- Прочитайте й прокоментуйте останні слова твору.
Домашнє завдання
:
1.
Прочитати твір « Що не день, то субота» https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=670
2.
Підготуватися до контрольної роботи.

5 класс  Русский язык
Тема урока: Запятая при однородных членах предложения.
Знакомство с правилом.
Запомнить правило поможет следующее стихотворение:

Если стоят однородные члены,
Их запятой раздели непременно! О, О.

Если же вдруг появился союз, то запятая тогда – лишний груз! О и О

Если союз к нам пришел не один,
Ставь запятую перед вторым!
 О и О, и О

А перед союзами «А» и «НО»
Долгих сомнений быть не должно.
И не думай здесь впустую,
Ставь скорее запятую!      О, но О         О, а, О

 Выполните задание:
 Расставь знаки препинания.
Красиво тихо было в лесу в этот ранний час. По обе стороны дороги бушуют и зеленые и желтые и красные и багряные краски осени. Молодые осинки и стройные березки спускаются по косогору. Остро пахнет сырой землей прелыми листьями. В лесу растут рыжики и маслята подберезовики и грузди опята и волнушки.

 Домашнее задание: Выполните тест

1.Однородные члены предложения:
А) отвечают на вопросы косвенных падежей;
Б) отвечают на один и тот же вопрос и относятся к одному и тому же члену предложения;
В) отвечают на вопросы Кто? Что?
       2. Найди предложение с однородными сказуемыми.
А) Ковер зимы покрыл холмы, луга и поля.
Б) Были это веселые, сильные и смелые люди.
В) Вдали стоит дубовый лес, блестит и алеет на солнце.
         3. Какое из предложений соответствует данной схеме:     О,О и О       
А) Весь двор завален досками, железом и фанерой.
Б) Птица бойко вспорхнула и стала летать по комнате.
В) Все алмазы блестят и переливаются на солнце разными цветами.
          4. Найди ошибку в расстановке знаков препинания между однородными членами предложения?
А)Сосны березы, и осины мелькают по сторонам.
Б)Сосны, березы и осины мелькают по сторонам.
В)Сосны березы и осины мелькают по сторонам.



19 травня 2020 р.

