7 клас

13.03.2020

7 клас Зарубіжна література

Тема уроку: Позакласне читання.  Оповідання « Спілка рудих»

        Лондон. 1890-й рік. До Шерлока Холмса та доктора Вотсона приходить рудоволосий чоловік на ім’я Джабез Вілсон. Він розповідає їм дивну історію, що нещодавно з ним сталася. За його словами, він володіє невеликим ломбардом, в якому працює він і його молодий асистент Вінсент Сполдінг. Кілька тижнів тому, Сполдінг, прочитавши оголошення в газеті про те, що якась «Спілка рудих» пропонує легку, але високооплачувану роботу рудоволосим людям, почав умовляти свого шефа відповісти на оголошення. Джабез Вілсон, заінтригований оголошенням, прийшов на інтерв’ю і на свій подив, відразу ж отримав місце, як йому пояснили, через відтінок кольору його волосся. Протягом наступних кількох тижнів Джабез Вілсон приходив на роботу в невеликий ізольований офіс і за пару годин на день переписував Британську енциклопедію отримуючи непогану платню. Одного разу, прийшовши як завжди на роботу, він побачив оголошення, що ««Спілка рудих» розпалася». Він просить Холмса допомогти йому розібратися в цій дивній історії і дізнатися, що трапилося. Холмс обіцяє допомогти Вілсону.
Холмс і Вотсон зустрічаються з Вінсентом Сполдінгом в ломбарді і протягом короткої бесіди з ним досвідчений Холмс помічає, що його штани на рівні колін брудні. Ш. Холмс також звертає увагу на те, що постукавши своєю тростиною по поверхні проїзної частини вулиці, яка пролягає між ломбардом і банком, він чує глухий звук, ніби там порожньо. Зіставивши і проаналізувавши ці, а також деякі інші факти, Холмс робить висновок, що зловмисники планують пограбувати банк, зробивши підкоп до нього з боку ломбарду. А вся вигадка щодо «Спілки рудих» знадобилася їм тільки для того, щоб мати доступ до ломбарду Джабеза Вілсона, змусивши його відлучатися кожен день для роботи в загадковому офісі для рудих. Холмс викликає поліцейського інспектора Джоунса і директора банку. Вчотирьох, вони влаштовують засідку в підземному сейфі банку, в яку потрапляють два затяті злочинці: Сполдінг та його спільник Карел.

Тести до детективу "Спілка рудих"

1. До чого, за словами Шерлока Холмса, треба звертатися в пошуках якнайдивніших "випадків"? 
2. Що розповіло Шерлоку Холмсу про те, що його клієнт займався фізичною працею? 
3. Якого роком датована газета з оголошенням "Спілка рудих"?
4. Працівник містера Вілсона був завзятим 
5. Яку книгу мав переписувати містер Вілсон у конторі "Спілка рудих"? 
6. Протягом скількох тижнів містер Вілсон отримував платню за свою роботу?
7. Шерлок Холмс стверджував, що "найбільш химерні речі виявляються найменш …"
8. Де саме детектив "двічі чи тричі щосили вдарив по бруківці"?
9. У чому, за словами доктора Ватсона, кохався його друг?
10. Про кого сказано: "… це вбивця, злодій, фальшивомонетник і зломщик"?
11. В який день тижня злочинці хотіли пограбувати банк?
12. Яким крилатим висловом Г.Флобера закінчується оповідання?

Домашнє завдання:

Знати зміст оповідання «Спілка рудих», переказувати, аналізувати, характеризувати героїв, висловлювати свої почуття та враження

Русский язык 7 класс
Тема урока: Особые случаи образования степеней сравнения наречий
Тест
Выбрать предложение с наречием в сравнительной степени:
а) Маша спокойнее Даши.
б) Сегодня погода лучше, чем вчера.
в) Беги быстрее на урок.
 2. Выбрать предложение с наречием в сравнительной степени:
а) Черепаха ползёт медленнее змеи.
б) Озеро Байкал глубже Ладожского озера.
в) Моя мама строже папы.
Выбрать предложение с прилагательным в сравнительной степени:
а) С возрастом годы бегут быстрее.
б) Городские дома выше сельских домиков.
в) Водолаз погружается в воду глубже аквалангиста. 
Выбрать предложение с прилагательным в сравнительной степени:
а) По утрам мороз намного сильнее, чем днём.
б) Чтобы не опоздать на урок, надо просыпаться раньше
  в) Говори, пожалуйста, тише.

ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ
1. Выучить теоретический материал: с.212
2. Выполнить упражнение: 248.

Завдання виконати до 17.03.2020 та відправити завдання на вайбер на номер телефона 0983490349

18.03.2020 р.

7 класс   Русский язык

Тема урока: Буквы О, Е после шипящих на конце наречий

Неуклюжий – неуклюже; крепкий – крепче, певучий - певуче :свежий – свежо, горячий – горячо; хороший – хорошо.
-Какой вывод вы можете сделать о правописания букв О и Е после шипящих на конце наречий?
Правильно! Так как наречия образуются от прилагательных, значит и правила их написания схожи: в суффиксах наречий после шипящих пишется О под ударением: исключение ЕЩЁ.

После букв ж , ш, ч, щ в суффиксах наречий под ударением пишется о,
а без ударения – е.

Выполните упражнения:
1 Вставьте пропущенные буквы..

Охотничья тропка растворилась в камыш…вых зарослях. Егорушка умылся, надел кумач...вую рубаху. Для туристского похода я купил больш…й вещ...вой мешок.

2 Вставьте пропущенные буквы. 
Константин неуклюж… высвободил из-под себя ноги. Как здесь свеж... под липою густою. Рассыпчатая каша горяч... обжигала язык. В это время тягуч... скрипнула дверь сарая. 

3 Вставьте пропущенные буквы. 
Хорош… осенью в больш…м лиственном лесу! Воздух чист и ароматен. В тени тянет ветерок, а выйдешь на поляну – горяч... припекает солнышко. Вдруг мой товарищ предостерегающ... поднял руку кверху: из кустов орешника выползла, угрожающ... шипя, змея.


4 Вставьте пропущенные буквы. 
Все глубж… мы пробирались в лес. Нам хотелось получить как можно больш… впечатлений. Неожиданно мы увидели больш...го бурого медведя. Он заметил нас, неуклюж… повернулся и быстро ушел в чащу. Мы пошли тиш... .


5 Вставьте пропущенные буквы. 
В стороне от нас тягуч... скрипело сухое дерево. Рядом с ним певуч... журчал быстрый ручеек. Все кругом было зелено и пахуч... . Солнце горяч... припекало.


6 Вставьте слова, подходящие по смыслу (с изучаемой орфограммой). 
1) Ночь была теплая, но к утру стало _______.  2) Медведица ___________ заковыляла через ручей в чащу. 3) Бесконечные морозные ночи ____________ действуют на людей. 4) Над головами густо зачернело небо, ___________ нависли снежные наносы. 5) Косматые худые голодные псы __________ смотрели на путешественников.
Слова для справок: неуклюж.., угнетающ.., свеж.., зловещ.., пугающ.. .

ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ
1. Выучить теоретический материал: с. 213
2. Выполнить упражнение: 251 (письменно)



19 .03. 2020 р.


7 клас  Зарубіжна література

Тема уроку: Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди.                   О.Генрі – майстер новели

Уже понад століття, читаючи твори американського письменника О. Генрі, людство сміється й водночас сумує. До новел митця хочеться повертатися в різні періоди життя. У них ми вчимося милосердя, любові й мудрості.
Справжнє ім’я письменника — Уїльям Сідні Портер. Він народився 11 вересня 1862 р. в м. Грінсборо (штат Північна Кароліна, США). Його батька, лікаря за професією, шанували в місті за знання й співчутливе ставлення до хворих. Мати рано померла, залишивши сиротами трьох маленьких синів. Після смерті матері вихованням Уїльяма займалася тітка Евеліна Портер, яка керувала в Грінсборо приватною школою для дівчаток. Саме в школі тітоньки Уїльям прочитав твори В. Скотта, Ч. Діккенса, А. Дюма та В. Гюго, які залишилися його улюбленими книжками на все життя. Згодом хлопець почав працювати в аптеці свого дядька. Коли Уїльямові виповнилося двадцять років, він погодився на пропозицію друга — доктора Джеймса Холла — поїхати до Техасу, де той мав невеличке ранчо. Невдовзі юнак навчився їздити верхи, купив модний ковбойський капелюх і розмовляв іспанською мовою не гірше, аніж місцеві ковбої. Саме тут він написав перші гумористичні оповідання. Пізніше У. Портер оселився в м. Остіні — столиці Техасу. Він часто змінював професії, шукаючи справу до душі. Одного разу юнак побачив на вечірці красуню Атол Естес Роуч і закохався. Молоді люди обвінчалися. Атол була лагідною, чуйною, турботливою й цілеспрямованою дружиною. Під її впливом Уїльям почав серйозно працювати над оповіданнями й друкувати їх у місцевих газетах. Фінансовий стан молодої родини покращився — У. Портер працював бухгалтером-касиром Остінського національного банку. Проте ревізія в банку обернулася трагедією для молодого подружжя. За порушення у веденні бухгалтерської документації Уїльямі загрожувало ув’язнення, і він вирішив утекти спочатку до Нового Орлеану, а потім у Гондурас. Так почалися найважчі часи в його житті. Можливо, Портер якось би влаштувався на півдні Америки, знайшов би згодом прибуткову справу, але змушений був повернутися. Дізнавшись, що дружина помирає, Уїльям, незважаючи на небезпеку, приїхав додому.
Атол померла в нього на руках. Одразу після похорону У. Портера заарештували. Почалися довгі роки ув’язнення, які остаточно сформували нового американського письменника — О. Генрі. Саме такий псевдонім узяв собі Уїльям Портер. За три роки, проведених за ґратами, він зіткнувся із сотнями людей, які втратили надію на кращу долю. Своїми творами О. Генрі намагався допомогти їм повернути втрачені почуття, подолати темряву, запалював вогник надії. Перше оповідання «Різдвяний подарунок Діка-свистуна» він відправив до журналу, сподіваючись заробити на різдвяний подарунок для дочки Маргарет. І автору пощастило!.. Він отримав гроші, на які купив подарунок для дочки.
Незабаром літературна Америка помітила письменника О. Генрі, навіть не знаючи, хто ховається за псевдонімом. У 1902 р. митця запросили працювати до нью-йоркського журналу. Він переїхав до великого міста, його ім’я стало відомим в усій країні. У 1904 р. вийшов роман письменника «Королі і капуста», у 1906 р. — перша збірка новел «Чотири мільйони». Пізніше було ще сім збірок, у яких ідеться про героїв, яких доля випробовує різними обставинами, а нерідко кидає на самісіньке дно суспільства. Однак герої О. Генрі не втрачають справжніх почуттів і людяності. Цим вони нам і цікаві.


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: записати у зошит біографію О.Генрі.


20.03.2020 р.

              7 клас  Зарубіжна література


Тема уроку: Моральні цінності в новелі « Дари волхвів». Біблійні мотиви у творі, художні деталі.