5 клас Українська література
Тема уроку: Урок позакласного читання. Валентин Чемерис. « Аравійська пустеля».
Сьогодні на уроці позакласного читання розглянемо повість Валентина Чемериса «Аравійська пустеля». Запишіть у зошити дату і тему уроку.
Ми формуватимемо вміння визначати тему твору, проблеми, порушені в ньому, характеризувати образи, пояснювати особливості жанру; поміркуємо про великий світ природи і людини в ньому, про добро і зло, про любов і милосердя.
У своїй повісті Валентин Чемерис поєднує світ людей і світ звірів. Причому виявляє себе не лише талановитим письменником, а й спостережливим натуралістом. Він так майстерно одухотворює світ природи, що читач вірить: так, мабуть, справді міг би подумати або сказати лелека чи цвіркун…
Та спочатку дещо про самого автора.
Повідомлення.Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року в селі Заїчинці на Полтавщині.
З 1953 упродовж сорока років жив і працював у Дніпропетровську, де й розпочався його творчий шлях. Був головою Дніпропетровської організації Спілки письменників України. Нині живе в Києві, працює в редакції газети «Літературна Україна».
Публікується з 1962 року. Є автором низки творів для дітей: повістей «Аравійська пустеля», «Славко», оповідання «Три секунди на вибір».
Робота з текстом повісті «Аравійська пустеля». Бесіда.
У творі небагато героїв. Головну роль автор відводить людині, з якою пов’язані всі події, що відбуваються. Хто ж є центральним героєм твору?
Який же він?
(Старий; з білими бровами й білою бородою; його просвітлено-зажурені очі; дід Щедрій геть побілів, і коли сидів на ослінчику під розквітлою вишнею, то здавалося, що його біла борода теж по весні розквітла вишневим квітом)
Який колір використовує автор у змалюванні діда?
(Білий, світлий. Мабуть, душа дідова була чиста і щедра на добро)
Про які його добрі вчинки розповідається?
(Підібрав, виходив, як дитину, лелеча; навчив його людської мови; лаштує гніздо Лельку; любив слухати свого приятеля і квартиранта цвіркуна.)
Читаючи твір, ви мали підрахувати, скільки разів автор називає діда Щедрієм, а не просто дідом Тарасом.
Як ви думаєте, чому Валентин Чемерис дав дідусеві таке прізвище і наголошував на ньому впродовж усієї розповіді? На що дід Тарас був щедрим?
Створіть асоціативне гроно.
Ще один персонаж повісті – Лелько. Хто це? Що вам відомо про лелек?
(Це молодий лелека, якого дід Щедрій навчив розуміти мову людську.)
Як йому вдалося це зробити? Проілюструйте цитатою з тексту.
(«Тут дід Щедрій почав напускати туману, що все то байки людей, охочих до теревенів, що він нарочито не вчив лелечича людської мови. Виходжуючи його після падіння з даху, він лише гомонів до лелечати, як до дитини. Ну хіба ще казками його забавляв… Якими!.. Та тими, що колись синові своєму, як він маленьким був, розказував. А більше нічого такого… А Лелько (так старий назвав те лелеча) і навчився розуміти мову людську».)
Автор підтверджує слова діда висновком учених, які «авторитетно запевнили: все, що говорить дід Щедрій, чистісінька правда. Бо коли до пташини там, а чи до звірини ставитись по-людському, то пташина та, а чи звірина, і справді легко навчиться розуміти людей. Навіть з півслова».
Чи справді Лелько говорив людською мовою?
(Звичайно, ні. Але розумів діда з півслова.)
Працюючи з текстом, ми прочитаємо багато мудрих висловів. Це був один із них. Запишіть, будь ласка, його в зошит.
1.Коли до пташини чи до звірини ставитися по-людському, то вони і справді легко навчаться розуміти людей. Навіть з півслова.)
Отже, у творі порушується проблема «Людина і природа».
(На класній дошці створюється схема «Проблематика твору»).
Але літо збігло, лелеки полетіли в теплі краї. Лелько залишив дідові свою адресу. Зачитайте її.
(Африка, Кенія, район озера Вікторія.)
Здогадуємося, що теплі краї десь дуже далеко від України. І ось від Лелька надійшов перший лист. Про що в ньому йшлося? Проілюструйте цитатою з тексту.
Якою була лелеча сім’я?
Як турбувалися про лелечат їхні батьки?
Чи готували їх до самостійного життя?
(2. «Старайтеся, діти, щоб швидше стати на крило…».)
Що означає вислів «стати на крило»? Запишіть цю цитату в зошит.
Проблема батьків і дітей – друга проблема, порушена у творі.
Яким запам’ятався рідний край Лельку? Рідний край для нього – це що?
(Село в садках; дзвінке блакитне небо; голубі озера; хата діда Щедрія з лелечим гніздом; рибалки з вудочками біля річки; верби на зеленій леваді; лелека стоїть на одній нозі на гребні даху.)
Чи сумує Лелько за рідним краєм в Африці?
(Так, тому що рідний край – це найдорожче, що є в кожної людини.)
Про що розповідає в іншому листі Лелько? Проілюструйте цитатою з тексту.
(Що в Африці теж лютий, але стоїть там надзвичайна спека.)
Чи є в Африці справжній сніг? Хто його бачив і де?
(Грифи казали, що «буцімто на найвищій горі Африки – Килиманджаро – є справжній, щонайсправжнісінький сніг».)
Чому ж так лютує лютий в Україні? Дід Щедрій вважає, що його хтось образив. Зачитайте уривок з тексту. Запишіть у зошити вислів.
3. Від доброго слова ще ніхто злим не ставав.
У третьому листі розповідається про Велику Лелечу Раду? Для чого зібрався на неї «мудрий лелечий народ»?
(Щоб повідомити про повернення додому.)
У цьому листі вказується маршрут перельоту «Африка – Приорілля»: Кенія, Судан, Єгипет, Аравія, далі понад середземноморським узбережжям Туреччини, далі Балкани, а звідти і на Україну.
Порушується проблема чужини і зв’язку з рідною землею.
4. «…коли ти летиш… на Батьківщину – тоді де й сила береться в крилах, самі тебе крила несуть, несуть, несуть…».
Життєву історію діда автор розповість трохи пізніше. А поки що «Приоріллям ішла весна», а дід знову отримав від Лелька листа. Проілюструйте цитатою з тексту.
Розкажіть, як готується дід зустріти Лелька?
Останній лист від Лелька був коротким. Але скільки разів згадується в ньому Аравійська Пустеля? (4 рази.)
Чому вона така небезпечна?
Що ви знаєте про Аравійську пустелю?
( Аравійська пустеля має тисячолітню історію. Це – північно-східна частина Сахари, розташована між долиною Нілу і Червоним морем; Єгипетський район Об’єднаної Арабської Республіки.
Великі простори Аравійської пустелі – всуціль піщані масиви. У квітні-травні з Аравійської пустелі дмуть гарячі й сухі вітри. Араби називають їх «хамсин», що дослівно означає «п’ятдесят», бо тривають п’ятдесят днів. Вітер приносить із собою курні хмари, крізь які ледь пробивається сонячне світло. Температура повітря підвищується до 40˚С і вище, вологість поступово зменшується. Поля вкриваються шаром пилу. Рослини часто не витримують спеки та посухи і гинуть.
Учені підрахували: кожний третій лелека гине над Аравійською пустелею. Але обминути її ніяк, дорога додому лежить тільки через те пекло.)
Згадка про пустелю дуже засмутила діда. Він промовив такі слова: «Попереду –  Аравійська пустеля. І кожного вона чекає попереду. Одних раніше, других пізніше, але вона чекає, і її треба здолати, щоб дістатися до рідного краю…».
Запишіть вислів у зошити.
5. Аравійську пустелю «треба здолати».
Поясніть «Аравійська пустеля – це…».
Хто першим повернувся з вирію?
Чи прилетіла його дружина?
Зачитайте опис їхньої зустрічі.
Дід Щедрій, дивлячись на них, сказав: «Добре зустрічатися, коли є з ким». Запишіть у зошити. (6 вислів.)
Чому саме це сказав дід? (Пригадав утрату найрідніших людей – дружини і сина.)
Це проблема людини і війни, життя і смерті.
Як звали дружину Щедрія?
Який подарунок віз він їй?
Що сталося з Катериною?
Чому її розстріляли?
Як зустріла Щедрія його рідна хата? Проілюструйте цитатою з тексту.
Який колір переважає у цьому описі? Що він символізує?
Що давало сили жити далі?
У якому році прийшло повідомлення про смерть сина?
Яким залишився син у пам’яті батька? Зачитайте уривок з тексту.
Ще одна проблема – проблема пам’яті.
Чи повернувся Лелько?
Як втішає старого лелеку дід Щедрій? Проілюструйте цитатою з тексту.
(«Кожного з нас чекає своя Аравійська пустеля. Кому випаде перелетіти її, кому крила тільки обсмалити, а кому і впасти на гарячий пісок. Лелько впав, інші перелетіли пустелю, так вашому роду і не буде переводу».)
Запишіть вислів (7. «Кожного з нас чекає своя Аравійська пустеля».). Як ви розумієте його?
Справді наступної весни прилетіли «двоє молодих лелек – він і вона. Хазяйновито оглянула та пара колесо на тополі, і молоді лелеки церемонно розкланялись на колесі одне одному і скріпили тим ритуалом неписану свою шлюбну угоду.
Так у світі крилатих народилася ще одна сім’я».
Повість закінчується словами:  «Бо крилатому роду нема переводу». Запишіть їх у зошити (8 цитата). Але як ви думаєте, вони стосуються тільки пташиного роду?
Домашнє завдання: Написати лист герою.

5 клас  Українська мова
Тема уроку: Будова слова й орфографія.

 Сьогодні на уроці ми будемо удосконалювати свої знання, уміння з теми «Будова слова. Орфографія». Виконаємо різ­номанітні вправи на закріплення ваших практичних умінь.
Фронтальна бесіда
Який розділ науки про мову вивчає будову слова?
Яка частина слова містить лексичне значення слова?
Які частини слова можуть входити до основи?
Яка змінна значуща частина слова виражає його граматичне значення?
Для чого служить закінчення?
Чи мають закінчення незмінні слова? Наведіть приклади не­змінних слів.
Яке закінчення називається нульовим? Наведіть приклади слів з нульовим закінченням.
Наведіть приклади спільнокореневих слів, визначте в них ко­рінь. Дайте визначення кореню,
Що називається префіксом? суфіксом?
Мовний аналіз
Запишіть речення, вставляючи пропущені букви. Поясніть орфограми. Зробіть морфемний аналіз виділених слів за алго­ритмом. Знайдіть слова з нульовим закінченням. Доведіть свою думку. Продовжте висловлювання.
Пр..красний лелека в польоті, і пр..красний його політ, ..хожий на бе..звучну мелодію, що завжди викликає захват (Є. Гуцало).
Робота зі спільнокореневими словами
Перший варіант добирає спільнокореневі слова до слів дорога, край, другий варіант — до слів сонце, лелека. Складіть із ними речення.
Гра «Склади схему слова»
Кожен учень отримує картку, на якій схематично позначені значущі частини слова. Учитель називає слова, а учні, стаючи в правильному порядку, складають схему слів.
Дніпро, дніпровський; Кий, Київ; поріг, Запоріжжя, запо­різький.
Гра «Допиши прислів'я»
3 указаних слів (описувати, бандура, батько, державний, весна, хлібороб, Надійка, калина, ароматний) випишіть лише слова з суфіксами. Якщо правильно буде виконане завдання, то з по­чаткових літер виписаних слів вийде слово, яке є закінченням пропонованого вислову про Вітчизну:
     «Вітчизни є різні на світі, а в мене найкраща — ...» (одна).
         ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
Доберіть 5-7 слів, що мають незвичайну будову (для вікто­рини).


20 травня 2020 р.
5 клас  Українська література
Тема уроку: Контрольна робота. Письмовий твір « Мій улюблений літературний герой».
Домашнє завдання: Написати твір на тему: “Мій улюблений літературний герой з твору, вивченого у 5 класі”.
ЗРАЗОК
Олесь з твору «Дивак» — мій улюблений літературний герой
Мій улюблений літературний герой — Олесь

Чим мені сподобався мій улюблений літературний герой?
Моїм улюбленим літературним героєм є Олесь з твору українського письменника Григора Тютюнника «Дивак». Чим мені сподобався саме цей персонаж?
По-перше, своєю реалістичністю. Опис простого сільського хлопчика, його вчинки і дії явно не вигадані автором, а взяті з життя. В анотаціі до цієї повісті зазначено, що вона є автобіографічною, тобто прототипом головного героя є сам письменник.
По-друге, Олесь вразив мене своїм добрим серцем і ставленням до природи, як до живої істоти. Це зворушливо і незвично, тому що контрастує з жорстокою і черствою дійсністю, в якій ми живемо, зі споживацьким ставленням до навколишнього світу.
По-третє, мені близький внутрішній світ Олеся. Цей хлопчик багато в чому схожий на мене. Я теж дуже люблю тварин і не можу собі уявити, як можна їх ображати. На відміну від Олеся, я живу не в селі, а в місті, але мене теж захоплює краса мого рідного краю. Мені подобається спостерігати за птахами, милуватися деревами та квітами. Найбільше я люблю весну, коли природа пробуджується від зимового сну, і рослини тішать око своїм цвітінням.
Коли є добро, йому обов’язково протистоїть зло. Цей закон світобудови характерний і для літературної творчості. В повісті зло у вигляді людської байдужості, егоїзму, нетерпимості до інакомислення уособлюють дід Прокіп та Федько Тойкало. Інші персонажі знеособлені, але їхнє ставлення до Олеся відомо: дивак.

Мій улюблений літературний персонаж
Олесь з оповідання «Дивак» — уособлення любові до природи
Мій улюблений літературний герой — Олесь з оповідання Григора Тютюнника «Дивак». Цей персонаж подобається мені своєю справжністю. Що я маю на увазі? Олесь не падав з неба, як Хлопчик-зірка чи інші вигадані герої фантастичних творів. Він є звичайним хлопчиком, який живе в українському селі й навчається в сільській школі. Щоправда, в реальному житті дуже мало таких людей, як Олесь. Він дуже любить і цінить красу природи. А його рідний дід Прокіп — протилежність своєму онукові. Людей, схожих на діда Прокопа, дуже багато, таких не треба навіть шукати. Оскільки дітей та дорослих, що цінують природу, як Олесь, практично немає, усі в селі його вважають диваком, у тому числі й дід Прокіп. Сам хлопчик не розуміє, чому на нього так кажуть, адже він ще малий.
Коли я читаю про Олеся, то уявляю на його місці себе. Мене теж захоплює краса природи, тому я намагаюся дбайливо до неї ставитися. Мене обурює, коли після пікніка відпочивальники залишають непогашеним багаття або не забирають з собою сміття. Я не уявляю собі, як можна рубати дерева, не кажучи вже про те, щоб стріляти в звірів чи птахів. Це жорстоко, адже їм так само боляче, як і людям.
Чому для сучасної людини любов до природи перестала бути нормою і викликає подив?! Коли дитина цілиться з рогатки в горобця, це нікого не шокує. А хлопчик, який бродить серед вкритих снігом дерев, спостерігає за дятлом, виводить пальчиком на снігу малюнки і захоплюється чарівністю зимового лісу, здається всім дивним…