О.Генрі ввійшов в літературу як майстер цікавих оповідань. Він зумів посісти своє місце серед найкращих оповідачів в американській літературі завдяки оригінальності свого таланту. Цей письменник залишається одним з найшановніших для читачів багатьох поколінь.
Його називають «королем новели». Літературна спадщина О. Генрі велика — понад 280 новел, роман, гуморески, скетчі (короткі імпровізації). Твори О. Генрі називають енциклопедією американського життя.
Герої його новел — звичайні люди: клерки, продавці, бідні художники, фермери, дрібні авантюристи, шахраї тощо.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ !
Новела (італ. novella, від латин, novellas — новітній) — невеликий за обсягом прозовий твір про незвичайну життєву подію з динамічним, напруженим сюжетом та несподіваним фіналом.
Новелам властиві лаконізм, яскравість і влучність художніх засобів, зведення до мінімуму кількості персонажів. Автори концентрують увагу на змалюванні незвичайних життєвих обставин, в які потрапили головні герої, на висвітленні їхніх настроїв і переживань.
  • За що, на ваш погляд, можна поставити пам’ятник книзі?
У США у м.Гвінсборо встановлено кам’яну книгу висотою 2 метри, відкриту на сторінці з новелою «Дари волхвів».
  • Як ви думаєте, чому заслужила таку шану ця книга?
(Серед найкращих літературних шедеврів О.Генрі привертає до себе увагу оповідання "Дари волхвів". Це зворушлива розповідь про життя бідних людей. Головними її героями є Делла, надзвичайно гарна молода жінка, та її чоловік Джім. Зовнішністю і характером дружина Білла Портера (О.Генрі) була схожа на героїню "Дари волхвів" .Саме з нього зазвичай починаються усі збірки його творів).
- Різдво – велике християнське свято, до якого готуються всі християни. Це свято знаменує народження Христа. Усі люди хочуть доторкнутися до цього чуда. Чекають проявів чудес у житті. Хтось розуміє значення подарунків на Різдво, а хтось навіть і не здогадується .
Це свято очікування чудес, подарунків, осяяне вогнями різдвяних ялинок, наповнене дзвоном дзвіночків, що сповіщають народження Божественного немовляти; воно наповнює наші домівки теплом, радістю та світлом, а серця – вірою, надією та любов’ю. Багато хто змінюється, робить добрі та благородні вчинки. І зараз ми поринемо у передсвяткову атмосферу Різдва, але ця атмосфера не зовсім радісна і яскрава, вона підштовхує до роздумів про людські цінності, про християнську любов. А що це таке? Чи вміємо ми любити людей? Чи зможемо пожертвувати дорогими речами заради ближнього? На ці питання нам допоможе відповісти новела О. Генрі «Дари волхвів».
Аналіз твору «Дари волхвів»
1.Словникова робота.
-Хто такі волхви?
(Волхви – це східні мудреці, які по зорях дізнались про народження Ісуса Христа, прийшли вклонитись йому і принесли дари).
-Що подарували немовляті волхви? (Вони подарували йому золото, ладан, мирро )
2.Показ плейкасту
Волхви подарували Ісусу золото як символ визнання його царем на знак земної влади. Ладан - як знак Божественного походження і небесної влади і ми бачимо, як у храмах підноситься кадильний дим. Третій дар — мирро. Це та річ, якою помазували людину, котра померла. Фактично волхви пророкують смерть Ісуса. І ми знаємо, що смерть Христа - то смерть жертовна, бо Він прийшов, щоб принести Себе в жертву за кожного з нас.
- Як ви думаєте, що символізують ці дари? (запис у зошит)
Дари волхвів
Символи для людства
Символ для людини
Золото
символ влади, могутності
це наші добрі справи, моральні чесноти
Ладан
символ священного «помазання на царство»
образ молитви
Мирро
символ тернового куща, запашна речовина, знак благоговіння .
допомога ближнім жертовно - не заради когось і чогось, а заради Христа, жертва своїм майном, часом, любов'ю
- Ми дізнаємося, як дари волхвів пов’язані з героями твору О.Генрі «Дари волхвів і нашим часом. Отже, почнемо працювати над змістом твору.
3. Робота над новелою О.Генрі «Дари волхвів»
Знайди за текстом:
- Знайдіть опис житла Делли і Джіма.
- Знайдіть опис кольору, що повторюється аж 3 рази в одному реченні.
Чому цей колір переважає при описі квартири і стану героїні? (За вікном Делла бачить "сірого кота, який прогулювався по сірому паркану в сірому дворі". Сірий колір - він відповідає настрою Делли, нею опановує почуття безнадії, безпорадності, смутку).
- Опис одягу Делли.
- Які кольори є у творі? Що вони символізують? (Сірий колір – символ безнадії, безпорадності, смутку; коричневий колір - це колір бідності)
- Чому новела починається з фрази "Один долар вісімдесят сім центів" ?
- Які скарби були у сім’ї Юнг? Які порівняння використовує автор, щоб підкреслити їх значущість? (У сім’ї Діллінгем Юнг були два скарби: «золотий годинник Джіма, що належав його батьку і дідові» та «прекрасне волосся Делли, яке розсипалось каштановими хвилями, сяючи, мов струмені водоспаду. Воно спадало нижче її колін і вкривало, наче плащем, майже всю її постать». Розповідаючи про скарби Делли і Джіма, автор порівнює їх з біблійними персонажами - царицею Савською і царем Соломоном. За легендою, цариця Савська принесла Соломонові коштовні подарунки, щоб той навчив її божественної мудрості, але, як стверджує Біблія, мудрості не можна навчитися, вона лише в тому серці, котре відкрите Богові та людям).
- Знайдіть в тексті рядки, в яких описується, як Делла приймала рішення. Зробіть висновок, чи важко було їй розлучатися зі своїм скарбом. Як змінився її настрій після прийнятого рішення? ( Деллі важко було прийняти рішення, та заради коханого вона готова здійснити цю жертву. «Дві чи три сльози впали на потертий червоний килим. Мерщій надіти старенький коричневий жакет і старенький коричневий капелюшок! Махнувши спідницею, Делла кинулася до дверей і вибігла з дому на вулицю, а в очах у неї ще поблискували діамантовими краплями сльози»).
- Знайдіть в тексті рядки, в яких Делла говорить про своє відношення до Джіма.
- Який подарунок повинен бути у Джіма? ( Він навіть був гідний годинника. Він був такий, як Джім. Скромність і гідність - ці якості були у них обох»). . У одній з них вона знайшла нарешті те, що повинне "належати Джіму", «платиновий ланцюжок для кишенькового годинника, простий і строгий, він привертав увагу коштовністю матеріалу, з якого був зроблений, а не мішурним блиском - саме такими мають бути всі гарні речі. Він навіть був гідний годинника. Він був такий, як Джім. Скромність і гідність - ці якості були у них обох»).
- Чому вона не могла подарувати йому скромніший подарунок, наприклад, шкіряний ремінець (Тому що вони по-справжньому кохали один одного, і їй хотілося на Різдво подарувати коханому щось особливе, гідне).
- Коли у Делли наповнилася душа радісним, піднесеним настроєм?( Тепер світ для неї наповнився яскравими фарбами, до нього увійшла святкова метушня, влилася радісна музика: Делла бачить і прикрашені ялинки, і веселих Санта-Клаусів, і виблискуючі вітрини з подарунками).
-Який момент оповідання є найнапруженішим? ( Зустріч героїв).
- Яка композиція твору?
4.Еврістична бесіда
- Автор філософськи зауважує: "Що більше - вісім доларів в тиждень або мільйон на рік? Математик або мудрець дадуть вам неправильну відповідь. Волхви принесли дорогоцінні дари, але серед них не було одного". Чому саме у цей момент автор вперше згадує про волхвів та вживає слово «мудрець»? Який сенс воно тут має? (За біблійною легендою дари, принесені Немовляті волхвами, були швидше знаком шанування, визнання його влади, ніж дарами любові. Тому автор і говорить, що серед їх дорогоцінних дарів "не було одного" - любові.)
- Перечитаємо останній абзац оповідання: «Волхви, ті, що принесли дари немовляті у яслах, були, як ви знаєте, мудрі люди, надзвичайно мудрі люди. Вони винайшли звичай робити різдвяні подарунки. Бо вони були мудрі, і дари їхні були мудрі, не виключено, що їх можна було навіть замінити, якщо траплялися два однакових подарунки. А я розповів вам нічим не примітну історію про двох дурненьких дітей, які жили у восьмидоларовій квартирі і зовсім немудро пожертвували одне для одного найдорожчими своїми скарбами. Але до відома мудреців наших днів слід сказати, що з усіх, хто робив подарунки, ці двоє були наймудріші. З усіх, хто приносить і приймає дари, наймудріші тільки такі, як вони. Це всюди так. Вони і є волхви».
- Хто , на вашу думку є волхвами? (Ті, хто має в серці любов)
- А хто приніс на Землю любов? (Ісус Христос. Ось чому Різдво пов’язано із змінами у душах і серцях людей).
- Як перевірити, це справжнє кохання чи обман? (Людина, яка кохає, готова віддати все заради коханого)
- А чим пожертвував Ісус Христос заради людства? (Собою)
- У чому полягає справжня мудрість, за думкою автора? (За думкою автора, саме такі люди, як Джім і Делла – наймудріші, тому що вони змогли відмовитися від власного скарбу заради коханого. Деллу найбільше хвилювало, що їй подарувати Джіму, а не що він подарує їй. Обидва герої безкорисливі. І це, на думку О.Генрі, робить їх мудрецями - волхвами.)
 Узагальнення вивченого.
1.Автор підводить до головного висновку: найпрекрасніший скарб є у кожного з нас - це любов. А хто зможе відчути почуття кохання-отримає дар волхвів-мудрість.
-Дайте відповідь на запитання автора: «Яка різниця між вісьмома доларами на тиждень і мільйоном на рік» ?
(Делла і Джім подарували один одному щось більше. Герої довели, що, незважаючи на усі труднощі життя, кожен з них піклується в першу чергу про кохану людину, а не про себе. Адже, коли люблять по-справжньому, не думають про себе. Мудрість їхнього вчинку полягає у тому, що кожен з них пожертвував найціннішим, що у нього було, аби його друга половина була щаслива. У світі немає нічого ціннішого за любов, і ніякі подарунки, навіть найдорожчі, не можуть замінити це почуття. І тільки той, хто нічого не жаліє для іншого і готовий віддати усе, щоб подарувати йому радість, і є справжній мудрець, мудрий не розрахунком, а серцем, сповненим любові).
Висновок: Джім і Делла дійсно віддавали найдорожче, що у них було. Справжня вартість подарунків Делли та Джіма полягає не в їхній коштовності, а в тому, що вони є символом самовідданого кохання.
- У новелі два фінали: сумний і щасливий. Поясніть це.
(Сумний фінал: подарунки виявилися «занадто гарні».
Щасливий фінал – герої твору зробили безцінний подарунок один одному –проявили любов, відданість).
- Про які вічні людські цінності нагадує нам новела «Дари волхвів»?
2.Математичний диктант
- Скільки Делла змогла накопичити грошей?( Один долар вісімдесят сім центів)
- Скільки разів повторюється ця цифра? (Чотири)Для чого автор повторює це?
- За скільки доларів вони знімали кімнату? (8 доларів на тиждень)
- Скільки заробляв Джім? ( Спочатку 30 доларів, а потім 20 доларів)
- За скільки Делла продала своє волосся? (20 доларів)
- Скільки коштував подарунок для Джіма? (21 долар)
- О котрій годині приходив з роботи Джім? ( О сьомій годині вечора)
- Скільки років було Джіму? (22 роки)
- Автор вивів нову формулу для життя «МАТЕМАТИКА = МУДРІСТЬ», що вона означає?
- Що не можна виміряти за текстом? (Любов)
-Чи можна автора твору теж назвати волхвом?
Дійсно, О.Генрі робить мудрий висновок: волхви принесли дари дари, але серед них не було головного, письменник не називає його, але нам зрозуміло, що цей дар - любов і вірність. Їх не купити, якщо навіть в кишені у вас мільйон.
У Біблії сказано: «Любов багато терпить, милосердствує, любов не заздрить, любов не підноситься, не пишається, не шукає свого, не дратується, не мислить зла, не радіє неправді, а втішається істиною, все покриває, всьому вірить, на все сподівається, усе переносить. Любов ніколи не закінчується... Тепер є ці три: віра, надія, любов; але любов з них найбільша».
Мені здається, що сьогодні у нас з вами відбулася дуже щира і відверта розмова про любов, людяність і щастя. І я сподіваюся, ви зрозуміли, у чому полягає справжня мудрість- це мудрість нашого серця, здатного на велике, всеперемагаюче кохання.
На наступному уроці ми продовжимо ознайомлюватися з творами О.Генрі, який вірив у чудо , у чудо людських стосунків. Сам О.Генрі вважав: «Ви чекаєте скарбів, які, як манна небесна, упадуть до вас у вигляді золотих доларів чи кредиток, а між тим у кожного з вас є неймовірні скарби, які ви мало цінуєте». Це ваша душа і ваша любов до людей. Пам’ятайте про цю пораду письменника. Будьте ж мудрими волхвами!
Домашнє завдання. 1.Знати зміст новели « Дари волхвів».
2. Написати твір на тему: «Хто більше щасливий: той, хто дарує, або хто приймає подарунок?» .
3. Прочитати новелу О.Генрі «Останній листок».


          
7 класс  Русский язык

Тема урока: Развитие речи. Составление монологического высказывания на лингвистическую тему


В учебниках, словарях, энциклопедиях, научных статьях и книгах используется научный стиль речи. Основная цель научного стиля речи — точная передача научных знаний (научной информации).
Для научного стиля характерны термины, сложные предложения и некоторые другие средства языка.
В научной речи для связи предложений чаще всего используются повторы существительных-терминов. Это позволяет выразить мысль наиболее точно и однозначно.
Прочитайте высказывание ученика на лингвистическую тему.
ПРЕДЛОГ И СОЮЗ КАК ЧАСТИ РЕЧИ
Предлоги и союзы, наряду с частицами, относятся к служебным частям речи. Они служат только для связи слов в словосочетании и предложении (предлоги) или для связи однородных членов предложения, а также простых предложений в составе сложного (союзы).
По своему строению предлоги и союзы бывают простые и составные. Предлоги, кроме того, делятся на непроизводные и производные. К производным относятся предлоги, образованные от других частей речи. Предлоги в русском языке могут употребляться с разными падежами. Некоторые — только с одним падежом (от, для, о), другие — с несколькими падежами (в, с).
Союзы делятся на сочинительные и подчинительные. Сочинительные союзы могут связывать однородные члены предложения или простые предложения в составе сложного.
Сочинительные союзы в свою очередь по значению делятся на три группы: соединительные, противительные и разделительные.
1) Краткое вступление.
2) Формулировка определения или правила.
3) Примеры.
4) Дополнительные теоретические сведения.
5) Примеры.
Требования к устному ответу учащихся
1) Соответствие высказывания теме.
2) Логическая последовательность в изложении материала.
3) Полнота изложения материала.
4) Соблюдение норм устной связной речи (темп, логические ударения, паузы, сила голоса).
2. Составление плана высказывания на тему «Словообразование и орфография»
План (тетрадь)
1. Словообразование как раздел науки о языке.
2. Исходные единицы образования слов.
3. Словообразующие части слов.
4. Способы образования слов в русском языке:
а) приставочный (примеры);
б) суффиксальный (примеры);
в) приставочно-суффиксальный (примеры);
г) бессуффиксный (примеры);
д) сложения основ (все разновидности);
е) слияние сочетания слов в одно (примеры);
ж) переход слов из одной части речи в другую (примеры).
5. Правописание приставок.
6. Связь словообразования и орфографии.
Подготовиться к устному высказыванию «Словообразование и орфография» по плану.




01 квітня 2020 р.



7 класс  Русский язык

Тема уроку: Буква Ь после шипящих на конце наречий.

- Ребята, предлагаю вам открыть учебник с.213  и познакомиться с условиями написания мягкого знака после шипящих на конце наречий. Запишите их в виде правила-таблицы.
           Ь после шипящих на конце наречий
Пишется
Не пишется
1.если наречие оканчивается на Ч и Ш
1. после ж (кроме: настежь)
Исключение: уж, замуж, невтерпеж

Тест по теме «Мягкий знак после шипящих на конце наречий».

1. Какое утверждение является неверным?
А. Мягкий знак на конце наречий пишется после букв ш, ч и ж.
Б. После буквы ж Ь на конце наречий пишется только в слове настежь.
В. На конце наречий уж(?), замуж(?), невтерпёж(?)Ь не пишется.

2. Найди строку, в которой даны только наречия на шипящие.
А. Проч(?), меж(?), лиш(?).
Б. Настеж(?), навзнич(?), замуж(?).
В. Думаеш(?), вскач(?), плач(?).

3. Найди строку, в которой даны только словосочетания с наречиями, на конце которых пишется мягкий знак.
А. Превозмоч(?) боль, ожидать невмоч(?), кроткая доч(?).
Б, Мечтаеш(?) о лете, юркий уж(?), усеяно сплош(?).
В. Открыты настеж(?), бить наотмаш(?), упасть навзнич(?).

4. Найди предложение с наречием(-ями), на конце которого(-ых) не пишется мягкий знак.
А. Ждать уж(?) было невтерпёж(?), поэтому друзья удалились.
Б, На гору не хотелось подниматься, было опасение упасть навзнич(?).
В. Наступала осень, и окна настеж(?) открывать никто не хотел.

5. Найди предложение с наречием, в написании которого допущена ошибка.
А. Маленькие забавные пони вскачь носились по парку.
Б. Уж в нашем доме всегда рады гостям.
В. Поле сплош было засеяно рожью.


ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ: выучить правило с.213, упр.256.



7 клас  Зарубіжна література

Тема уроку: Новела «Останній листок» - гімн людини, котра здатна на самопожертву заради ближнього. Специфіка розкриття образу Бермана.
    У більшості творів художньої літератури увага авторів зосереджена на зображенні різноманітних людських взаємин. Читачів завжди приваблюють благородні вчинки, герої, які за будь-яких обставин залишаються людьми мужніми, чесними, чуйними, здатними прийти на допомогу тим, хто потрапив у біду, підтримати їх у складних життєвих ситуаціях, відгукнутися на прохання близьких і навіть незнайомих людей. Письменники майстерно розкривають особливості людських характерів, мотиви вчинків різних персонажів, причини непорозумінь, шляхи їх подолання. Проблема людських взаємин розглядається в багатьох літературних творах різних жанрів — романах, повістях, оповіданнях, новелах. Саме такій проблемі присвячена  новела О. Генрі «Останній листок» Із жанром оповідання ви вже знайомились у попередніх класах, розглядаючи його змістову та художню специфіку на прикладах творів Антона Чехова, Джека Лондона та інших майстрів цього жанру. Американський письменник 0. Генрі виявив особливий хист у написанні різноманітних новел — як гостросюжетних на соціальну тематику, так і гумористичного характеру.
Автор концентрує увагу на змалюванні незвичайних життєвих обставин, в які потрапили головні герої, на висвітленні їхніх настроїв і переживань. Характерні ознаки цього жанру малої прози ви визначатимете, аналізуючи й обговорюючи новелу О. Генрі «Останній листок».
Перейдіть за посиланням і подивиться
Робота з текстом:
Коли лікар пішов, Сью вибігла в майстерню й плакала в японську паперову серветку, аж доки та геть не розмокла. Потім узяла креслярську дошку і, насвистуючи веселий мотивчик, незалежно ввійшла до кімнати.
-         Чому Сью почала насвистувати «веселий мотивчик»?
-         Я хочу побачити, як упаде останній листок. Я стомилася чекати. Стомилася думати. Мені хочеться розслабитись, ні за що не триматися й полетіти — дедалі нижче й нижче — як один з отих нещасних, виснажених листків.
-         Чому , на вашу думку, дівчина порівнює себе з листком?
-         Якй епітети використовує автор?  ( нещасний, виснажений)
-         Чому? Як ви це розумієте?
-         Дівчинка має на увазі, дійсно, листок чи щось інше?
-         Прочитайте уважно уривок:
-          То це був буркітливий дідок, який нещадно знущався з усякої делікатності, в кому б вона не виявлялась, і дивився на себе як на сторожового пса, спеціально поставленого захищати двох молодих художниць у студії нагорі.
 —    Що, — кричав він з жахливим німецьким акцентом, — хіба ще є такі дурні, щоб умирати через листя, яке осипається з клятого плюща? Вперше чую. Ні, не хочу позувати для вашого йолопа відлюдька! Як це ви дозволяєте їй забивати голову такими дурницями? Ах, маленька бідолашна міс Джонсі!
 — Хто каже, що я не хочу позувати? Ану вперед. Я йду з вами. Півгодини я намагаюся повнити, що готовий позувати. Боже мій! Тут зовсім непідходяще місце хворіти такій гарній дівчині, як міс Джонсі. Колись я намалюю шедевр, і ми всі виберемося звідси. їй-бо, виберемося!
-         Про  які якості та риси Бермана говорить ця характеристика?
-         Що допологло двчинці вижити?
Який висновок вона зробила?
—    Я була поганим дівчиськом, — сказала Джонсі. — Щось примусило цей останній листок залишитись там, де він є, щоб показати, яка я була противна. Це гріх — хотіти вмерти.
-         Як ви розумієте слова Сью: це і є шедевр Бермана, він намалював його тієї ночі, коли впав останній листок.?

Тести (відповіді записати у зошит)

1.Студія Сью і Джонсі містилася
       А на горищі двоповерхового будинку
       Б на горищі триповерхового будинку
        В на горищі  шестиповерхового будинку

2. Дівчата познайомилися і вирішили жити разом,тому що
        А любили музику
        Б займалися танцями
        В мали однакові погляди на мистецтво

3. Джонсі захворіла на:
        А грип
        Б пневмонію
        В малярію

4. Джонсі  мріяла намалювати:
      А  Неаполітанську затоку
      Б Середземне море
       В ілюстрацію до журналу

5. Джонсі лічила:
        А дерева
        Б дні
        В листочки 

6. Старий Берман  був:
         А лікаре
         Б художником
         В артистом

7. Дівчина рахувала листочки на:
          А стіні
         Б плющі
         В калині

8. Старий Берман :
         А намалював листок
         Б причепив на стіну
         В приніс листочки дівчинці  

9. Дівчина не померла , тому що
        А принесли дорогі ліки
        Б   повірила в те, що листок справжній
        В  хвороба пройшла сама

10.  Старий художник:
        А помер від пияцтва
        Б виїхав в інше місто
        В помер від того, що застудився, малюючи листок

Домашнє завдання:

Підібрати цитати до характеристики образу художника Бермана, створити малюнки до новели.


03 квітня 2020 р.

7 класс  Русский язык
Тема урока: Написание Н и НН в наречиях.

Перейдите по ссылке и посмотрите видео :


Работа с таблицей
краткие
наречия
прилагательные
причастия
Девушка умна и воспитанна.
Она хорошо воспитана.
Она ведёт себя воспитанно.
Пишется столько Н, сколько в полном прилагательном
ВСЕГДА –
Н
Столько Н, сколько в слове, от которого образовано наречие
Соседка юна (юная), образованна (образованная), начитанна (начитанная).
Комиссия образована (её образовали) вчера. Книга прочитана (её прочитали) нами.
КАК?
Выглядит (как?) цивилизованно, организованно, пугано, естественно
Обычно рядом есть другое прилагательное
Обычно рядом есть зависимое слово
КАК?
Говорил медленно, обдуманно, путано
Дети ветрены (ветреные) и взволнованны (взволнованные).
Море взволновано ветром.
Комната проветрена недавно.
Пел взволнованно, поступил ветрено, мчался бешено,
взялся рьяно
Легко заменить прилагательным
Легко заменить глаголом
КАК?
Подружка капризна
и избалованна (избалованная).
Она избалована родителями
(её избаловали).
Как?
Пришёл
негаданно-нежданно
Каков?
виноград зелен
Какова?
она легкомысленна
Каковы?
требования едины
Каково?
яблоко румяно
Что сделан?
урок проведён
Что сделана?
задача решена
Что сделаны?
вещи куплены
Что сделано? обещание сдержано
Как?
Обидел нечаянно
(от нечаянный)
Пахнет пряно
(от пряный)
Требовал отчаянно (от отчаянный)
Блестел маслено
(от масленый)

 Спишите предложения, вставляя пропущенные буквы и раскрывая скобки.
Два года Пущин прослужил судьёй, разб…рая дела пр…имуществе(н/нн)о обездоле(н/нн)ых и малоимущих. 2. Молодой артист очень ествестве(н/нн)о перевопл..тился2 в старика. 3. Песня сразу зав…евала в т…блице популярности3 первое место. Для дебюта, особе(н/нн)о для дебюта певицы, это было (не)слыха(н/нн)о. 4. Часть критиков пр…няла фильм восторже(н/нн)о, другие остались (не)удовлетворё(н/нн)ыми. 5. Её открове(н/нн)о (не)долюбливали. 6. Ольга (не)медле(н/нн)о отправилась по вызову. 7. (Не)ожида(н/нн)о наш…лся человек, готовый помочь в этом деле. 8. Млим р…дителям хотелось, чтобы я (не)преме(н/нн)о стал учителем или врач…м.

ПАМЯТКА
  1. В кратких причастиях пишем Н (песня исполнЕНа, тропинка утрамбоваНа, общество заинтересоваНо, вещи собраНы).
У причастий есть зависимые слова (задача решЕНа (кем?) нами; ваза приобретЕНа (где?) в магазине.
  1. Наречия отвечают на вопрос КАК? В наречии пишется столько Н, сколько в слове, от которого наречие образовано
(легкомыслЕННый – поступил легкомыслЕННо;
отчаяННый – кричал отчаяННо;
ветрЕНый – отнёсся ветрЕНо; бешЕНый – мчался бешЕНо)
Одна Н пишется в наречиях: путано, пугано, рьяно, пьяно, пряно, ветрено, маслено, юно, румяно, зелено, едино, бешено, искусно.
Образец. Поступил (как?) обдумаННо (наречие);
предложение обдумаНо (кем?) нами (краткое причастие).

Выполнение теста
1. В каком слове на месте пропуска пишется НН?
1) цели…ая земля
2) кипячё … ое молоко
3) море взволнова…о ветром
4) непроше… ый гость
2. В каком слове на месте пропуска пишется одно Н?
1) поступить рискова…о
2) покраше…ый пол
3) документы разорва…ы
4) броше…ый камень
3. В каком ряду во всех словах на месте пропуска пишется НН?
1) тетради подписа…ы, встретить торжестве…о, глиня…ая посуда
2) маленькая вяза…ая шапочка, песча…ый бархан, жаре…ые в сметане грибы
3) объяснять пута…о, нетопле…ый дом, избалова…ый подросток
4)взволнова…ый рассказ, соломе…ая шляпка, высуше…ое бельё

ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ: выучить теоретический материал по теме урока; выполните  задание
Запишите прилагательные, вставляя -н- или -нн-. Образуйте от них наречия. Составьте с наречиями словосочетания. Какие из образованных наречий можно употребить в переносном значении.

Дисциплинирова…ый, ветре…ый, време…ный, тума…ый, открове…ый, дружелюб…ый, мужеств…ый, вниматель…ый, удивле…ый.


 7 клас  Зарубіжна література

Тема уроку: Образи дівчат, їхня динаміка (Сью, Джонсі). Особливості художньої мови новели, розповідач

1. Визначення рис характеру Бермана
Риси характеру Бермана
Позитивні
Негативні
Людяний, милосердний, дружелюбний, співчутливий, захищав молодих художниць, опікувався ними, здатен на високий моральний учинок, скромний
«Капосний дідок»; глузував з чужої доброти,
 делікатності;  буркітливий; пиячив;
балакучий, хвастався своїм майбутнім
 шедевром; дивакуватий; мріє,  а не діє; останні роки не малював
 нічого, тільки позував; не спромігся
 створити що-небудь гідне майстра  пензля
Висновок. Як блискавка у темряві робить видимими певні речі, так і письменник висвітлив найважливішу рису Бермана — людяність, здатність думати про іншого непоказна, звичайна людина, у якої більше мінусів, аніж плюсів, здатна на високий моральний вчинок Як основний художній засіб створення образу Бермана використовується антитеза.
 «Берман намалював не просто листок, це був його шедевр, про який він мріяв усе життя»,— читаємо у фіналі новели. Добро, яке зробив Берман,— це врятоване життя молодої дівчини в першу чергу і здійснення його заповітної мрії. Він виконав своє призначення на землі — творити добро і прекрасне, і життя він прожив недаремно. Цей старий невдаха постає взірцем тієї дієвої любові, яка без жодного слова кидається на допомогу іншим. Образ Бермана набуває справжньої духовної величі.
♦ Джонсі одужала, але помер художник, який так мріяв створити шедевр. Тож «яке відношення має листя плюща» до одужання дівчини?
♦ Якого значення в творі набуває слово шедевр?
 Розгляд символіки новели «Останній листок»
♦ Символом чого був намальований листок? (Надії, що не вмирає, віри в майбутнє.)
♦ А впродовж твору що уособлює останній листок?
♦ Що віддаляє Джонсі від картини за вікном? Що ця відстань і ця перепона можуть символізувати? (Штора як символ бар’‎єру між дійсністю та мрією, життям і смертю, реальністю та надією)
♦ Чому Сью називає малюнок Бермана шедевром? (Він змусив Джонсі жити.)
 Робота з притчею «уламки доброти»
Сім’‎я проводила вихідний день на пляжі. Діти бавилися на березі. Та ось з’‎явилася маленька стара жінка в старому брудному одязі. Вона щось бурмотіла, підбирала з піску якісь речі та клала їх до сумки. Батьки покликали дітей і наказали їм перебувати подалі від жінки. Коли вона проходила поблизу сім’‎ї, то посміхнулася усім, та ніхто не відповів на привітання. А згодом вони дізналися, що багато років ця бабуся збирає на піску скалки скла, щоб діти не поранили ноги.
♦ Який зв’‎язок цього твору з темою нашого уроку?
 Проблемне питання
«Люди схожі на вікна. Вони виблискують і сяють, коли світить сонце . Однак, коли настає темрява, їхня справжня краса відкривається завдяки світлу, що йде зсередини» (Н. Данусенко, К. Чорна).
♦ Чи сяйво душі людини можна побачити лише в темряві? Відповідь на запитання підтвердіть однією із життєвих історій.

 Домашнє завдання:
1.    Знати зміст творів О. Генрі, уміти їх переказувати, аналізувати, характеризувати героїв;

2.    Письмово охарактеризувати Сью та Джонсі.








08 квітня 2020 р.
7 класс  Русский язык
Тема урока: Дефис в наречиях. Слитное и раздельное написание наречий.
Наречия в русском языке могут писаться слитно, раздельно и через дефис. На данном уроке вы узнаете правила дефисного написания наречий.
Правило № 1
Через дефис пишутся наречия с приставкой по-, образованные от полных прилагательных и местоимений  и оканчивающиеся на -ому, -ему, -и (-ки, -ьи).
Например: по-новомупо-вашемупо-английскипо-волчьипо-латыни.
Следует отличать  наречия от сочетаний предлога с прилагательным.
                         наречие                                                                         прилаг.
Сравните: По-осеннему шепчут листья. – По осеннему небу плывут облака.
Приставка по- пишется слитно с наречиями, образованными от прилагательных с помощью суффикса -у-попросту, помаленькупотихоньку.
Приставка по- пишется слитно, если наречие образовано от сравнительной степени: побольше, почаще, подешевле, попроще.
Правило№ 2
Через дефис пишутся наречия с приставкой в-(во-), образованные от порядковых числительных и оканчивающиеся на -ых (-их).
Например: во-первых, во-вторых, в-пятых, в-десятых, а также наречия в-главных, в-последних (они включаются сюда по аналогии).
Правило№ 3
Через дефис пишутся наречия с приставкой кое-или суффиксами -таки, -то, -либо,
 -нибудь.
Например: кое-как, кое-где, всё-таки, как-то, куда-либо, как-нибудь.
Правило № 4
Через дефис пишутся наречия, образованные при помощи повтора:
 - повторением слова: чуть-чуть, еле-еле, едва-едва, громко-громко.
- повторением основы слова: давным-давно, как-никак, крепко-накрепко, мало-помалу.
- сочетанием синонимичных слов: нежданно-негаданно, подобру-поздорову, тихо-смирно, худо-бедно, с бухты-барахты.
Если в состав наречного сочетания входит предлог, т. е. оно состоит из существительного, предлога и еще одного существительного, то данное сочетание пишется раздельно.
Например: бок о бок, след в след, с глазу на глаз, тютелька в тютельку.
Исключение: точь-в-точь.
Раздельно пишутся наречные сочетания, состоящие из двух существительных, одно из которых стоит в форме И.п., а другое – в форме Т.п.: честь честью, чин чином, дурак дураком, чудак чудаком.
 Если в середине наречия, образованного при помощи повтора, стоит частица -то, то один дефис опускается. Например: подобру-поздорову, но подобру-то поздорову.
Через дефис пишется технический термин на-гора.
 Задание № 1. Перепишите, раскрывая скобки. Объясните правописание наречий.
1. Я требовал, (во) первых, комнату, где бы мог раздеться, (во) вторых, стакан вина, (в) третьих, обоза для моего провожатого (П.). 2. Мы все учились (по) немногу чему-нибудь и как-нибудь (П.). 3. Ты (по) пусту повредил бы ей и себе (Гонч.). 4. Откинув циновку, гляжу я вперед – (по) прежнему вьюга крутится (П.). 5. Сначала он ехал какой-то неизвестной дорогой, а потом покатил (по) прежнему пути. 6. Дуняша слушала, приоткрыв (по) детски рот (М.Г). 1. В городе было не (по) праздничному тихо (М. Г.). 8. Дома в Москве уже все было (по) зимнему; топили печи... (Ч.). 9. (По) видимому, своим словам пастух придавал немало значения (Ч.). 10. «Старички» ходили (по) двое и (по) трое в зале, заломив истрепанные кепи на затылок (Купр.). 11. Все дела совершались (по) домашнему, (по) соседски... (Купр.). 12. Дни еще только (по) весеннему ласковы... (Купр.). 13. На такой плешине, (по) моему, и должен был находиться бекас (Пришв.). 14. Долго (по) пустому ходили охотники и расстреляли весь свой задор (Пришв.). 15. Сначала все было (по) прежнему тихо (Кор.). 16. Одет он был (по) дачному: без воротничка, полотняные туфли (Эр.).
Задание № 2. Спишите, раскрывая скобки. Объясните слитное, раздельное и дефисное написание наречий.
(Чуть)чуть, (как)никак, (худо)бедно, крест(на)крест, точь(в)точь, бок(о)бок, (в)третьих, (по)дружески, (по)нашему, (по)латыни, (взад)вперед, (крепко)накрепко, (мало)помалу, жить (по)новому, идти (по)тихоньку, расстались (по)приятельски.
Домашнее задание: Выучить теоретический материал с.221, упр. 263 (письменно).



09 квітня 2020 р.
7 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Позакласне читання. Курт Воннегут « Брехня»
Сьогодні ми опрацюємо новелу сучасного американського письменника Курта Воннегута «Брехня». Ми намагатимемося з’ясувати, хто і чому бреше в цьому творі?
     Курт Воннегут (1922 – 2007 рр.) – американський письменник, сатирик, автор творів, які поєднують в собі елементи сатири, чорного гумору й наукової фантастики. Вважається одним із найбільш значних американських письменників XX століття. Як стверджує англійський письменник Майкл Муркок, «…у його працях є показна віртуозність, літературна показуха, він примудряється описувати очевидне так блискуче, що інколи читач шокований цим».
Головний парадокс художнього методу Курта Воннегута полягає в тому, що про найкризовіші, найтрагічніші моменти людського життя він розповідає зі сміхом або витонченою іронією.
Найбільш відомі твори Курта Воннегута: «Сирени Титана», «Мати Темрява», «Колиска для кішки», «Бійня номер п'ять, або Хрестовий похід дітей» і «Сніданок для чемпіонів», що поєднують в собі елементи сатири, чорного гумору і наукової фантастики.
 Робота з текстом новели «Брехня»
 Новела має назву «Брехня». Давайте і розпочнемо її опрацювання із з’ясування значення цього простого слова.

          Ключове питання роботи з текстом. Хто і для чого бреше в новелі «Брехня»?
Ідейно-художній аналіз твору
        У яку пору року відбуваються події в новелі? (Навесні). З чим у вас асоціюється весна? (Пробудження життя, початок чогось нового, радість).
        Хто, куди і з якою метою їде в чорному «ролс-ройсі»? (Доктор Рімензел, його дружина Сільвія, син Елі та водій Бен Барклі. Герої їдуть із  Нью-Йорка у Норт-Марстон в штаті Массачусетс. Батьки відвозять тринадцятилітнього сина на навчання до приватного навчального закладу – Уайтхіллської школи для хлопців).
        На чому автор зосереджує увагу читачів на початку твору? (У Елі сумний настрій). Чи викликає ця обставина занепокоєння у батьків? (Ні. Батько в машині займається своїми справами. «–Тебе щось непокоїть? – запитав він Елі, не підриваючись відкреслень.
– Нічого,– сказав Елі». Матір також не турбує настрій сина.
«– Це якби на мене,– звернулась вона до Елі,– то я б аж нетямилась від захвату. Адже скоро почнуться чотири найкращі роки твого життя.
- Угу,- відповів Елі»).
 
        Про що свідчить така неуважність батьків? (Між сином і батьками немає повного розуміння. Навіть у машині вони сидять відокремлено. Батьки не бачать обличчя сина, лише його потилицю).
 Поступово читачі дізнаються, що в Уайтхіллській школі традиційно навчалися всі хлопчики із роду Рімензелів; батько Елі, доктор Рімензел, також випускник цієї школи, а нині член опікунської ради школи. 
Сільвія, «енергійна честолюбна жінка», тішиться, що її син буде тридцять першим із родини Рімензелів, хто навчається у цій школі.
А тепер – увага! Давайте запам’ятаємо ці слова батька – доктора Рімензела: «Я не хочу, щоб Елі говорив там різні дурниці – ніби він номер тридцять перший і таке інше, – промовив доктор». (Якщо учні працюють з роздрукованими текстами новели, можна підкреслити ці слова червоним олівцем).
– Як ці слова, на вашу думку, характеризують доктора Рімензела? (Він, напевне, чесна, благородна, скромна людина, яка не хоче, щоб син хизувався своїм знатним родом).
        Що відповів доктор Рімензел на побажання дружини, щоб їхній син жив у кімнаті з каміном? Зачитайте. Підкресліть їх червоним олівцем. (– Я хотів би попередити тебе якнайрішучіше, – сказав доктор Рімензел, – що про жодні привілеї, про жодні потурання для Елі ти не проситимеш. Про жодні). 
        Яку деталь використовує автор, щоб передати важкий внутрішній стан хлопчика Елі? (Після зустрічі в дорозі  з уайтхіллським однокласником батька Томом, який віз свого сина також до Уайтхіллської школи, «Елі згорбився», «він почав осідати, немов снігова баба на пекельній сковороді»). 
        Яка причина пригніченого стану Елі? («Осідав він тому, що його не прийняли в Уайтхілл. Він провалився на вступних іспитах. Батьки нічого про це не знали, бо Елі перший побачив серед ранкової пошти конверт з жахливим повідомленням і подер його на дрібні клаптики»). Давайте підкреслемо ці рядки синім олівцем. Ось ця явна брехня, про яку Курт Воннегут розповідає у своєму творі).
          «Через півгодини Бен Барклі зупинив «ролс-ройс» перед «Гостролистом» – непоказним готелем», де всі приїжджі до школи збиралися на обід. Елі відчував, що ось-ось обман відкриється. «Елі, вимучений страхом перед майбутньою катастрофою, зачепив ліктем високий годинник, що стояв на підлозі, аж той застогнав».
Поки «Сільвія на хвилинку їх залишила», батько вирішив поспілкуватися з сином.
«–Твоя мати певна, що тобі тут належать деякі привілеї. 
Сподіваюсь, ти нічого такого не думаєш?
 