5 клас  Українська мова
Тема уроку: Фонетика й графіка.
Дослідження-зіставлення
► У якому рядку міститься однакова кількість букв і звуків? Доведіть.
Юність, щедрість, екзамен, тінь.
П’ять, запорізький, обличчя, просьба.
Заєць, джміль, вокзал, дев’ять.
Орфографічний практикум
► Виправте орфографічні помилки в указаних словах.
Памятка, медвяний, вїзд, мишяк.
Духмяний, мільйон, рядно, пестливий.
Рясний, моряк, проїздний, цвях.
Священик, дитясла, обласний, підйом.
Дослідження-переклад
► Перекладіть українською мовою. З двома словами (на вибір) складіть речення.
Платье, третье, досьє, чутье, поверье, соленье.
Дослідження-аналіз
► Зробіть фонетичний розбір запропонованих слів. Чим цікаві такі слова?
Землею, сміється.
Мовні жарти
► Дайте відповіді на мовні жартівливі питання,
·       Що стоїть посеред школи?
·       Чого нема в дельфіна, але є в кита, акули, краба?
·       Чого нема в яблуні, але є у вишні, черешні, груші?
·       Чим закінчується літо і починається осінь?
·       Що стоїть посеред городу? А посеред лісу?
·       Чого немає в дині, але є в кавуні, гарбузі?
·       Чим відрізняється шиття від життя? А лиман від лимона?
 ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
► Зробіть фонетичний розбір слів мудрість, натхнення, щирість.
► Знайдіть і випишіть 5-6 прислів’їв про мудрість. Дайте тлумачення цього слова.
5 класс  Русский язык
Тема урока: Письменное изложение текста художественного стиля, содержащего описание.
Прочитайте текст и напишите изложение.
ЛЯГУШОНОК
 … Случилось, весенняя вода проникла в глубь снега и разбудила лягушонка. Он выполз наверх, решив по глупости, что началась весна, и отправился путешествовать.
В эту ночь хорошо припорошило, и след путешественника легко можно было разобрать. След вначале был прямой к ближайшему болотцу. Вдруг почему-то сбивается… и мы видим – сам  лягушонок, маленький, розовый, лежит, растопырив безжизненные лапки.
Теперь все понятно. Ночью мороз  так стал подхлестывать, что лягушонок остановился, сунулся туда, сюда и круто повернул назад.
 Мы долго грели лягушонка горячим дыханием — он все не оживал. Мы налили теплой воды в кастрюльку и опустили туда розовое тельце с растопыренными лапками. Не больше часа прошло, как наш лягушонок снова почуял весну и шевельнул лапками. Вскоре  весь он ожил.
Когда грянул гром и всюду зашевелились лягушки, мы выпустили нашего путешественника и сказали ему в напутствие:
— Живи, лягушонок, только, не зная броду, не суйся в воду. (139 сл.)
                                                                 (По М. Пришвину)
Вопросы и задания к тексту
Почему лягушонок отправился путешествовать?
Что с ним случилось?
Как спасли лягушонка?
С каким напутствием выпустили путешественника?
Домашнее задание:
Напишите подробное содержание текста по плану:
1.Лягушонок отправился путешествовать.
2.Следы на снегу.
3.Люди спасают лягушонка.
4.Лягушонок ожил.
5.Путешественника выпустили на свободу.


21 травня 2020 р.
5 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Контрольна робота за розділом « Сучасна література у колі добрих справ».
1. Що  стало причиною шаленого попиту на шоколад від Віллі Вонки?
А) знижена ціна;                Б) «золотий білет» під обгорткою;
В) вдалий рекламний хід.
2. Чому Чарлі передумав іти на фабрику?
А) хотів продати свій білет; Б) загубив свій білет;           В) батьки не пускали.
3. Яке слово було важко вимовити Віллі Вонка?
А) імена дітей;           Б) «Добрий день!»;  В) «батьки».
4. Жуйка-обід мала замінити…:
А) томатний суп, картоплю фрі та морозиво;      
Б) грибний суп, ростбіф зі смаженою картоплею та чорничний пиріг;
В) томатний суп, ростбіф зі смаженою картоплею та чорничний пиріг.
5. Чим традиційно закінчуються відвідини фабрики кожного з дітей?
А) маленьким подарунком на згадку;      
Б) повчальна пісня ума-лумп;        
В) прощальне слово господаря.
6. Що заважає бути кондитером-генієм, на думку Віллі Вонка?
А) сімя;          Б) розваги;       В) відсутність досвіду у справі.
7. Укажіть автора твору « Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу»
А) Льюїс Керролл;      Б) Пауль Маар;      В) Роальд Дал
8. Укажіть країну, яка є батьківщиною Пауля Маара.
А) Англія;    Б) Німеччина;     В) Франція.
9. Укажіть назву твору, з якого наведено цитату: «Може, цього разу дужче поталанить: я хочу, щоб усі меблі стояли в моїй кімнаті цілі й на своїх місцях, а цей автомобіль – надворі перед будинком!»
А) Чарлі Бакету;     Б) пану Пляшкеру;     В) Нюхмумрику.
10. Установіть відповідність між назвою твору і персонажем.
1. « Чарлі і шоколадна фабрика»              А)  пані Брюкман
2. «Комета прилітає»                                     Б) Майк Тіві
3. «Машина для здійснення бажань…»   В) Хропусь
11. Запишіть, які шкідливі звички та вади характеру сучасних дітей засуджуються у творі Роальда Дала « Чарлі і шоколадна фабрика».
12. Уяви себе в ролі одного із персонажів твору Пауля Маара і розкажи про свою зустріч із Суботиком ( яким ти побачив цього героя, яке враження він справив, які події сталися у житті із появою Суботика).