        Ні, сер, мовив Елі. 
        Ти поставив би мене у вкрай незручне становище,велично сказав доктор Рімензел,якби мені довелося почути, що ти намагався використати прізвище Рімензел так, ніби Рімензел це щось особливе. 
        Я знаю, тоскно сказав Елі. 
         І чудово, підсумував доктор».
Ці слова також варто підкреслити.
Ось-ось читачі дізнаються, настільки щирими є ці слова доктора Рімензела. Не знаю, як ви, а я хвилювалася, коли читала цей момент. Як відкриється обман сина? Як вчинять батьки? Давайте прочитаємо новелу до кінця разом.
 Домашнє завдання. Прочитати новелу « Брехня».
Зробити записи про новелу «Брехня» у читацьких щоденниках.


10 квітня 2020 р.

7 класс  Русский язык

Тема урока: Слитное и раздельное написание наречий.

1.Работа с таблицей
Правописание наречий

                                                   Слитное написание наречий
1. Пишутся слитно наречия, образованные соединением предлога-приставки с наречием
Позавчера, навсегда, донельзя
2. Пишутся слитно наречия, образованные соединением предлогов- приставок в и на с собирательными числительными
Втрое, впятеро, надвое, натрое, но по воде
3. Пишутся слитно наречия, образованные соединением предлогов-приставок с краткими прилагательными
Заживо, искусно, запросто, начисто, влево, снова, сгоряча, издавна, досуха
4. Пишутся слитно наречия, образованные соединением предлогов-приставок с полными прилагательными и местоимениями
Врукопашную, наудалую, врассыпную, вничью, вовсю, вручную, вкрутую
5. Пишутся слитно наречия, имеющие в своём составе такие существительные и такие именные формы, которые не употребляются в современном языке
Наискось, впросак, исподтишка, наспех, наугад, невпопад, невмоготу, поперек, снаружи, чересчур
                                                    Раздельное написание наречий
Есть много наречий, образованных от существительных с предлогами, сохранивших раздельное написание (проверяются только по орфографическому словарю)
Без устали, без умолку, на лету, на ходу, с разбегу, с размаху, под мышкой, под спудом, в обрез, до крайности, до упаду
2. Ознакомление с теоретическим материалом учебника (С. 224, )
3. Обобщение, систематизация и контроль знаний и умений учащихся
1. Творческий диктант
Запишите текст, распространив его наречиями. Обозначьте орфограммы в наречиях.
«КРЕСТЬЯНКА С ВАСИЛЬКАМИ»
Небольшой холст «Крестьянка с васильками» — (поистине) жемчужина русской и мировой живописи.
Перед нами девушка, присевшая (на миг) отдохнуть и задумавшаяся о чем-то сокровенном. Её лицо прекрасно своей душевной явностью. Чистый выпуклый лоб, свежие, (слегка) тронутые румянцем щеки, мягкий, прелестный овал лица, робкий взгляд, (чуть) задумчивая улыбка — все будто сияет утренней прозрачностью весны жизни, когда силы человека неисчерпаемы. (Немного) опущенные плечи говорят об усталости, большие натруженные руки (легко и спокойно) лежат на охапке пушистых васильков. Синие, желтовато-золотистые тона сарафана, передника, повязка на голове (нежно) сливаются в тихую гармонию красок.
Поэзия юности (надолго) очаровывает и приковывает к картине. В образе, (мастерски) созданном Венециановым, удивительная сердечность и лучистость.
2. Работа с упражнениями учебника
Упражнения 265 (письменно).

 Домашнее задание:
1. Выучить теоретический материал учебника с. 224.
2. Выполнить упражнение 270 А (письменно).


7 клас  Зарубіжна література

Тема уроку: Герберт Джордж Уеллс – видатний англійський фантаст. Точка зору дорослого і дитини в новелі « Чарівна крамниця».
ФАНТАСТИКА (гр. Phantastike – мистецтво уявляти)
1. Різновид художньої літератури (жанр фантастики).
2. Спосіб художнього творення, в основі якого лежить нереальне, уявне, чарівне, надприродне.
Фантастичне – це плід уяви й вигадки автора, спосіб вираження його думок і прагнень.

     Незвичайне поруч. Варто подивитись уважніше довкола, прислухатись... Закрийте очі. Уявіть, що ви повільно підходите на край скелі, відри­ваєтесь І, наче птахи, летите над землею. Ви пролітаєте над зеленим гаєм. І над безмежним мо­рем пшениці... Відкрийте очі. В польоті відчуваємо і хвилювання, і неповторне блаженство, і гармонію зі світом. Саме ці почуття опановують нами, коли ми за­нурюємось у світ фантастики. Відкривши книги англійського письменника Герберта Веллса, ви здійсните міжпланетні польоти, подорожуватимете Місяцем, прямуватимете за героями земними прос­торами і відчуватимете себе частинкою Всесвіту. А сьогодні на уроці ми відкриємо двері казкової крам­ниці, щоб поговорити про Герберта Уеллса і про чарівну пригоду на вулиці Ріджен-стріт.
       Літературне досьє Герберта Уеллса:
* країна, яку представляє – Англія;
* літературні титули – класик наукової фантастики, письменник-гуманіст (під час Першої світової війни проголосив гасло: «Війна проти війни»);
* література, яку представляє – науково-фантастична (футуристична, антиутопія), фентезі, соціально-побутова проза;
* «літературний батько» – Жуль Верн;
* літературні жанри – оповідання, новела, роман;
* найвідоміші твори – «Машина часу», «Острів доктора Моро», «Війна світів», «Людина-невидимка»;
*основна проблема творчості – людина та її цінності в технократичному
* найвідоміші твори – «Машина часу», «Острів доктора Моро», «Війна світів», «Людина-невидимка»;
*основна проблема творчості – людина та її цінності в технократичному суспільстві.
      Словникова робота.
Прейскурант –  перелік цін на товари і послуги.
Ґатунок  – якість.
Галерея – довге приміщення з суцільним рядом великих вікон на одній з подовжніх стін.
Пап'є-маше – матеріал для муляжів, котрий отри­мують із суміші волокнистих матеріалів з клеєм, крох­малем, гіпсом.
Салон – приміщення для виставок, а також мага­зин художніх виробів.
Патент – документ на право займатися торгівлею або промислом.
Інкубатор – апарат для виведення з яєць молодняка сільськогосподарської птиці.
Міраж – дещо уявне.
Пілястр – вертикальний  виступ на поверхні стіни у вигляді частини вбудованого в неї чотиригранного стовпа.
Кеб – однокінний екіпаж в Англії.
       Виразне читання уривку з тексту.
   "Крамниця була неве­личка, тісна і досить темна. Коли ми причинили за со­бою двері, дзвоник на них жалібно теленькнув. Хвили­ну чи дві в крамниці, крім нас, нікого не було, і ми мали час роззирнутися. Ось тигр із пап'є-маше на скляній вітрині, що стоїть на невисокому прилавку, — поваж­ний добродушний тигр, який розмірено киває голо­вою, ось найрізноманітніші кришталеві кульки, порце­лянова рука з колодою чарівних карт, цілий набір різних завбільшки чарівних акваріумів; ось нескромний чарівний капелюх безсоромно виставив напоказ свої пружини. На підлозі стояло кілька чарівних дзеркал».
Евристична бесіда за прочитаним.
Вчитель.
     Чим вас здивував продавець?
Учні.
 - Він був «дивний, блідий, темноволосий чо­ловік», мав вуха різного розміру, підборіддя, як носок черевика».
- «Дістав у себе з голови скляну кульку».
- У продавця в роті появляється то клубок, то кулька, а прейскурант він дістав із-за щоки.
- Він, наче фокусник, потримав над вогнем палець, і той перетворився на паличку червоного сургучу.
- Перетворився на кролика, тобто продавець робив усе, щоб підтвердити, що це «справжня чарівна крам­ниця».
Вчитель.
     Це дійсно незвичайна крамниця, але чарівників тут кілька. Назвіть їх.
Учень.
     Продавець, доглядачі. Саме вони були гос­подарями дивного товару і подарували Джіпу чотири пакунки.                                                               
Вчитель.
     А хто допоміг батькові Джіпа побачити чарівні речі?
Учень.
     Джіп.
Вчитель.
    Так. Хіба це не диво? До того дня оповідач (оповідь від 1-ої особи)  «ту чарівну крамницю бачив здалеку кілька разів, а раз чи двічі навіть проходив повз її вітрину, де лежало багато привабливих дрібничок: чарівні кульки, чарівні кури, чудодійні ковпаки, ляльки, кошики з при­чандаллям для фокусників, колоди звичайнісіньких на вигляд карт». Але батькові Джипа навіть на думку не спадало зайти туди. Чому так?        
Учень.
     Дорослі надто заклопотані буденними справами, їм чарівні речі здаються звичайними іграш­ками, розвагою.                      
Учениця.
     На одне й те ж саме батьки і діти див­ляться зовсім по-різному. Оповідач міг ніколи не побачити чарівних речей, коли б не син. Взагалі, маленькі діти повертають до­рослих у дитинство.
Вчитель.
     Прокладає стежку в дитинство — ось яке диво творить Джип для свого батька, і в того зникає острах і недовіра, адже синові «ця крамниця подо­бається». Тож, щоб диво відбулося, треба бути добрим і піклуватися про інших. Як це, виявляється, просто!
          Дидактична гра «Криптограма».
     В оповіданні «Чарівна крамниця» перли­нами розсипані прості і мудрі істини. Одна з них — у цій криптограмі:
14 11 17     13 12 — 14 11 26 15 27 15    7 12 10
2 6 12 7 12 23 1 3 1    23 15 14 3 17 10 3 17 11 19 26
7 12 5 8 13 17 6 12
  
     5 12 7 17 3 9 6 — вид капелюха, з якого діставали­ся чарівні речі;
     15 7 15 14 15 — матеріал, з якого були зроблені чарівні солдати;
     13 1 10 8 — «ось тигр із пап'є-....  на скляній вітрині»;
     2 6 8 16 11 18 20 6 1 3 19 — цей предмет продавець вийняв із-за щоки;
     2 15 25 23 9 — іграшка, яку розглядав Джип у крам­ниці;
     2 1 7 8 5 26 — «Джип, не кажучи ні слова, взяв мене за.....»;
     27 1 7 8 6 8 28 — тут була розміщена виставка чарівних речей.
     Відповіді:  циліндр,  олово,  -маше,  прейскурант, поїзд, палець, галерея.
Зашифровано слова: «Всі ми — всього лиш прили­зана зовнішність, лицеміри».
          Самостійна робота.
      Заповнення таблиці «Композиція новели «Чарівна крамниця».

Експозиція
Крамниця — міраж
Зав'язка
Джип підвів батька до вітрини
Розвиток дії
Огляд чарівних речей. Фокуси продав­ця. Марні спроби розбещеного хлопчи­ка. Товари для Джипа. Огляд виставки.
Кульмінація
Зникнення хлопчика
Розв'язка
Диво для Джипа продовжується вдома, батькові ж воно недоступне

 Підсумки
    Тестування "Уважний читач» (з наступним само­контролем)
1. Чарівна крамниця знаходилась:
а) на Ріджен-стріт,
б) на Оксфорд-стріт,
в) у Голборні,
2.  Якби Джип мав «Чарівну пляшку», він показав би її:
а) мамі,
б) Джіссі.
3 Продавець дістав у себе з голови:
а) чудодійний ковпак,
б) скляну кульку,
в) колоду карт.
4. Напис на вивісці:
а) крамниця,
б) чарівна крамниця,
в) справжня чарівна крамниця.
5. Ім'я розбещеного хлопчика:
а) Джип,
б) Едвард,
в) Герберт.
6. Під капелюхом оповідача заворушився:
а) скуйовджений голуб,
б) невелике кошеня,
в) білий кролик.
7. Продавець відірвав від рукава:
а) кусючу гадину,
б) червоне чортеня,
в) чарівну курку.
8. До дня народження Джипа лишалося:
а) 2 дні,
б) 100 днів,
в) 7 днів.
9. Джип запропонував батькові погратися:
а) у квача,
б) у піжмурки,
в) з олов'яними солдатиками.
10.  Продавець накрив хлопчика великим:
а) барабаном,
б) згортком,
в) капелюхом.
11. Джип отримав:
а) два пакунки,
б) п'ять пакунків,
в) чотири пакунки.
12.  Незвичайна пригода трапилась:
а) 5 років тому,
б) півроку тому,
в) місяць тому.

 Домашнє завдання.
Уміти розповідати про письменника, знати зміст новели Г. Уеллса, переказувати, аналізувати, характеризувати героїв, виділяти головне, висловлювати свої думки та враження.






15 квітня 2020 р.

7 класс  Русский язык
Тема урока: Правописание НЕ и НИ с наречиями.
Отрицательные наречия – это слова, образованные от вопросительных наречий с помощью приставок не- и ни-, например: где → нéгде, где → нигдé.
Правило
В отрицательных наречиях под ударением пишется приставка не-, а без ударения – ни-.
Напримернéгде, нéкогда, нигдé, никогда.
Не- и ни- в отрицательных наречиях являются приставками и всегда пишутся слитно.
В словосочетании и предложении отрицательные наречия с приставкой не- выражают отрицание, а наречия с приставкой ни- лишь усиливают уже имеющееся отрицание, выраженное частицей не перед сказуемым или словами нет, нельзя.
Сравните: Родителям некогда отдыхать. Родители никогда не отдыхали.
3. Все отрицательные наречия можно разделить на две подгруппы, или два подразряда:
1. с приставкой не-;
2. с приставкой ни-.
От некоторых вопросительных наречий образуются отрицательные наречия обеих подгрупп. Часть отрицательных наречий не имеет противопоставленных пар (см. таблицу).
С приставкой не-
С приставкой ни-
негде
некуда
неоткуда
некогда
незачем
----------
----------
нигде
никуда
ниоткуда
никогда
-----------
никак
нисколько
Обратите внимание: слово некогда может быть как отрицательным наречием со значением «нет времени», так и неопределенным наречием, обозначающим «когда-то».
Сравните:
https://static-interneturok.cdnvideo.ru/content/static_image/325904/c09ce6c2a5a03b3f8614aa3dbe632e3f.png
Мне некогда разговаривать. – Некогда процветавший завод.
Запомните правописание синонимов отрицательного наречия нискольконичуть, нимало.
Например: Я нисколько не удивлена. – Я ничуть не удивлена. – Я нимало не удивлена.
Наречие нимало употребляется преимущественно в книжной речи. Например, в романе 
А. С. Пушкина «Евгений Онегин» читаем:
Помилуй! и тебе не трудно
Там каждый вечер убивать?
– Нимало.
6. Правописание слов, имеющих сходное с отрицательными наречиями звуковое оформление:
Ни при чём. Например: Маша здесь ни при чём!
Нипочём. Например: Мне этот бой не забыть нипочём.
Эти слова употребляются преимущественно в разговорной речи.
Задание № 1. Спишите, вставляя пропущенные буквы и раскрывая скобки.
1. Братья (н...)сколько не сомневались, что отец не будет шутить и сдержит свое слово. 2. Думать было (н...)когда, уходить (н...)куда (Б. П.). 3. Он (н...)где не мог найти работы (Пауст.). 4. До этого случая Шамет слышал много солдатского вранья, но сам (н...)когда не врал (Пауст.). 5. Только казакам (н...)(от)куда взяться (Сер.). 6. (Н...)сколько раз я замечал сверху, из сада, Анфису на берегу Быстрой Сосны (Пауст.). 7. Местность кругом была ровная, прятаться было (н...)где (Б. П.). 8. В Головлеве он (н...)(от)куда не встречал не только прямого отпора, но и даже малейшего косвенного ограничения (С.-Щ.). 9. Честно говоря, детские и юношеские годы (н...)когда не обходятся без экзотики (Пауст.). 10. Где (н...)когда все было пусто, голо, теперь младая роща разрослась (П.).
Задание № 2. Выполнить упр. 278 (учебник)
 Домашнее задание: выучить теоретический материал по теме урока с. 231; выполнить упр. 282.






16 квітня 2020 р.

7 клас  Зарубіжна література

Тема уроку: Герберт Джордж Уеллс « Чарівна крамниця». Особливості дитячого світу.

    Герберт Уеллс якось зазначив: «Має право називатися справжнім письменником лише той, хто може навчити чого-небудь своїх сучасників, хто краще бачить навколо і більше бачить попереду. Я завжди згоден думати, що я усе-таки такий». Так, дійсно такий. І ми в цьому переконалися, ознайомившись із його творами. Сьогодні ми побуваємо у творчій майстерні письменника.

♦ Прослідкуйте зміну почуттів батька.

Байдужість
«Але мені й на думку не спадало завернути туди»
Здивування
«У крамниці я цього не чекав»
Задоволення
«— Непогано! — кинув я, сміючись»
Тривога, ревнощі
«Невдовзі я з невиразною тривогою і почуттям, дуже схожим на ревнощі, завважив, що Джип ухопив його за палець»
Підозра, побоювання
«Ця крамниця вже починала викликати в мене підозру й побоювання»
Обурення
«Я обурено викинув її [кульку] на бруківку»
Нерозуміння
«Але нічого чарівного в них [солдатиках] я так і не помітив...»
 Як змінюється стан хлопчика Джипа?

Цікавість
«Джип уважно роздивився свою кульку, потім дві ті, що лежали на прилавку, і зрештою підвів запитливий погляд на продавця...»
Подив
«Це була чарівна крамниця, і тому Джип не поспішав відразу до прилавка, як бувало...»
Захоплення
«Хлопчик говорив дуже мало, але очі його були красномовні. Красномовні були і його руки, що тримали біля грудей покупки»
Схвильованість
«Джип стояв невимовно схвильований»
Радість
«— Тату, а мені ця крамниця подобається!» «Він не був наляканий, не був розгублений; його просто страшенно тішило те, як минув день»
 Визначте головні думки новели Г. Уеллса «Чарівна крамниця».

Уславлює людяність, добро.
Учить любити й шанувати людей, бачити прекрасне у світі.
Закликає вірити в дива, мріяти й думати про краще майбутнє, наближати його своїми добрими справами.

Прийом «пофантазуйте»

♦ Опишіть хлопчика, яким він став у дорослому житті.
♦ Змалюйте інтер’‎єр чарівної крамниці, у яку випадково потрапили ви. Що там могло б бути?


 Домашнє завдання: знати зміст новели Г. Уеллса, переказувати, аналізувати, характеризувати героїв, виділяти головне, висловлювати свої думки та враження.






17 квітня 2020 р.

 7 класс  Русский язык

Тема урока: Предлог как служебная часть речи. Употребление предлогов с одним и несколькими падежами.

Перейдите по ссылке и посмотрите видео:
Задание №1.   Раскройте скобки, вставьте пропущенные буквы в сочетаниях слов.
Пришел (из, со) школы, вышел (из, с) класса, сделал (по) окончани..  работы, поступил (во) преки вол… отца, смог благодаря усерди.., выполнил согласно распоряжени.., скучает по (вы) , скучает по (он), вышел (из, из-за) угла дома, выскочил (из, из-под) земли.
Задание №2.  Выполнить упр. 294 (письменно).

Домашнее задание: выучить теоретический материал с.243, упр.296.


7 клас  Зарубіжна література

Тема уроку: «Дива» та їхнє сприйняття персонажами. Роль елементів фантастики.


Познайомитись з презентацією.

 Опрацювати кросворд після прочитання твору.

2:08 / 3:41
Буктрейлер до оповідання Г. Уеллса «Чарівна крамниця»

Домашнє завдання:
 • Написати твір-роздум про свої улюблені речі або іграшки «Світ, який для мене завжди живий...» 






7 класс  Русский язык

Тема урока: Производные и непроизводные предлоги. Написание производных предлогов слитно, раздельно и через дефис.

Перейдите по ссылке :


Предлог – служебная часть речи, которая выражает зависимость одного слова от другого (от других слов), служит для связи слов в словосочетаниях и предложениях.
Производные предлоги – предлоги,  которые образуются путем перехода  из самостоятельных частей речи в служебные. При этом самостоятельные части речи  утрачивают свое лексическое значение и морфологические признаки.
Непроизводные предлоги – предлоги, которые не образуются путем перехода из одной части речи в другую.
Непроизводные предлоги пишутся отдельно: от дома, к другу, в городе, на пляже и т.д.
Слитно
Раздельно
вокруг
вблизи
впереди
вследствие
наподобие
вроде
насчет
ввиду
вместо
посередине
несмотря на

в течение
в продолжение
в заключение
по причине
в целях
по сторонам
со стороны
в связи
по мере
в силу
в виде
Сложность правописания производных предлогов  заключается в том, что написать их правильно можно лишь в том случае, если их отличать от тех частей речи, от которых они образованы (сущ., нар., дееприч.).
Помните: предлог не является членом предложения и входит в вопрос, который задается от одного слова к другому. Например: уточнить (насчет чего?) насчет собрания.
· Отличие предлога от существительного.
В течение года он много занимался.
В значении времени, занимался (как долго?)
В течении реки много поворотов.
Начальная форма – течение ( реки)
Можно вставить прилагательное: в бурном течении реки. Следовательно, это имя существительное на –ие. В Пр.п. – окончание .

· Отличие предлога от деепричастия.
деепричастие
предлог
Шёл (что делая?)не смотря себе под ноги.
Пошли в поход (несмотря на что?),несмотря на непогоду. (Можно заменить вопреки чему-то, имеет уступительное значение).
· Отличие предлога от наречия.
предлог
наречие
Ехать впереди (чего?) колонны.
Ехать (где?) впереди.

Домашнее задание:
Упражнение № 307;
Задание №1. Составить и записать предложения со словами:
в течение – в течении; вследствие – в следствии; в продолжение – в продолжении; насчет – на счет.
Задание  №2.  Определите, какими частями речи являются выделенные слова. Спишите предложения, раскрывая скобки, вставляя пропущенные буквы.
1. (В)следствии.. снежных заносов нам пришлось заночевать на полпути в (не)знакомом городе. 2. Разговор необходимо (от)ложить (в)виду предстоящего отъезда. 3. Я пришел поговорить (с)вами (на)счет сестры. 4. Придется тебе подежурить (в)место меня. 5. Имейте (в)виду, я (не)пременно приду завтра узнать, выполняете ли вы советы врача.


23 квітня 2020р.
7 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Рюноске Акутягава – майстер японської новели. Утілення ідеї про моральну справедливість у новелі « Павутинка».

Сьогодні  ми з вами познайомимося з  притчею Акутагави Рюноске «Павутинка». Акутагава Рюноске – видатний японський письменник
Народився: 1 березня 1892 р., Токіо,
Помер: 24 липня 1927 р., Токіо

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjcaeZ0lQO1bIEwg-AZVPoDSe3WPSOxnJspk_iLpZk7bw0VbrIR7PBao7L_pqqr3M9dAkzHplf820sVhpQgr3x9MaHLZSWSJmIT7MpLltBjNU1D6ihqtDVPdRaFg2tDFlSMmCyfiML5NOw/s1600/2.jpg

Відомості з біографії.
Батько був торговець молоком, мав у власності пасовище на  окраїні Токіо. Мати належала до сім’ї Акутагава, в якій  пізніше виховувався знаменитий письменник: звідси і прізвище. Рюноске  народився, коли батькові було 42, а матері — 33 роки. Дотримуючись старовинного звичаю, батьки  зробили вигляд, ніби хлопчика їм підкинули, та віддали його на виховання  в сім’ю старшої сестри матері, котра хоч і була одружена, але дітей не мала.
 Все це було зроблено з забобонних суджень, тому що в Японії вважається не дуже доброю прикметою, коли батькам новонародженої дитини більше тридцяти років.
У 1910 р. Акутагава закінчив токійську муніципальну середню школу в числі кращих і, вирішивши  вивчати англійську літературу, вступив у Перший коледж на літературне відділення.
У 1913 р. Акутагава закінчує коледж і вступає на англійське відділення Токійського університету.
Після закінчення університету в грудні 1916 р. Акутагава отримує посаду викладача англійської мови  у Військово-морській школі. Про  своє життя в ці роки пізніше він напише в циклі новел про вчителя Ясукіті — чесного, але легковажного чоловіка, котрий  попадав в різні кумедні історії.
Про свою викладацьку  діяльність говорив: «Як тільки я бачу обличчя учнів, як відразу ж мене охоплює нудьга, і тут вже нічого не поробиш. Але я миттєво оживаю, коли переді мною папір, книги, перо…».
Але це одночасно були і найбільш плідні роки в його житті — за дев’ять місяців він створив близько двадцяти новел.
 Вивчення нового матеріалу
Вчитель
 Переходимо безпосередньо до самої притчі, попробуємо розкрити її суть. Що таке притча?
В кожній притчі є мораль (повчання), тільки вона прихована. Ми сьогодні з вами  теж спробуємо цю мораль знайти і зробить для себе відповідні висновки. Про що вам говорить назва притчі?
 Введення в діалог
- В ході читання цієї притчі ( а будемо читати ми її з перервами) вам потрібно буде заповнювати таблицю питань, тому що після  читання твору ми будемо працювати над цими питаннями. Читаємо текст і заповнюємо дерево передбачень.
 - Про що піде розмова в цьому творі? (свої передбачення напишіть у  Дереві передбачень на нижній гілці)
Дерево передбачень

1.Одного дня самотній Будда знічев'я походжав берегом озера Лотосів. Білосніжні, як перли, квіти на воді із своїх золотистих тичинок ненастанно ширили навкруги невимовно приємні пахощі. У раю був ранок.
Будда пройшов понад озером, потім став і крізь листя лотосів, що вкривали поверхню води, подивився вниз. Під озером було пекло, атому крізь прозору, як кришталь, товщу води, наче в стереоскопі, ясно прозирала ріка Сандзунокава [21] й Шпиляста гора. Погляд Будди привернув чоловік на ім'я Кандата, що разом з іншими грішниками, яких аж кишіло, мучився в пеклі. Той Кандата, великий лиходій, за життя вбивав людей, підпалював їхні оселі й учинив чимало інших злочинів. А добро зробив лише один раз.
- Напишіть ваше друге передбачення: Що доброго міг зробить Кандата та як це пов’язано з назвою притчі?
2. Якось, мандруючи густим лісом, він побачив, як через стежку повзе павучок. Кандата підняв було вже ногу, готуючись його роздушити, та враз передумав: «Ні, не треба. Хоч воно й мале, але теж, напевне, хоче жити. Тож шкода безпричинно вкорочувати йому віку».
- Напишіть ваше передбачення: Що, по-вашому, зробить Будда?
(Споглядаючи пекло, Будда згадав, як Кандата врятував життя павукові, й вирішив віддячити йому за добро — при нагоді помогти вибратися з пекла. На щастя, поблизу над зеленим, як малахіт, листям лотосу райський павук плів свою чарівну сріблясту нитку. Будда взяв павутинку і мимо сніжно-білих, як перлина, квітів швидко спустив її далеко-далеко вниз, до самого пекла.)
3. Там, на дні пекла, у Кривавому озері борсався Кандата. Хоч куди глянь, всюди тьма кромішня, і тільки коли-не-коли в тій темряві зблисне вістря Шпилястої гори. Чи може бути щось страхітливіше? Навколо тихо, як у могилі, лише іноді чути тихі зітхання грішників — виснажені пекельними муками, вони навіть не можуть плакати вголос. Тож і Кандата, задихаючись у Кривавому озері, звивався, корчився, як жаба перед смертю.
Та якось ненароком він звів очі вгору: з далекого неба над Кривавим озером у пітьмі, немов боячись людського ока, повисла блискуча сріблиста павутинка.
- Напишіть ваше передбачення: Що зробить Кандата з павутинкою?
4. Вздрівши над головою павутинку, Кандата на радощах аж сплеснув у долоні: вчепившись за неї, напевне, можна далеко полізти, навіть з пекла вибратися. Якщо все піде на лад, то і в раю можна опинитися. А тоді вже не доведеться страждати на Шпилястій горі і потопати в Кривавому озері. Отак розмірковуючи, Кандата мерщій учепився обома руками за павутинку і відчайдушно почав дертися вгору. Ясна річ, такому лиходієві, як Кандата, до цього не треба було звикати. Та хоч як він силкувався, а догори піднятися було не легко — рай і пекло відділяла не одна тисяча рі[22]. Зіп'явшись трохи, Кандата втомився і навіть не міг був рукою ворухнути. Що ж тут удієш? Вирішивши перепочити, Кандата повис на павутинці й зиркнув униз.
- Після цього раптом обов’язково повинно щось таке статися. Що, по-вашому, відбудеться далі? Напишіть вашу відповідь на дереві передбачень.
5.А все-таки його зусилля не пропали марно: Криваве озеро, що в ньому він потопав, за такий короткий час зникло в пітьмі, а страшна своїм тьмяним блиском Шпиляста гора вже опинилася під ногами. Якщо так і далі, то скоро і з пекла, напевне, видобудусь. Обхопивши руками павутинку, Кандата зраділим, як ніколи, голосом прокричав: «Наша взяла! Наша взяла!» Та нараз він схаменувся — слідом за ним, як мурашня, по павутинці вгору п'ялася сила-силенна грішників. Спостерігши таке видовище, Кандата, зляканий чи, може, приголомшений, на якусь хвилю розгублено роззявив рота і кліпав очима. Тонка павутинка, що ледве витримувала його одного, напевне увірветься під тягарем такої безлічі людей. Якщо вона десь посередині обірветься, то марно він дряпався вгору — однаково полетить сторчака назад у пекло. О, це жахливо! А тим часом тисячі й тисячі грішників видиралися з темряви над Кривавим озером і один за одним піднімалися блискучою павутинкою вгору. Треба негайно щось придумати, інакше павутинка увірветься. І Кандата щосили закричав: «Гей, грішники! Це моя павутинка. Хто вам дозволив чіплятися за неї? Ану, спускайтеся вниз!»
- Та що ж сталося? Запишемо  на  дереві передбачень.
(Але тої ж миті павутинка зненацька розірвалася саме над Кандатою і він, закрутившись дзиґою, швидко зник у темряві. В імлистому просторі, виблискуючи, лише висіла тоненька райська павутинка.)
6.Стоячи на березі озера Лотосів, Будда від початку до кінця стежив за цією сценою. А як Кандата каменем упав у Криваве озеро, обличчя Будди посмутніло і він пустився йти далі.
- Чому у Будди посмутніло обличчя?
(Мабуть, жалюгідним здався йому Кандата, який намагався тільки сам вилізти з пекла, але був заслужено покараний за своє черстве серце і знову опинився в безодні.)
А лотосу до всього байдуже. Його білий, як перлина, цвіт похитував вінчиками коло ніг Будди, а золотисті тичинки сповнювали повітря невимовно приємними пахощами. У раю бралося до полудня.
Словникова робота
1Шпиляста гора - гора в пеклі;
2. Річка  Сандзунокава - річка, яку грішники після смерті переходили, перш ніж попасти в пекло.
3.Словом "біоскоп" переведено японське слово; це коробка, в один кінець вузької частини якої вставлялись картинки, що оберталися на стрижні; в другому кінці коробки було віконце, в яке дивились на  картинки, що рухались (ми це називаємо  калейдоскопом)

 Складання характеристику Кандати на основі тексту
 Складання сенкану
  Правила написання сенкану (синквейна).
На першому рядку записується одне слово - іменник, це  є тема сенкана ( синквейна).
На другому рядку - 2 прикметника, що розкривають дану тему.
На третьому - 3 дієслова, що описують дії, що  розкривають тему.
На четвертому рядку розміщується ціла фраза, речення, що складається з декількох слів, за допомогою якого людина характеризує тему в цілому, висловлює своє відношення до неї. Таким реченням може бути крилатий вираз, цитата, прислів’я чи приказка або створена самою людиною фраза у контексті з темою.
П’ятий рядок - це слово-резюме, яке виконує інтерпретацію теми, висловлює до неї особисте ставлення.
Схема написання сенкану (синквейна)
Перший рядок - Хто? Що? (1 іменник)
Другий рядок - Який? (2 прикметника)
Третій рядок  -  Що робить? (3 дієслова)
Четвертий рядок  - Що автор думає про  тему? ( фраза з 4х слів)
П’ятий рядок  - Хто? Що? (нове звучання теми, 1 іменник)

Приклад…
1 Весна
2 Довгоочікувана, рання
3 Йде, прийшла, пригріла
4 Весні радіють всі люди
5 Тепло

 Запис характеристики Кандати навпроти раю та навпроти пекла. Порівняти її в різних просторових місцях.  Зробити висновок, що він не змінився. Виникає  питання:
 «Чому?», «Чому так вчинив Кандата на порозі вибору?»
 Виділення версій учнів: наприклад, було сказано, що він не змінився, хоч і настав ранок; що в таких умовах не може відбутися переродження душі.
Ви  згодні з цим?
 Образ  Будди
- Хто такий Будда? Яка його місія?
БУДДА (- Бог,- дає життя,- вершить суд, карає, - дає можливість виправитись, - надає допомогу, - неземна людина)
Тільки за одну добру справу Будда хоче полегшити  долю грішника.
Обличчя Будди посмутніло і він пустився далі, тому що його надії розбиті.
Висновки
Рай – це і є життя. Це життя, тобто рай на землі, ми робимо своїми руками, вчинками.  (Говоримо про норми поведінки у суспільстві.)
Прочитайтє притчу:
                          «Вставай!» (Суфійська притча)
Один учень спитав свого наставника-суфію:
— Учителю, що б ти сказав, якби взнав про моє падіння?
— Вставай!
— А в наступний раз?
— Знову вставай!