5 клас  Українська мова
Тема уроку: Орфоепія й орфографія.
Підсумковий урок ми проведемо як захоплюючу подорож, де на нас чекатимуть різні перешкоди. А щоб подолати їх, треба добре знати вивчені правила з фонетики, орфоепії, графіки та орфографії.
Будуть на нашому шляху і зупинки – відпочинки. Вирушаючи в дорогу візьмемо із собою пожитки – знання. Читаємо придорожні гасла:
Памятай правила!
Грамотно пиши!
Висловлюйся звязно!
Будь привітним!
Отже, почнімо нашу подорож. І першою нас зустріне станція «Фонетика».
4.1. Ворота грамотності
А) Подані слова записати фонетичною транскрипцією, визначити кількість букв і звуків.
Яструб ,Сьомий,Дзвінок,Щільний
Б) Із поданих слів вибрати і  підкреслити ті слова у яких букви я, ю, є позначають два звуки.
Юний, люд, єнот, синє, армія, сяйво, мільярд, ллє, ряд, ясен, мужнє, в’юн, воїн, юнга, переляк, їду.
4.2.Тенета помилок
Учитель. На нашому шляху знову серйозна перешкода. Пройти її зможуть тільки ті бійці, які зуміють відредагувати текст.
Пісьня, у будьці, вьються, дощь, село, пшениця, лигенда, бур’як, бур’ян, св’ято, обігти, дений, радісттю, кров’ю, день й ніч, тона, Голандія, голландець, віла, Париж, Атлантида
4.3.            Наступна наша станція « Графіка»  і завдання її називається «Алфавітні хащі»
Учитель. На нашому шляху чергова перешкода – Алфавітні хащі. Пройти їх зможуть найуважніші бійці. Вам требі знайти слова, які стоять не в алфавітному порядку:
1.      альбом, груша, фарби, олівець, пензель;
2.      апельсин, вишня, малина, груша, слива;
3.      буряк, капуста, огірок, перець, помідор;
4.      фіалка, волошка, кульбаба, пролісок, ромашка;
5.      йорж, окунь, карась, сом, щука.
4.4.            Болото мякого знака і Трясовина мяких приголосних
Учитель. Щоб не затягнуло вас це болото, ви повинні проявити кмітливість і швидкість реакції. Дайте відповідь на питання:
Чому мякий знак говорить про себе так?
              Я один в сімї такий.
              Кажуть, надто вже мякий,
              Хоч мовчун, та не дивак.
              В слові я не зайвий знак.
А тепер плескайте в долоні, якщо дані слова в давальному відмінку пишуться з мяким знаком.
Донька, дочка, полька, бджілка, нянька, лялька, сопілка, жінка, футболка, ніченька, зірка, зіронька, ненька, сонце.
Отже найкмітливішими бійцями стали...
4.5.             Камяна перешкода
  Учитель. Цю перешкоду допоможуть подолати найерудованіші бійці. Відгадайте, хто міг це написати на камені.
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати імя –
Зразу стану потрібним і я.
                                      ( Апостроф)
4.6.            Станція «Орфоепія»
Учитель. Як і годиться, міст охороняється. Нам необхідно дізнатися, як звати начальника охорони, а потім виконати його накази.
Хто про себе так говорить?
Я всесильний, я могутній,
Хай признаються присутні,
Що в країні Фонетичній
Я на службі довговічній.
Славний радник королеви
У палаці кришталевім.
Словам значення міняю,
Словоформи обираю.
Буде мука чи мука –
Визначить моя рука.
Води є, нема води:
Розберись і розсуди,
Чи важливий я, чи ні
В фонетичній стороні                                    ( Д. Білоус)
Учитель. Отже, це полковник Наголос і за його наказом ми виконуємо наступне завдання. Об'єднайтеся, будь ласка, в пари і розставимо правильно наголоси.
Алфавіт, випадок, гарячий, фольга, олень, козак, Україна, загадка, дошка, завдання, вірші, одинадцять.
4.8. Станція «Орфографія»
Рів спрощення
Учитель Пропуском через рів є правильно виконана творча робота.
Потрібно замінити іменники прикметниками і записати їх.
1)      Графік, що складений на тиждень.(Тижневий)
2)      Перемога, що принесла радість. ( Радісна)
3)      Робота, яка дає користь. (Корисна)
4)      Нарада що повязана з виїздом. ( Виїзна)
5)      Зустріч, що принесла щастя. ( Щаслива)
6)      Людина, яка любить хвастатись. ( Хвастлива)
7)      Випадок, що трапляється рідко. (Рідкісний)
Домашнє завдання: виконати тестові завдання за вивченими темами.
  1. Звуки мови – це ...:
а) те, що ми бачимо й пишемо;
б) те, що ми чуємо й вимовляємо;
в) значущі частини слова.
  1. У слові Батьківщина ...
а) 11 букв і 10 звуків;
б) 11 букв і 11 звуків;
в) 10 букв і 10 звуків.
3. Мякість приголосних звуків позначається на письмі:
а) буквами і, я, ю, є та апострофом;
б) буквами і, я, ю, є та  мяким знаком;
в) буквами я, ю, є, ї.
4. Апостроф ставиться перед буквами:
а) к, п, т, ф, х;
б) б, п, в, м, ф;
в) я, ю, є, ї. 
4.          У словах годинник, піднісся подвоєння букв обґрунтовується:
а) подовженням мякого приголосного;
б) збігом на межі значущих частин слова;
в) іншомовним походженням слів.
5.          У словах директор, шифр написання букви и:
     а) перевіряється за словником;
     б) обґрунтовується “правилом   девятки”;
     в) обґрунтовується добором спільнокореневого слова з 
          наголошеним сумнівним голосним.
6.          Подвоєні приголосні пишуться у таких іншомовних словах:
а) кас..а, ал..ея, клас..;
б) лібрет..о, барок..о, інтермец..о;
в) ван..а, тон..а, віл..а.
7.          Сполучення йо пишеться у словах:
а) л..отчик, сл..оза, с..огодні;
б) баталь..он, медаль..он, Солов..ов;
в) с..омий, у н..ого, син..ого.

22 травня 2020 р.
5 клас Зарубіжна література
Тема уроку: Узагальнення і систематизація вивченого у 5 класі. Інтелектуальна гра «Один за всіх, всі – за одного»
Ось і  добігає завершення навчальний рік. З цікавістю ви переступали поріг кабінету зарубіжної літератури. Для вас це був новий предмет. Але ви всі з радістю поринули у чудовий світ зарубіжної літератури, навчилися цінувати красу художнього слова, збагатилися новими знаннями, враженнями, емоціями. І все  - завдяки  книгам. А сьогодні ми пограємо в інтелектуальну гру «Один за всіх, всі – за одного».
Перший тур. Тест. 32 42 12 41 21 33
1. Куди шмигнув шакал, тікаючи від голодних псів?
1.                  у дім столяра
2.                   у дім чинбаря
3.                   у дім маляра
4.                  у дім імператора
5.                  у дім кондитера
2. Чим був озброєний Момотаро, хлопчик-Персик?
1.                  списом
2.                  мечем
3.                  ножем
4.                  рушницею
5.                  рогаткою
3. Хто подарував пензлик Маляну?
1.                  шкільний учитель;
2.                  поміщик
3.                  імператор
4.                  сивобородий дідусь
5.                  Малян сам заробив гроші і купив пензлик
4. Яким чином Синдбад і моряки помстилися людожерові за своїх товаришів?
1.                  поклали до ліжка розжарені залізні палиці
2.                  позбавили його ока
3.                   замкнули його в кімнаті
4.                  зіштовхнули у прірву
5.                  спалили його будинок
 5. Коли пані Метелиця привела ледащицю до брами, то на неї перекинувся?
1.                  казан смоли
2.                  казан багнюки
3.                  казан води
4.                  казан золота
5.                  казан меду
6. Чарівний предмет, яким користувалася зла цариця:
1.                  гребінець
2.                  дзеркальце
3.                  шкатулка
4.                  пензлик
5.                  починок
7. На кого став схожий Хлопчик – зірка, коли образив рідну матір:
1.                  на коня
2.                  на мишу
3.                  на ящірку
4.                  на жабу
5.                  на крокодила
8. Ім’я тітки Тома Сойєра:
1.                  Поллі
2.                  Поліна
3.                  Полліанна
4.                  Памелла
5.                  Полония
9. Тітка Поллі Гарінгтон ніколи не…:
1.                  спала
2.                   усміхалася
3.                   сварилася
4.                  шила
5.                  чепурилася
10. Скільки ліжок було в будинку сім’ї Бакитів:
1.                  одне
2.                  два
3.                  три
4.                  чотири
5.                  п’ять
11. Скільки днів і ночей проспав Муллі – троль:
1.                  десять
2.                  п’ятдесят
3.                  сто
4.                  двісті
5.                  триста
12. Якого кольору було волосся у Суботика:
1.                  русяве
2.                  темно–червоного
3.                  яскраво – рудого
4.                  блакитно – рожевого
5.                  чорного

Другий тур. Гра "Футбол"
(дати якнайшвидше відповідь на запитання).
1 тайм
1.                  Назвіть малі жанри фольклору... (прислів’я, приказки скоромовка, загадки).
2.                  Яку роботу виконувала пасербиця у Пані Метелиці? (збивала подушки й ковдри).
3.                  В якій країні відбуваються події казки «Фарбований шакал»? (Індія).
4.                  Що означає ім’я Моморато? (Хлопчик-Персик).
5.                  Що перше намалював хлопець Малян пензликом? (птаха).
6.                  Лукомор'я — це...  (вигин морського берега у формі лука).
7.                  Літературна казка — це... (казка, написана автором, письменником).
8.                  Назви авторів віршів про природу. (Гете, Гейне)
9.                  Антитеза — це... (протиставлення)
10.              Хто сватається до царівни з казки О.Пушкіна? (королевич Єлисей )
11.              Що знайшли дроворуби поряд з Хлопчиком-Зіркою? (золотий плащ і бурштинове намисто).
12.              Чому Том і Гек вирішили вночі йти на кладовище? (щоб вивести бородавки).

2  тайм
1.      Слово "фольклор" у перекладі означає... (усну народну творчість).
2.      До якої групи народних казок належить "Пані Метелиця"?  (чарівних).
3.      Де кіт учений ходить по ланцюгу? (край Лукомор’я).
4.      Пейзаж — це... (опис природи)
5.      Що тітка Поллі примусила Тома робити у суботу? (білити паркан)
6.      Скільки років було Полліанні? (одинадцять).
7.      Яку назву мало продовження книжки про Алісу? («Аліса в Задзеркаллі»).
8.      Марина Цвєтаєва дуже любила вірші російського поета … (О.С.Пушкіна).
9.      Який жанр твору Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика»? (повість-казка).
10.  Де за традицією сховався Гемуль? (заповз під канапу).
11.  Назвіть героїв повісті Пауля Маара. (пан Пляшкер, пані Моркван, пан Вівторакус, Суботик)
12.  Як спить Пеппі Довгапанчоха? (із ногами на подушці й з головою під ковдрою).

Третій тур. Встановити відповідності

1.«Країна, у яких народилися письменники».  15 23 34 42 56 61
1.                  Марк Твен
1.           Англія
2.                  О.Пушкін
2.           Франція
3.                  Б. Грімм
3.           Росія
4.                  Ш. Перро
4.           Німеччина
5.                  Г.К.Андерсен
5.           США
6.                  О.Уайльд
6.           Данія

2. «Які твори написали письменники». 12 21 35 46 53 64
1.Якоб і Вільгельм Грімм
1.«Казка про мертву царівну і сімох богатирів»
2. Олександр Пушкін
2.«Пані Метелиця»
3. Андерсен
3. «Хлопчик – зірка»
4. Марк Твен
4. «Снап»
5. Оскар Уайльд
5. «Стійкий олов'яний солдатик»
6. Сетон Томпсон
6. «Пригоди Тома Сойєра»

3.«Які твори написали письменники».  14 23 35 41 52 66
1.Пауль Маар                          
1.«Книжки в червоній палітурці»
2.Туве Янсон                            
2.«Аліса в Країні Див»
3.Роальд Дал                          
3.«Капелюх чарівника»
4.Марина Цвєтаєва              
4.«Машина для здійснення бажань»
5.Льюїс Керролл                   
5.«Чарлі і шоколадна фабрика»
6.Елеонор Портер               
6.«Полліанна»

4.«Загублені речі».  14 25 31 46 53 62
1.      Золотий ланцюг
1.                  «Пеппі Довгапанчоха»
2.      Починок
2.                  «Стійкий олов’яний солдатик»
3.      Бляшанка з діркою
3.                  «Пригоди Тома Сойєра»
4.      Черевичок
4.                  «Край  лукомор’я»
5.      Відерце з вапном
5.                  «Пані Метелиця»
6.      Табакерка
6.                  «Попелюшка»

Четвертий тур  Завдання. "Головоломка".
Завдання на швидкість: із розрізнених слів відновити прислів'я і розкрити його зміст.
вух кажи язик раз, двоє, один, — тому двічі а слухай один
Язик один, а вух двоє — тому кажи один раз, а слухай двічі


П’ятий тур. Три сенкани (кожна команда письмово створює три сенкани, вчитель перевіряє й виставляє бали)
Алгоритм сенкану.
1.                  У першому рядку записується одне слово, іменник, який є темою сенкану.
2.                  У другому – два слова, прикметники, які є означеннями до теми.
3.                  У третьому – вміщуються три слова (дієслова, які вказують на активність, дієвість, пов’язану з темою).
4.                  У четвертому – записується фраза, якою висловлюється розуміння теми (складається із чотирьох слів)
5.                  У п’ятому – одне слово, іменник – синонім (висновок) до теми.