— І скільки це може продовжуватися —  падати  та підійматися?
— Падай и підіймайся, поки  живий! Адже ті, хто впав і не піднявся, мертві!
Вчитель
- Чим ця притча співзвучна притчі «Павутинка»? Що означає слово «Вставай» в даній притчі?
 Домашнє завдання.
1. Записати біографію письмпенника (зошит).
2. Прочитати новелу «Павутинка», характеризувати героїв.



24 квітня 2020 р.
7 класс  Русский язык
Тема урока: Союз как служебная часть речи. Союзы сочинительные и подчинительные, их разряды по значению.

Лингвистическая копилка
 Интересно высказывание М.В. Ломоносова: "Союзы не что иное суть, как средство, которыми идеи соединяются, итак, подобно оси гвоздям или клею, которыми части какой махины сплочены и склеены бывают. И как те махины, в которых меньше клею и гвоздей видно, весьма лучший вид имеют, нежели те, в которых слоев и склеек много, так и слово важнее и великолепнее бывает, чем в нем союзов меньше. Однако не должно в нем оставаться таких щелей, по которым бы оно могло вовсе развалиться".
1)    С чем сравнивает союзы Ломоносов?

                                           Союзы                                                                
   Сочинительные.                                  Подчинительные       
А, но, и,                                                    Что, чтобы,                                    
 да=и,                                                       поэтому,
 да=но,                                                     потому что,                                     .
                                                                                                                        
или, либо,                                                 как, куда,
 не то, то…то                                                     хотя,если 

Задание 1: дополните предложения однородными членами, составьте схемы, определите значение союзов.
1)Неподвижно стоит лес во тьме ночи…
2)Он задумчиво сидел в гостиной…
3)День стоял солнечный…
4)Кругом зеленели березы…
Какие союзы вы использовали?
 Задание 2: превратите простые предложения в сложные.
1)Костер полыхал ярко,…
2)Засвищут скоро соловьи, …
3)После обеда все разошлись, …
4)После восхода солнца неожиданно набежала туча. …
Какие союзы вы использовали?
 Задание 3: Закончите сложные предложения, составьте их схемы.
1)Когда…, он сидел на диване.
2)Мы увидели ее счастливое лицо, когда…
3) Прошла целая неделя, прежде чем…
4) Пока…, наступила ночь.
Какие союзы вы использовали?

Домашнее задание:
 Тест по теме "Союзы"
1.Укажите неверное утверждение.
а) Части сложного предложения связываются только подчинительными союзами.
б) Сочинительные союзы делятся на три группы: соединительные, противительные и разделительные.
в) Союзы бывают подчинительными и сочинительными.
2. Укажите верные утверждения.
а) Союз является членом предложения.
б) Союзы могут связывать однородные члены предложения.
в) Союзы бывают простые и составные.
3. Укажите пример с союзом.
а) Уйти, чтобы вернуться;
б) бродить по парку;
в) вследствие быстрого течения.
4. Укажите примеры с союзами.
а) Дождь закончился, и на улице стало солнечно.
б) Выполнил, потому что было необходимо.
в) Внушил бы ему надежду.
г) Идти впереди колонны.
5. Укажите пример с сочинительным союзом.
а) Вода играет и дышит.
б) Сад полыхает, как в мае заря.
в) Лица не было видно, потому что было темно.
6. Укажите примеры с подчинительными союзами.
а) Шли дни, а погода не улучшалась.
б) Он сказал, что болен.
в) То тут, то там вспыхивал огонек.
г) На него все обращают внимание, потому что он высок, красив, умен.
7. Укажите пример с простым союзом.
а) Приятели сворачивают с дороги и углубляются в лес.
б) Растения опыляют не только пчелы, но и другие насекомые.
в) Лес стоял молчаливый, потому что главные певцы улетели.
8. Укажите примеры с составными союзами.
а) Вода затопила бы все, если бы не заградительное сооружение.
б) Все расходились, потому что было поздно.
в) Денег ни гроша, зато слава хороша.
г) Он молчал, так как признавал себя виновным.
9. Укажите пример, в котором союз связывает однородные члены.
а) За заводами кончался город и начиналось море.
б) То тут, то там что-то сыплется и шуршит.
в) Мы подождали, пока выгрузили наши вещи.
г) Палатку только поставили, а в ней уже непрошенные жильцы.


7 клас  Зарубіжна література

Тема уроку: Філософський зміст твору « Павутинка». Підтекст. Художні образи новели ( Будда, Кандата).

Бесіда.
- Чому павутинка райського павука названа «чарівною сріблястою ниткою»? Невже вона могла врятувати такого лихого грішника? (Вона дійсно мала б бути чарівною, щоб дістатися з раю до самого пекла (вона з’‎єднує ці світи в єдиний гіперпростір), і мати неабияку міць і силу, щоб витримати непомірну вагу грішників.
«Срібляста нитка» - у східних філософіях це нитка, яка тримає життя людини.
Порівняйте з міфами Давньої Греції (нитки, які пряли Мойри).
Павутинка-нитка - образ-символ:
на земному шляху Кандати лише одна добра справа;
нитка долі, один кінець якої - в руках людини, інший - у владі вищої сили, провидіння;
зв'язок між світами: рай - земля - пекло.
- Що вам відомо про символічне значення павука і павутини у світосприйнятті японців?
Цікаво знати!
Павук для японців (з позицій буддизму) - Великий Ткач, Творець світу, його центр; посередник між світами, простором і часом; символ мудрості; символ життя - пряде нитку Долі.
Павутина (з позицій буддизму) - символ сходження, підйому (синонімічні поняття - гора, хрест, драбина, дерево, ліана); нитка Доля, якою Великий Ткач (павук) прив’‎язує людей до павутини життя (минуле - теперішнє - майбутнє); символ скороминущості життя і плинності часу; спіраль, що уособлює собою творіння і розвиток.
Висновок: на відміну від християнства, в буддизмі навіть грішник має шанс на порятунок, завжди є надія припинити страждання. Цей шанс - справжнє диво (дивний збіг обставин, подій, ситуацій), дарунок долі, який випадає раз на віку, але в житті грішника має бути бодай одна добра справа.)
- Інше питання: чи зуміє людина скористатися цим шансом і зробити правильний вибір? Дізнаємося більше про грішника Кандату, щоб відповісти на це запитання.
- Чи можна фізичні страждання вважати спокутою гріхів? (Цього замало. Людина має щиросердно розкаятися; своєю смиренністю та покорою довести це, усвідомити свій гріх і захотіти його спокутувати.)
- Чиїми очима ми спостерігаємо за стражданнями Кандати у пеклі? Чому саме з цих позицій автор показує муки запеклого грішника? (Очима Будди: «Стоячи на березі озера Лотосів, Будда від початку до кінця стежив за цією сценою».)
- Чому страждання грішника-лиходія порівнюється з корчами жаби перед смертю? Чи спокутує свої гріхи Кандата? (Він розплачується за свої криваві гріхи. Його кара заслужена і справедлива. Але є й інший бік медалі, що, скоріше за все, вказує на небажання Кандати мінятися. Він був і залишається лиходієм, бридким, як жаба.)
- Лише один раз Кандата поглянув угору. Чи можна цю дію розцінювати як перший крок до спокути? (І так, і ні. Безперечно, погляд угору - це погляд, звернений до неба, у вічність. Можливо, це перше неусвідомлене прагнення до спокути, за якою - надія на порятунок. Але художня деталь «якось ненароком» свідчить скоріше про випадковість, неусвідомленість дій Кандати. І читач не вірить у зміни в Кандаті.)
- Чи здогадався лиходій, для кого призначено цю павутинку і за що? (Точної відповіді в тексті немає. Але він «на радощах аж сплеснув у долоні». Є можливість вибору. Більш того, цей негідник за земного життя звик виплутуватися із найгірших ситуацій.)
- Про який вибір йдеться? Чим павутинка, що звисає згори, є для Будди, і чим вона є для Кандати?
Образ павутинки у сприйнятті персонажів новели Рюноске Акутагави
Павутинка у розумінні Будди
Павутинка у розумінні Кандати
усвідомлення та спокута гріхів
можливість вибратися з пекла
свідоме прагнення до змін
«не доведеться страждати на Шпилястій горі і потопати в Кривавому озері»
порятунок душі за добрі вчинки
можливість опинитися в раю
духовне сходження
Перервана павутинка - неможливість духовних змін Кандати
моральна відповідальність за свої дії
порятунок від фізичних страждань
- Чи справді павутинка, яку спустив із раю Будда, є порятунком, дає можливість втечі від страждань? Коли це може стати реальним? Чому читач не вірить у те, що Кандата покине пекло? Чому весь час, поки Кандата дереться вгору, читачеві самому хочеться розірвати рятівну павутинку? (Павутинка - лише підказка, шанс. Можливо, випробовування. Порятунок в руках самого героя, адже від себе не втечеш, і за будь-яких обставин доведеться відповідати за скоєне. Тепер лише від Кандати залежить, чи пройде він шляхом сходження, чи знайде він у собі сили боротися зі злом у собі в ім’‎я добра. Ми не віримо героєві. Він дереться нагору, щоб потрапити до раю!?.)
- Яка відстань від пекла до раю? Чи дійсно це «не одна тисяча рі»? Який підтекст приховано в цій художній деталі?
- Яким був підйом Кандати вгору? Чому це виявилося нелегкою справою? («такому лиходієві, як Кандата, до цього не треба було звикати». Він докладає лише фізичних зусиль для порятунку: «мерщій учепився», «відчайдушно почав дертися», спочатку лізе легко, невимушено, з явним задоволенням, адже це звична для нього справа, «та хоч як він силкувався», «зіп’‎явшись трохи», «втомився», «не міг рукою ворухнути». Спокута потребує зусиль не стільки фізичних, скільки душевних, духовних.)
- Чи розуміє це Кандата? (Ні. Навпаки, він переконаний, що вибереться із пекла й потрапить до раю.)
- Чому під час перепочинку Кандата поглянув униз? У чому полягає смислова символіка цього епізоду? (Грізне видовище пекла, відчай, біль і гнітюча тиша змушували Кандату, як й інших грішників, ціпеніти. Зараз же він «зраділим, як ніколи, голосом прокричав: «Наша взяла! Наша взяла!» Він подолав лише незначну частину шляху, але говорить так упевнено, наче досягнув бажаного. Кандату морок міцно тримає. Автор переконаний, що такого покидька не можна рятувати. Проте гуманізм просвітленого Будди не може навіть таку наволоч, як Кандата, позбавити шансу змінитися.)
- Чому саме в цю хвилину Кандата помітив інших грішників, що підіймалися вгору? Оцініть ідею авторського задуму. (Все життя Кандата ненавидів людей. Тому дану ситуацію можна розцінювати як випробовування на людяність та співчуття, милосердя.)
- Чому Кандата звертається до інших утікачів з пекла зі словами «Гей, грішники!» (Не вважає себе одним із них: «Гей, грішники!» - це всі інші, крім нього. Себе він уже причислив до праведників, місце яким - у раю. Мислить егоїстично: «Це моя павутинка. Хто вам дозволив чіплятися за неї?»)
- Чому обірвалася павутинка? Для кого з героїв це стало несподіванкою? Про що цей факт говорить читачеві? (Кандата не доклав жодних зусиль для свого порятунку, за що знову був відправлений у пекло. Здається, назавжди.)
- Чому обірвана павутинка так і продовжує висіти над пеклом? (Ниточка обірваної павутинки висить над пекельною безоднею як нагадування про інше, райське життя, про те, що право на прощення людина повинна відстоювати перш за все в поєдинку із собою, про те, що егоїзм - страшне зло, поки людина підвладна цьому злу, вона приречена на вічне пекло.)
- Чи могла вціліти павутинка? За якої умови? (Павутинка могла б уціліти, якби була укріплена добром.)
 Рефлексія
- Чому Будда, який дав надію Кандаті, не допоміг йому, не врятував? (Людина завжди має право вибору, у виборі своєму вона вільна: добро чи зло, гуманність чи егоїзм, рай чи пекло - це її особиста справа.)
- Будда посмутнів, а «лотосу до всього байдуже». Чому? Розкрийте символічний сенс образу лотоса у творі. (В Японії лотос насамперед є символом Світового Дерева. Відповідно до тексту, його корені - у пеклі, їм істина про неможливість порятунку Кандати була відома від початку.)
- Чи завжди лотос залишається байдужим? (Ні. Лотос, за авторським задумом, найвищий суддя. «Білосніжний, як, перлина цвіт» стелиться біля ніг Будди, розливаючи «навкруги невимовно приємні пахощі». Як на початку цієї історії, так і в кінці, образ лотоса стверджує й підсилює високу моральність та милосердя Будди. Будда виступає еталоном праведника й протиставлений таким, як Кандата. Навіть легеньких хвиль не з ’‎явилося на поверхні води, і лотос залишився байдужим до злочинного егоїста Кандати, не здатного до співчуття. А отже, не здатного й переродитися, бо найважче перемогти самого себе, свої власні вади.)
- Чи по силі людині прожити життя праведно, безгрішно? (Так. Прикладом є Будда. Він не божество, а звичайна людина, яка побудувала своє життя так, що змогла досягти морального ідеалу.)
- Чи можна зміст новели вважати повчальним? Які ознаки притчі ви в ньому помітили? (Відповіді учнів узагальнюються і доповнюють схему-опору про особливості жанру, унаочнюють її прикладами з тексту.)
Висновок: новела Р. Акутагави «Павутинка» має притчовий характер. Тому її високий повчально-філософський сенс зрозумілий представникам будь-яких культурно-історичних формацій.
- Поміркуйте, від кого (чого) залежить моральний злет або падіння людини? Як митець вирішує проблему моральної відповідальності?
- Яким чином, за Р. Акутагавою, можна побачити справжнє обличчя людини? (Побачити людину істинну, справжню можна тільки тоді, коли на її долю випадає якесь випробування. І тільки у такій ситуації, вважає письменник, можна побачити і людське добро, і людський егоїзм (зло).)
Перегляд фрагменту японського аніме, знятого за мотивами новели Р. Акутагави «Павутинка»:
- Що нового додали японські аніматори до розуміння проблеми моральної справедливості і відповідальності? Який образ відсутній у творі, але є в аніме? (Бачимо в пеклі дитину.) Як це поглиблює конфлікт добра і зла? (За японськими віруваннями, дітей у пеклі немає, вони безгрішні! Душі померлих дітей не можуть навіть потрапити до потойбіччя! Вони сумують, або граються камінчиками на березі річки Сандзунокави і чекають на своїх батьків. Отже, образ дитини (хлопчика) у пеклі - це, скоріше за все, образ-символ.)
«Моральна довершеність залежить не від природи, а тільки від волі, вона є довершеністю волі», - стверджував Л. Фейєрбах.
«Квітка людської душі». Записати на пелюстках лотоса ті чесноти людини, які допомагають їй стати досконалою.

 Домашнє завдання:

Повторити відомості з теми «Літературний детектив», «Світова новела», підготуватися до контрольної роботи.


      29 квітня 2020 р.