1.                  Пані Метелиця
2.                  Співчутлива, щедра
3.                  Допомагає, жаліє, нагороджує
4.                  Справедливо ставиться до дівчат
5.                  Бабуся

1.                  Падчерка
2.                  Роботяща, добра
3.                  Працює, допомагає, співчуває
4.                  Допомагає у скрутній ситуації
5.                  Дівчина

1.                  Ваш герой
2.                  Два прикметника
3.                  Три дієслова
4.                  Одне речення (4 слова)
5.                  Іменник-синонім

Шостий  тур. Впізнати твір за цитатою (завдання – впізнати твір за цитатою)
1. «Баба спекла хлопцеві найбільших у Японії смачних коржів, а дід подарував йому хустину — зав’язувати голову, щоб піт не стікав на чоло, шаровари і меч».(«Момотаро, або Хлопчик-Персик»)
2. «Новоспечений «цар» подарував левові посаду головного радника, тигра зробив керуючим палацом, пантері довірив охорону  царської скарбниці, а вовка призначив палацовим сторожем». («Фарбований шакал»)
3. «Він низько схилив голову, аж до пилюки і, ридаючи так, що, здавалося, його серце ось-ось розірветься з болю, промовив такі слова: “Мати моя! Я зрікся тебе в дні своєї гордині. Не відштовхни мене в годину мого смирення!” («Хлопчик-Зірка»)
4. «Хіба коли бідний, то й малювати не дозволяється?” — обурився хлопець, і йому ще дужче захотілося навчитись малювати».( «Пензлик Маляна»)
5. «Ні, подумайте тільки, які чудеса трапляються на світі — він опинився в тій самій кімнаті, де був раніш; він бачив тих самих дітей, і ті самі іграшки стояли на столі і розкішний палац з чарівною маленькою балериною». («Непохитний олов’яний солдатик»)
6. «І з того часу ми постійно в неї грали. І що тобі важче, то більше радіти треба – ось так. Щоправда, іноді буває зовсім важко, особливо коли твій тато іде на небо, а в тебе не лишається нікого…»(«Полліанна»)
7. «Відставний художник сидів поруч у затінку на якійсь діжці, погойдував ногами, наминав яблуко й розставляв сіті на інших телепнів. А таких не бракувало: хлопці раз у раз підходили до паркана — підходили покепкувати, а залишалися білити». («Пригоди Тома Сойєра» )
8. «Пішла бідна дівчина до криниці, не знаючи, що й робити. І з великого жалю й страху стрибнула в криницю й знепритомніла. А коли опритомніла, то побачила, що лежить на чудовій луці». («Пані Метелиця»)
9.  «Серед бенкетів і розваг я швидко став забувати про колишні страшні пригоди. А розкішне, сите життя мені почало обридати. Я був молодий, дужий — хотілось якоїсь діяльності. Скінчилося тим, що я знову поклався на долю, зібрав товаришів-торговців, накупив різного краму й сів на корабель».(«Синдбад-мореплавець»)
10.  «3 Часом треба поводитися правильно! Бач, якби ти з ним дружила, він робив би з годинником усе, що захочеш. Ось, припустімо, зараз дев’ята ранку — саме час початку уроків, а ти береш і шепочеш Часові одне слівце — і стрілки  я-ак забігають!.. Пів на другу, час обідати».(«Аліса в Країні Див»)
11.  «Один багатий удівець  одружився друге  з  удовою,  такою  чванливою  та гоноровитою, якої, відколи світ світом, ніхто й не бачив. Вона мала двох дочок, теж чванливих і гоноровитих. А в чоловіка була своя дочка, надзвичайно добра та ніжна - вся в матір, найкращу жінку в світі».(«Попелюшка»)
12. «Був Хеллоуїн, і вже сутеніло, коли я вперше побачив його. Рано-вранці я отримав телеграму від Джека, мого приятеля з коледжу: «На добру згадку про мене». Коли він прибув, я побачив примітку «Небезпечно», а зсередини чулося гарчання від найменшого поруху».(«Снап»)


5 класс Русский язык
Тема урока: Контрольная работа по теме «Синтаксис и пунктуация». Тесты.
1.      Укажите строку, состоящую из словосочетаний.
А красное яблоко, черное и белое
Б учить уроки, друг улыбается
В поступить смело, смелый поступок
Г взяться з дело, не торопиться
2.      Укажите словосочетание, в котором выделенное слово является главным.
А ароматное блюдо
Б залететь во двор
В быстро бегать
Г заячьи следы
3.      Укажите побудительное предложение.
    А Какой интересный рассказ!
    Б Расскажи мне о себе.
    В Лучше обо всем рассказать самому.
    Г Мы уже слышали этот рассказ.
4.      Укажите предложение, вкотором правильно выделена грамматическая основа.
    А Никогда не перебивайте говорящего.
    Б Шторм кончился, дождь прекратился.
    В Дедушка подарил мне коньки.
    Г Огромная туча закрыла солнце.
5.      Укажите нерпаспространенное предложение.
   А Мама и папа уехали.
   Б Солнце светило ярко.
   В Из тучи посыпался частый дождь.
   Г Понемногу светает.
6.      Укажите сложное предложение.
   А Пес бъет хвостом по земле, но головы не поднимает.
   Б Солнце встало, но его закрывают облака.
   В Беру весла и удочку, иду к реке.
   Г Луг усыпан белыми, синими, желтыми цветами.
7.      Укажите предложение, в котором между однородными членами не нужно ставить запятую ( знаки препинания опущены).
   А В лесу растут сосна ель береза осина дуб.
   Б В лесу мы собираем землянику ежевику чернику.
   В Живут в лесу зайцы волки кабаны.
   Г Лес дает нам дерево для постройки домов и изготовления бумаги.
8.      Установите соответствие между предложениями и их видами по цели высказывания и интонации ( знаки препинания опущены).
   Виды предложений по цели                            Предложения
             Высказывания
1 повествовательное                                   А Солнце уже взошло
 невосклицательное
                                                                         Б Собирайтесь в поход
2 вопросительное
   Невосклицательное
                                                                         В Когда же будет
                                                                            По-летнему тепло

                                                                         Г Вот это настоящий
                                                                            шедевр
3 побудительное
Невосклицательное

9.      Установите соответствие между словосочетаниями и способом выражения главного слова.

Словосочетания                    Способы выражения главного слова
1 спрячу дневник                   А  имя существительное
2 случайная ошибка               Б  имя прилагательное
3 оченб ароматный                 В  местоимение
                                                  Г  глагол

Прочитайте текст. Выполните задания 1-11 к нему.
(1)   Утро. (2) Рассвело незаметно. (3) На траве и кустах заблестела роса. (4) Послышалось пение птиц. (5) Я вышел из палатки и направился к реке.
10.   Нераспространенным является предложение

А первое
Б второе
В третье
Г четвертое
11.  Выделенное в предложении (2) слово является
А подлежащим
Б сказуемым
В дополнением
Г обстоятельством.


26 травня 2020 р.
5 клас  Українська  література
Тема уроку: Урок літератури рідного краю. Ознайомлення з творчістю письменників-земляків.


“КАЗКИ ЗАПОРОЗЬКІ ВІД САНЬКА СИТА”
Запорозький Край, славний своєю історію, має величезний безцінний спадок гідний збереження, зображення, оспівування і максимальної популяризації серед мальства і юнства українців. Запорізький письменник Олександр Виженко, автор вже відомих книг «Історія запорозьких козаків для веселих дітлахів» та “Легенди та казки Хортиці” під псевдонімом Санько Сито в авторський передачі “КАЗКИ ЗАПОРОЗЬКІ ВІД САНЬКА СИТА” натхненно, у довірливий зичній манері, доступною милозвучною мовою, пересипаною віршованими вітаннями, розповідає дітям свої казки, байки, вірші. Таким чином він дарує чудову нагоду цікавим дітлахам завітати до перлини Дніпрової – чарівної Хортиці, відчути таємничий подих величного острова, цілого Краю та послухати казок сивої давнини. Фольклор, народні звичаї та гумор, історична правда, героїчна боротьба та авторська фантазія – тут є все, щоб захопити дітей минувшиною рідної землі.
Про свої казки сам Санько каже так: «Казки Запорозькі» – це казки, які були насправді.
Певні, казки Санька Сита охоче і з користю для себе подивляться не тільки допитливі школярі, але й всі ті, хто цікавиться культурно-історичним надбанням українців.
Домашнє завдання:
Перейдіть за посиланням і подивиться відео:

5 клас  Українська мова
Тема урока: Синтаксис і пунктуація.
Синтаксис – це розділ мовознавства, який вивчає словосполучення.
- Діти, подумайте: речення бувають прості і складні, можуть містити однорідні члени, звертання. Що, як правило, є в таких реченнях? Що стоїть у кінці речення? (Розділові знаки)
  Тому поряд із Синтаксисом  дружньо живе Пунктуація, яка вивчає розділові знаки.
   Пунктуація – це розділ мовознавства, який вивчає розділові знаки та їх застосування.
   - Порівняйте і зробіть висновок, в якій із колонок поняття розкрито повніше, конкретніше.
                       Осінь                                               Золота осінь
                       Трава                                              Пожовкла трава
                       Добрий                                           Добрий до людей
                       Птахи                                              Перелітні птахи
                       Облітає                                           Облітає з дерев
Бесіда
-          У якій з колонок подані словосполучення?
-          Чим словосполучення відрізняється від слова?
-          А від речення?                                                                                                                    
   (Дописую у третю колонку речення) Золота осінь вишиває деревам золоте вбрання.
-          Що має речення і чого не має словосполучення?
   (Записати другу частину теми.)
-          Отже, сьогодні мова у нас піде про словосполучення. Ми навчимося будувати словосполучення, знаходити їх у тексті, відрізняти від слова і від речення, розбирати за будовою.
-          Повернемось до нашого будиночка, ви помітили, що на першому поверсі мешкає його світлість – Словосполучення.
-          Це персона високого рангу, яка ніколи не буває на самоті, а полюбляє товариство однієї чи кількох осіб.
-          Інакше кажучи, словосполучення утворюється шляхом поєднання двох чи більше повнозначних слів.
-          Погляньте у віконця другого поверху:
                 - сонячний + день – сонячний день;
                 - курличуть + сумно  - курличуть сумно;
                       - холодний + осінній + вітер – холодний осінній вітер.
     Інколи на допомогу повнозначним словам приходять службові частини мови. Спробуйте і ви поєднати між собою слова у словосполучення, використовуючи, де потрібно, прийменники.
1)      золотий, листя; 2) осінній, природа; 3) поглянути, небо.
Бесіда
    Діти, а як зв’язуються слова у наших словосполученнях?
    Чи можна поставити питання від одного слова до іншого? Спробуйте це зробити.
(Діти ставлять питання від одного слова до іншого у словосполученнях).
    те слово, від якого ми ставимо питання, називається головним, те, до якого ставимо питання, - залежним.
     
                                                         ?
 


                                                
                                                 Х                               

(Діти визначають головне і залежне слово у словосполученнях.)
Бесіда
    То що ж називається словосполученням?
    З чого воно складається?
    Чи рівноправні у словосполученні слова, чи навпаки, вони залежать одне від одного?
    Чи може складатися словосполучення з одного повнозначного й одного службового слова?
    Чи може бути словосполученням підмет і присудок? Чому?
 Вправи на закріплення
1. Подумайте і випишіть з поданих сполучень слів лише словосполучення. Свою думку доведіть.
Осінній дощик; у лісі; гуляє в полі; дуже гарно; похилилася калина; до землі; сонце і вітер.
    Чому інші словосполучення слів не є словосполученнями?
(Записати в зошити)                                                                                                                       3
Словосполученнями не бувають:
1). Підмет і присудок;
2). Однорідні члени речення;
3). Сполучення прийменника та самостійної частини мови.
2. Розберіть виписані словосполучення за будовою. Визначте, якою частиною мови може
виступати головне слово.
3. Записати речення. Підкреслити головні члени речення. Виписати словосполучення і розібрати їх за будовою.
Осінь. Ідуть дощі. Холодні осінні тумани клубочаться у горі і спускають на землю свої
довгі коси.
Домашнє завдання : записати шість словосполучень про літо, розібрати їх.



Комментариев нет:

Отправить комментарий

Дистанційне навчання