7 класс  Русский язык
Тема урока: Употребление союзов в простом и сложном предложении.
Из предложений выпишите в тетрадь в 2 столбика сочинительные и подчинительные союзы. У союзов определите подразряд.
1) Огонь в лампе потускнел, но через секунду снова разгорелся. (М. Горький)
2) Листья то косо летели по ветру, то отвесно ложились в сырую траву.
(К. Паустовский)
3) Касьян не шевельнулся, пока я не поднял коростеля. (И. Тургенев)
4) Ты прочитал книгу, я также буду её читать.
5) Незнакомец был невысок ростом, зато плечист. (А. Мусатов)
6) Если за день ничему не научишься, значит, весь день шел назад. (Пословица)
7) Или бури завываньем ты, мой друг, утомлена, или дремлешь под журчаньем своего веретена? (А. Пушкин)
8) Все мы должны любить своё отечество, потому что здесь мы получили жизнь, впервые увидели свет.(А. Толстой)
9) Я знаю, что ты хочешь поговорить со мной. (А. Чехов)
Домашнее задание: повторить теоретический материал с.368;

Выполнить упр.320.


30 квітня 2020 р.
7 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Контрольна робота за розділами:
«Літературний детектив», «Світова новела»

Різнорівневі завдання  
І. ПОЧАТКОВИЙ РІВЕНЬВиконання тестових завдань. ( 3 бали )
1. Сью та Джонсі познайомилися:
а) у парку; б) на виставці; в) у місцевому ресторанчику.
2. Як звали хлопчика з новели"Чарівна крамниця":
а) Джек; б) Джип; в) Джім.
3. Напередодні якого свята відбуваються події в новелі О. Генрі "Дари волхвів":
а) Масляна; б) Пасха; в) Різдво.
4. Чим пожертвувала героїня новели"Дари волхвів"заради кохання:
а) грошима; б) волоссям; в) годинником.
5. Який єдиний добрий вчинок зробив Кандата:
а) пожалів павучка; б) допоміг бідній людині; в) врятував друга.
6. Що Джип приніс додому з чарівної крамниці:
а) ляльку, що плаче, як жива; б) чарівний іграшковий меч;
в) олов'яних солдатиків та живого кошеня.
ІІ. СЕРЕДНІЙ РІВЕНЬ. Тести (3 бали)
1. «Спілка рудих» в однойменній новелі А. Конан Дойла була заснована:
а) як прикриття для пограбування банку; б) щоб видобувати золото з відходів виробництва; в) для культурно-просвітницької роботи; г) для розслідування резонансних злочинів
2. Точки зору дорослого і дитини висвітлюються в новелі:
а) «Чарівна крамниця» Г. Уеллса; б) «Дари волхвів» О. Генрі;
в) «Останній листок» О. Генрі; г) «Золотий жук» Е. А. По.
3. Ідеєю новели Р. Акутагава «Павутинка» є:
а) уславлення сміливості, рішучості та відважності;
б) необхідність наполегливо йти до поставленої мети;
в) утвердження торжества моральної справедливості;
г) засудження жорстокості та обману
4. Твір Е. А. По «Золотий жук» названий так тому, що:
а) знайдений скарб піратів був великим зливком золота, відлитим у формі жука;
б) малюнок із зображенням золотого жука наштовхнув героя на думку про пошук скарбів піратів;
в) при ловитві золотого жука був знайдений шматок пергаменту із зашифрованим місцем скарбу;
г) золотий жук — це прикраса пані, яка розповіла героєві про скарб піратів і ймовірне місце його знаходження.
5. У новелі О. Генрі «Дари волхвів» гребінець і ланцюжок:
а) показали силу кохання; б) посварили героїв; в) познайомили героїв; г) стали предметом злочину
6. Співзвучним головній думці новели Р. Акутагава «Павутинка» є прислів’я:
а) сім раз відмір, а раз — відріж; б) любиш кататися, люби і санчата возити;
в) поспішиш — людей насмішиш; г) скільки вовка не годуй, а він усе в ліс дивиться.
ІІІ. ДОСТАТНІЙ РІВЕНЬ. (4 бали) Установити відповідності.
 1. Установіть відповідність між твором і письменником.


· 1.«Чарівна крамниця»

А Рюноске Акутагава
 · 2.«Пістрява стрічка»

Б Герберт Уеллс
 · 3.«Золотий жук»

В Конан Дойл
 · 4.«Павутинка»

Г О.Генрі
 · 5. «Дари волхвів»

Д Е.По
 · 6. «Останній листок»

 · 7.«Спілка рудих»
Короткі письмові відповіді на запитання.
3.Чому Кандата, герой новели Р. Агукагави «Павутинка», так і не зміг врятуватися?
4.Творам детективного жанру завжди притаманні....
ІV. ВИСОКИЙ РІВЕНЬ. (2 бали) . Виконайте одне із завдань.
 Напишіть  твір-роздум на одну із запропонованих тем.
1.    За всі гріхи розплата неминуча  (За новелою Р. Акутагави «Павутинка»).
2.    Золота пора дитинства (За новелою Г.Уеллса «Чарівна крамниця»).
3.    У чому привабливість детективу?

06 травня 2020 р.

7 класс  Русский язык
Тема урока: Слитное и раздельное написание союзов.

Перейдите по ссылке и посмотрите видео:


Памятка
«Слитное написание союзов также, тоже, чтобы»
Союз                                          Местоимение или
наречие с частицей
1. Нельзя задать вопрос                1. Можно задать вопрос
2. Не являются членами                 2. Являются членами         предложения                                предложения
3. Пишутся слитно                        3. Пишутся раздельно
(тоже, также, чтобы)                (то же, так же, что бы)
Подсказка:
1. же, бы нельзя                         1.Частицы же, бы можно
 опустить                            опустить
2. Тоже = также = и
3. Чтобы = для того чтобы
Запомнить!
то же самое (то самое)
в то же самое время (в то время)
точно так же (точно так)
одно и то же



1. Вставь пропущенные буквы. Раскрой скобки. Выполни задание по образцу.
Образец: Мал золотник, (за) то (= но - предлог) дорог.
Не берись (за) то (за что? – предлог+местоим.), что тебе не по силам.

1. Хоть лён большого требует ухода, (за) то (________________) д…ёт (не) мало дохода.
2. (За) то (___________________) тайга ож…вала, когда наступали осен…ие холодные ночи.
3. (За) то (___________________) время, что он здесь был, трава местами успела вым…хать по колено.
4. Плечам тяжело, (за) то (_____________________) душе спокойно.
5. Он пр…вязал лошадь (за) то (______________________) дерево, которое было ближе..
6. Отец похв…лил нас (за) то (______________________), что мы не бросили собаку на дороге.
7. Дорого, (за) то (_______________________) красиво.
8. Забежал (за) то (________________________) здание.
9. За что купил, (за) то (_______________________) и продаю.

2. Объясни написание тоже – то же.
1. (То) же (____________________) слово, да не так бы молвить.
2. Он (то) же (___________________) готов был искать заблудившихся ребят.
3. Слово давать и слово держать – не одно и (то) же (__________________).
4. Он (то) же (_____________________) пришёл и рассказал (то) же (____________________), что и его товарищ.
5. Остальные (то) же (___________________) высыпали на берег.
6. Ели здесь (то) же (____________________), что и всюду в этом крае: рыбу и дичь.
Домашнее задание:
 Объясни написание также – так же.

1. Задача решалась (так) же (_____________________), как и предыдущая.
2. Брат учится в институте, я (так) же (_______________________) буду там учиться.
3. И (так) же (_________________________) трогателен, как всегда, был домик няни.
4. Открывался этот ящичек почти (так) же (__________________), как и наш.
5. Он очень быстро освоил три гитарных аккорда, а (так) же (_____________________) множество выразительных стихов.

 Объясни написание чтобы – что бы.
1.Я спросил, (что) бы (____________________) мне почитать.
2. Я хочу, (что) бы (_____________________) ты дал мне почитать эту книгу.
3. (Что) бы (___________________) узнать глубину реки, не нужно вычерпывать воду.
4. (Что) бы (_____________________) ни случилось, я не обращусь к нему за помощью.
5. Пассажиры бросились к окнам, (что) бы (__________________) посмотреть на великую сибирскую реку.


07 травня 2020 р.


7 клас  Зарубіжна література

Тема уроку: Айзек Азімов. Короткі відомості про письменника. « Фах». Роздуми про майбутнє людини й людства.



Діти, ми з вами живемо у двадцять першому столітті, яке перенасичене комп’ютерними технологіями , науково-технічним процесом. Чи не задумувались ви, яким буде наш світ через 50-100 років? Чи зміниться життя людей, їх освіта, духовність, ставлення до оточуючих? Чи, можливо, хтось  інший  вирішуватиме за нас , як нам жити, вчитися, ким бути?
     Цього ніхто, напевно, сказати не може. Проте відомий письменник-фантаст Айзек Азімов спробував заглянути у наше майбутнє. Він прагнув не передбачити його, а попередити людство про те, яким воно може бути. Ось в таку інтелектуальну мандрівку в майбутнє вирушимо на сьогоднішньому уроці й ми.
Словникова робота. Повторення вивченого про науково-фантастичну літературу
         Фах – вид трудової діяльності, заняття, що передбачає ґрунтовну підготовку і є основним засобом для існування, професія
Фантастика (з грецької – мистецтво уявляти) – специфічний метод художнього відтворення життя, в якому образ (об’єкт, світ, подія) побудований за принципом надприродного, незвичайного, нереального, хоча він і не виключає повністю елементів дійсності. Фантастичні образи цілком залежать від уяви автора і є засобом вираження його думок, ідей, прагнень.
        Науково-фантастична література – твори, в яких представлено науково обґрунтоване зображення  життя людей в майбутньому
Айзек Азімов народився 1920 року в містечку Петровичі під Смоленськом. Його сім’я виїхала до США, коли хлопчикові було три роки. Навчався в Нью-Йоркській школі. У 1929 році до рук йому потрапив один із випусків першого в світі журналу наукової фантастики, який заснував американський письменник Х. Гернсбек. Це й стало причиною захоплення подорожами у часі і просторі на все життя.
Невдовзі А. Азімов сам став писати науково-фантастичні оповідання. Перше з них «Космічна спіраль» не було надруковане, але це не засмутило письменника. Журнал  «Емейзінг сторіз» опублікував його повість «Покинуті на Весті».
Азімов наполегливо займався наукою. У 1941 році здобув знання магістра хімії, а з 1946 року почав читати лекції в Колумбійському університеті. В цей же час продовжує писати науково-фантастичні твори. В 1948 році здобув ступінь доктора наук та був запрошений до Гарвардського університету, де в 1955 році зайняв посаду професора. Мав 14 почесних наукових ступенів різних університетів світу. Як зізнавався письменник, він багато чого зміг досягти завдяки працелюбству, наполегливості та любові до свого фаху. До речі, Артур Кларк, відомий англійський фантаст, жартував щодо надзвичайної працездатності Азімова: « У нього 4 електричні машинки, і він може друкувати одразу чотири книги двома руками й двома ногами…»
Але всесвітню славу принесли йому саме науково-фантастичні твори. За своє життя А. Азімов створив їх аж понад 500! Цікаво, що автор оповідань про космічні подорожі сам боявся літати, тому численні міжнародні премії йому вручали прямо в квартирі. Він був домосідом, проте здійснив безліч уявних мандрівок у часі і просторі, вирвавшись за межі галактики, побував у таких віддалених світах, про які мільйони людей не сміють і думати. Найвідоміші його твори – цикл оповідань «Я, робот», романи «Кінець вічності», «Самі боги», « Стальні печери», «Оголене серце». У своїх творах він показує, як земляни почали заселяти інші планети, навчилися спілкуватись з неземними істотами. Застерігає людство від грандіозних космічних катастроф. Автор закликає до розвитку не лише науки і техніки, а й самої людини, щоб вона сама визначала свою долю. У своїх висловлюваннях Азімов підкреслював важливість наукової фантастики:« …я  впевнений, що наукова фантастика – це одна із ланок, яка допомагає об’єднати людство»
      Помер письменник у 1996 році у Нью-Йорку.
        У 1964-му році, на Всесвітній виставці, знаменитий письменник-фантаст Айзек Азімов зробив прогноз розвитку технологій у 2014-му році. Передбачити майбутнє розвитку нашої цивілізації на 50 років вперед попросила фантаста газета The New York Times. Судячи з усього, багато що йому вдалося передбачити досить точно. А у нас з вами  вже є  можливість порівняти і оцінити точність передбачень Айзека Азімова.

1.
     Бесіда на вияснення рівня читацького сприйняття.
-   Яке враження справив на вас твір А.Азімова «Фах»?
-   Що вам було незрозумілим у творі?
Ø Словникова робота.
Фах – вид трудової діяльності, заняття, що передбачає ґрунтовну підготовку і є основним засобом для існування, професія
Ø Це цікаво!
         У 1964-му році, на Всесвітній виставці, знаменитий письменник-фантаст Айзек Азімов зробив прогноз розвитку технологій у 2014-му році. Передбачити майбутнє розвитку нашої цивілізації на 50 років вперед попросила фантаста газета The New York Times. Судячи з усього, багато що йому вдалося передбачити досить точно. А у нас з вами  вже є  можливість порівняти і оцінити точність передбачень Айзека Азімова.
                Бесіда за оповіданням «Фах».
-  Яка тема твору? ( зображення моделі майбутнього суспільства, та  здобуття освіти і фаху людьми у майбутньому).
- Де відбуваються події? (Події відбуваються у майбутньому на Землі, коли цивілізація зробила великий крок вперед. За фахівцями на Землю прибувають з інших планет, тому що тільки тут їх готують).
- В якому значенні вживається слово «Фах»? (Фах – це професія. Але слово набуває і символічного значення. Автор тут розуміє також справжнє покликання людини, талант, призначення).
- Які проблеми порушує письменник у творі? (Автор зображує такі проблеми: основна мета освіти; внутрішня сутність людини, її покликання; місце людини в суспільстві; людина та досягнення науки і техніки; людина і цивілізація).
- Що собою являє День Читання? Знайдіть у тексті і зачитайте уривок, що зображує цю подію. (Зачитується уривок. Сутність дня Читання полягає у тому, що діти у 8 років «навчаються» читати за допомогою досягнень науки і техніки. Діти зовсім не докладають зусиль. Все за них роблять машини. В творі навіть немає слова «вчитель», дітям до голови прикладають дротики лікарі. Учням спочатку це подобається, дехто навіть заздрить дітям майбутнього. Але дехто висловлює свою думку, що це нецікаво, коли зовсім не докладати зусиль та не застосовувати своїх здібностей.)
-  Що являє собою День Освіти? Зачитайте уривок з тексту. (Проводиться щороку в листопаді для молоді, що досягла вісімнадцяти років «Перше листопада того року, коли виповниться вісімнадцять»)
- З якою метою проводився День освіти?  ( Визначення фахової відповідності кожної молодої людини на основі медичного обстеження. Зіставлення бажань і можливостей молодої людини у виборі фаху. Останнє слово за собою залишає Система Освіти, а не сама людина Фах отримують не всі. Люди з унікальними розумовими можливостями не стають запрограмованими дипломованими спеціалістами. їх відбирають для отримання вищої освіти.)
- Яким чином проходить День Олімпіади і яка мета його проведення? (Проводиться в травні щороку в різних фахових галузях для забезпечення професійних запитів у Всесвіті в цілому й зокрема на Землі.
Мета кожного учасника: показати найвищий рівень фахової майстерності й отримати призначення на роботу на планету класу А
Процедура проведення: змагання між дипломованими фахівцями на виявлення кращих професіоналів згідно із запитами планети-покупця.
3 кожного фаху проводиться своя Олімпіада, до участі в якій допускаються дипломовані спеціалісти за їхніми заявками. Людина з дипломом може брати участь в Олімпіаді щороку, але рівень її знань залишається таким, який вона отримала у День Освіти.)
-         Як ви зрозуміли що таке Інтернат для недоумків і чому туди потрапив Джордж Плейтен? (Це кодована назва Інститутів вищої освіти. Мета Системи Освіти: надати можливість людям з високими та унікальними можливостями розвиватися, самостійно за допомогою книжок та наставників отримувати поглиблені й розширені знання, ставати творчими особистостями, що рухають розвиток науко-во-технічного прогресу. Саме до таких людей і належав головний герой твору).
 Проблемне запитання
Яку роль в житті людини відіграє вибір фаху? Чому Азімова привабила тема фахової підготовки людини?
 - Чи випадково автором обрано час для проведення Дня Читання, Дня Освіти, Олімпіади?


-         На думку історика Інженеску, «така система освіти найкраща». А чи погоджується сам автор з даним твердженням?
-         У чому, на вашу думку, секрет популярності твору Айзека Азімова «Фах»?
Письмово аналіз твору (тема,ідея)

 Айзек Азімов мріяв про моральне відродження людства, про велич людини. Проте реальна дійсність вимагала від нього показати не надто гарне майбутнє. Зазираючи на кілька століть уперед,   автор показує нам ті проблеми, що хвилюють людство вже дуже давно. 
        Роздумуючи про людину і людство загалом та його майбутнє існування, Азімов розповідає про Галактику, в якій півтори тисяч заселених планет, а заселенню наступних не видно кінця. Земля є своєрідним інтелектуальним ринком для всієї Галактики, кузнею фахівців. Вона експортує стрічки освіти для спеціалістів низької кваліфікації, а також висококваліфікованих спеціалістів на інші планети. Ті ж, у свою чергу, дають Землі сировину, необхідну для розвитку її економіки. Головні засади цивілізації майбутнього – це науково-технічний прогрес та інтелектуальне керівництво суспільством, яке спрямоване на максимальне розкриття й використання на благо всього людства здібностей і можливостей кожної планети.
        Фантастичні припущення – лише згусток того, з чим ми зустрічаємося сьогодні або можемо зіткутися завтра. Сполучаючи правдоподібність з вигадкою, автор твору примушує нас замислитися про серйозні  речі, побачити звичне і буденне під новим кутом.

  Домашнє завдання: записати біографію А. Азімова; читати повість «Фах».


08 травня 2020 р.

7 класс  Русский язык
Тема урока: Написание союзов.

 Перейдите по ссылке и посмотрите видео:
Выполните упр. 325.
Домашнее задание: повторить теоретический материал с. 274;
Упр.327.

7 класс  Зарубіжна література
Тема уроку: Образ Джорджа Плейтена. Проблема духовної реалізації людини. Розуміння сутності культури й освіти, призначення людини в сучасному світі.
Багато років люди задумуються над тим, як створений наш світ. Десь іще має бути життя… Мабуть, ми не єдина населена планета у Всесвіті…
     Може, в далекому майбутньому, коли у нас з’являться міжпланетні кораблі, ми зможемо долати відстані у кілька світлових років, знайти когось, подібного до нас. Але постає питання: чи зможуть люди без освіти, розвитку науки і знань освоїти міжгалактичний простір?
     Оповідання Айзека  Азімова змушує читачів ще раз замислитися над якостями свого характеру та вміннями, над тим, яке майбутнє чекає наступне покоління, якщо людина не буде працювати над собою, самовдосконалюватися, а покладатиметься лише на машини.  
1.Евристична бесіда
 -  Сформулюйте тему та ідею твору  (Тема твору — зображення системи освіти майбутнього, її переваг і недоліків та ставлення до неї людей. Цим твором письменник поставив за мету переконати читачів, що глибокі, ґрунтовні знання здатна дати тільки самоосвіта; щоб бути ерудованою людиною і правильно визначитися зі своїм професійним вибором, необхідно розвивати і вдосконалювати свої знання в різних напрямках й сферах життя.)
 -  У чому полягають особливості композиції твору?
(Оповідь побудовано з порушенням хронологічної послідовності)
 -  Чиїми очима читач бачить більшу частину подій у творі?
-          Який проміжок часу охоплюють ці події? ( Фактично – трохи більше, ніж добу. Йдеться про незвичайний день – Перше травня, день Олімпіади. Але художньо час продовжено, оскільки у власних спогадах його переживає Джордж Плейтен – від Дня Читання до дня Олімпіади. Це період формування людини, здобуття нею знань, вибору життєвого шляху)
-          Яким постає Джордж на початку оповідання? Зачитайте його портрет. За допомогою яких художніх засобів зображено Джорджа? Як передано його душевний стан?
-          Яку таємницю зберігав юнак протягом десяти років і чому не міг ні з ким нею поділитися? (Він читав книжки з програмування, «аби зрозуміти, що йому подобається цей фах і що він може бути програмістом». На відміну від своїх ровесників, Джордж сам обрав собі фах програміста, а не чекав, що його накладуть йому на мозок).
-          Як ви розумієте слово «практичність»? Які епізоди зі твору яскраво підтверджують те, що Джордж практичний?
-          Як Джордж виявляє себе в День Освіти? Що дало підстави зробити лікарю висновок про винятковість юнака?
-          Яке значення в розкритті характеру Джорджа мав епізод спілкування з новіанином?
-          Хто з персонажів відіграв важливу роль в житті Джорджа? Аргументуйте свою думку.
2.Складання паспорта – анкети головного героя твору
Паспорт-анкета головного героя оповідання А. Азімова «Фах»
Ім’я героя

Твір, у якому він діє, автор твору

Вік

Батьки

Професія, яку мріє здобути

Місце проживання героя

Місце, де відбуваються події

Ситуація, в яку потрапив герой; його дії  і  поведінка в цій ситуації

Риси характеру героя

1.     Бесіда
-  Який фах обрав Джордж Плейтен до Дня Освіти? Ким хотів стати Тревіліян?
 Учні дають відповідь, використовуючи цитати з тексту:
(«Тема вибору фаху завжди була предметом суперечок між Джорджем і коротуном Тревіліяном»;
«Річ у тім, що Тревіліянів батько, дипломований металург, свого часу працював на одній з далеких планет. Дід його теж був дипломованим металургом. Природно, що сам коротун, не вагаючись, обрав собі цей фах.»;
«У вісімнадцять років Джордж Плейтен твердо знав, що стане дипломованим програмістом; він прагнув цього, відколи пам’ятав себе»;
«Він ніколи б не осмілився розповісти ні Тревіліянові, ні навіть своїм батькам, що саме робить і чому такий певний у собі»;
«Він (батько) бачив, як і всі довкола, що Джордж має неабиякі здібності й кмітливий розум. А це, безумовно, певний знак, що його чекає блискуче майбутнє».)
    Вчитель. Отже, Джордж мріяв про  професію програміста. Він навіть готував себе до цього, самостійно опрацювавши підручники, які були досить складні. Але бажання і наполегливість були такими сильними, що юнак зумів розібратись з ними. Він робив так, як ми зараз у сучасній школі. Щоб зрозуміти програмування, він спочатку вивчав електроніку та математику. А Тревіліян особливо не задумувався над вибором свого фаху. Його цілком влаштовувало те, що його дід та батько були металургами, і він хотів продовжити їхню справу.
-  Чому не здійснилися мрії обох юнаків?
4.Складання таблиці:
Порівняльна характеристика героїв твору

Джордж Плейтен
Тревіліян
Соціальний стан  героїв
Батько: дипломований трубоукладач на Землі
Батько: дипломований металург на планеті Новія
Моральні цінності
Сором’язливий, добрий, має гідність, цілеспрямованість, вміє співчувати
Самовпевнений, пихатий, байдужий
Ставлення о вибору професії та самостійного здобуття знань
Читає багато книжок, самостійно вивчає дисципліни, які йому знадобляться у роботі програміста
Впевнений, що буде металургом, як батько; насміхається з Плейтена та його допитливістю; нічого не читає
Мрії про професію
Мріє стати дипломованим програмістом на планеті класу А
Мріє стати дипломованим металургом на планеті Новія
Доля героїв після Дня Освіти
Потрапляє до інтернату для недоумків, не знаючи про своє справжнє призначення
Залишився на Землі, тому що знав апарат Хенслера, а для Новії треба було знання апарату Бімена
-         Хто, на вашу думку, досяг у житті більшого? Чому?
  Вчитель. Письменник порушив у своєму творі важливу проблему інтелектуального пошуку та здобуття знань. Вона втілена через протистояння двох героїв: Арманда і Джорджа. Перший іде слідом за іншими, такими ж, як і він, металургами. Йому достатньо знань, отриманих через стрічку. Інтелект Арманда являв собою застиглі знання. Він не вважав за потрібне самотужки опановувати і здобувати їх. Джордж, навпаки, прагнув досягти більшого. Це стало підтвердженням того, що юнакові притаманна здатність оригінально мислити, не зупинятися на досягнутому, здобувати все нові й нові знання.
 Домашнє завдання:
1.       Уміти характеризувати героїв, висловлювати свої  почуття, думки та враження

2.       Скласти план оповідання. 

14 травня 2020 р.

7 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Утвердження сили людського інтелекту, самостійності мислення, творчої уяви, моральних цінностей у творі А. Азімова «Фах».

1.Переглянути експрес-урок за посиланнямhttps://www.youtube.com/watch?v=pADHLQzLdlk
2.Виписати з відео інформацію про тему, ідею, проблематику та конфлікт твору.
3.Виконати письмово завдання:

1. Джорж Плейтен, герой твору А. Азімова «Фах», утік з Інтернату, щоб:
а) побувати на олімпіаді;
б) побачити кохану дівчину;
в) допомогти своїй родині матеріально;
г) уникнути покарання.
2. Джорж Плейтен, герой твору А. Азімова «Фах», відрізнявся від своїх однолітків тим, що:
а) був дуже сильним, займався спортом;
б) володів телепатією;
в) читав книги, займався самоосвітою;
г) був вихідцем з іншої планети.
3. Ким мріяв стати Джордж Плейтен?
а) програмістом;
б) економістом;
в) машиністом;
г) металургом
4.На який місяць припадає день Освіти?
а) листопад;
б) вересень;
в) травень;
г) квітень.
5.Яка тема завжди була предметом суперечки між Джорджем і коротуном Тревіліаном?
а) вибір фаху;
б) майбутнього людства;
в) майбутнього освіти;
г) майбутнього планети.
6. Хто бачив, що Джорджа чекає блискуче майбутнє?
а) Тревіліан;
б) батько;
в) Інженеску;
г) Омейні.
7.Де саме … «про Джорджа піклувалися. Його оточили увагою і ставилися до нього добре»?
а) вдома;
б) в Інтернаті;
в) в Сан-Франциско;
г) в гостях у Тревіліана.
8.Що спричинило невдачу Тревіліана, який не отримав права потрапити на одну із планет Галактики?
а) не читання книжок;
б) його самовпевненість;
в) навчання за старими стрічками;
г) погано підготувався.
9. Що потрібно, на думку Джорджа, щоб іти в ногу з науково-технічним прогресом?
а) вчитися по стрічках;
б) вчитися самостійно;
в) вірити в себе;
г) змагатися на олімпіаді.



 15 травня 2020 р.

7 класс  Русский язык

Тема урока: Раздельное идефисное написание частиц. Различение на письме частиц НЕ и НИ.

Перейдите по ссылке и посмотрите видео:

Частицы бы (б), ли (ль), же (ж) пишутся со словами раздельно: изучал бы, надо же. Слитно эти частицы пишутся в составе союзов и других частиц: дабы, также, неужели, ежели.
Частицы -ка, -то, -таки пишутся через дефис: дай-ка, что-то, всё-таки. Раздельно частица таки пишется, если перед ней стоит частица же или существительное, прилагательное, местоимение: всё ж таки, я таки (знаю).
Домашнее задание:
Спишите текст. Подчеркните частицы и объясните их написание.
По дороге из Чернигова на Рязань ехал отряд всадников, все в железных кольчугах, кованых шлемах и налокотниках. Не слышно ни шуток, ни весёлых возгласов,
ни споров. Чем ближе к Рязани, тем чаще попадались разорённые сёла, сожжённые избы... Видно, здесь успела похозяйничать татарская орда!
Росла тревога. Неужели отряд опоздает? Неужели помощь больше не нужна?
Неласково встретил князь Михаил Черниговский Ев-патия Коловрата: ему нездоровилось, да и неразрешимую задачу нужно решить: помочь рязанцам и самим гото-виться к встрече с недругом. Было бы войско побольше!
(По В. Яну)
Подсказка
Не пишется слитно:
1) если слово без не не употребляется;
2) если можно слово с не заменить синонимом-
3) с отрицательными и неопределёнными местоимениями и наречиями;
4) с полными причастиями без зависимых слов
Не пишется раздельно:
1) при противопоставлении;
2) с глаголами и деепричастиями
3) с краткими причастиями;
4) с полными причастиями при наличии зависимого слова;
5) с неопределенными и отрицательными местоимениями при наличии предлога.
Следует различать употребление частиц не и ни в отдельных выражениях. Не употребляется, если:
1) при полном отрицании не (нет) нельзя опустить;
2)  в риторических вопросах-восклицаниях, в сочетаниях кто не, как не, как никто не, где только не: Как не удивляться?
3) в сочетаниях не кто иной, как; не что иное, как. Ни употребляется, если:
1) при полном отрицании ви (даже) можно опустить: Нет ни минуты покоя;
2) в сочетаниях ничто иное... не; никто иной... не;
3) в сочетаниях куда ни, где ни, сколько ни.

7 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Діана Вінн Джонс. Біографічна довідка про письменницю. « Мандрівний Замок Хаула». Поєднання елементів казки та детективу у творі.
Технічні досягнення XXI століття підштовхують нас до думки, що нарешті казка стала реальністю. Але казкові події і казкові персонажі, захоплюючи своєю фантазією, примушують нс також розмірковувати про Добро і Зло, про їх одвічну боротьбу. Та й сама казка потрібна, щоб люди все ж таки зрозуміли: у цій боротьбі сторонніх немає, і людство існуватиме доти, допоки Добро перемагає Зло. Тому навіть наукова фантастика поступилася своєю першістю серед жанрів фантастичної літератури. Дедалі більше читачів, маленьких і дорослих, починають цікавитися жанром фентезі. Наріжним каменем цього жанру є здатність людини до необмеженої фантазії, творення чарівного світу з власною історією, яка обов’язково заснована на вирішенні моральних проблем.
Ознайомлення з письменницею та її творами
Колись давно, 16 серпня 1934 р. у старій добрій Англії народилась дівчинка. Її назвали Діана. Батьки дівчинки, Марджорі та Річард Джонси, були вчителями. Почалася страшна світова війна. Сім’я переїжджала, ховаючись від бомбардувань. І тільки у 1943 р. оселилися у графстві Ессекс в місті Такстед. Саме там і минуло дитинство Діани та двох її сестричок: Урсули та Ізабель. Головним захопленням дівчаток було читання. Тому після закінчення школи Діана вступає до коледжу св. Анни при університеті Оксфорд. Там вона вивчила тонкощі рідної англійської мови. Слухала лекції всесвітньо відомих письменників К. С. Льюїса та Джона Р. Р. Толкіна. Закінчила навчання у 1956 р., вийшла заміж за Джона Барроу, який був фахівцем з середньовічної літератури. В сім’ї народилося трійко синочків: Річард, Майкл та Колін. Саме для них і почала писати Діана. Перша її книжка з’явилася у 1970 р., а загалом у творчому доробку письменниці їх понад 40. Перекладені вони 17-ма мовами. Особливою популярністю користуються цикл «Світи Крестомансі», роман «Мандрівний замок Хаула» екранізований 2004 року відомим японським режисером аніме Хаяо Міядзакі, і його своєрідне продовження – історію про літаючий повітряний замок. У ній ми познайомимося з юнаком Абдулою, який на східному базарі торгував килимами. А що грошей багато не мав, то й мешкав у своєму торговельному наметі. Жив, працював. А частіше просто будував повітряні замки: мріяв про красуню-принцесу та й гадки не мав, що одного дня справжніми стануть принцеса і батько її султан, маг із пляшки і грізні демони та багато іншого. Якось йому до рук потрапив справжній скарб – килим-літак, який переносить його до красуні-принцеси. Юнак закохується в принцесу, однак його кохану викрадає грізний див, а на самого Абдуллу починають полювання слуги султана. Карколомні пригоди Абдулли до останньої сторінки тримають у напрузі. Усе ніби справжнє – але не зовсім. Адже в цій казці і килим-літак – не килим, і маг – не маг, та і злодії – радше ангели. Як це може бути? Дуже просто, якщо за справу береться Діана Вінн Джонс.
А на читачів чекають приємні несподіванки і зустрічі з героями попередньої книги Діани Вінн Джонс «Мандрівний замок Хаула», зокрема із Софі, чарівником Хаулом і вогняним демоном Кальцифером.
На жаль, 26 березня 2011 р. Діан Вінн Джонс після тяжкої хвороби не стало. Але залишилися її книги.
Роман входить до казкового циклу «Замок»: «Мандрівний замок Хаула», «Повітряний замок» «Будинок ста доріг» («Будинок з характером»). Причина створення викладена у присвяті.
Перегляд буктрейлеру з метою зацікавити учнів творчістю британської письменниці
Робота з присвятою
-          Завдяки кому з’явилася ця книга?
-          Чи відомі вам інші книги, що виросли із дитячих побажань і фантазії?
-          Як епіграф до уроку пов'язаний з присвятою книги? (Фантастичний образ Мандрівного Замку створений уявою хлопчика Стівена. Але фантазія Діани Вінн Джонс потрібна нам, щоб рости духовно, розуміти, що життя не таке, як часто здається. Що Добро не завжди красиве, а Зло не завжди відкрите, бо іноді діє під маскою Добра).
Розповідь вчителя
Після з’ясування жанрових особливостей твору слід проаналізувати присвяту роману, порівняти з іншими творами зарубіжної літератури, опрацювати сенс назви твору та рис англійської літератури у ньому.
Інтертекстуальність твору. У тексті казки є посилання на інші відомі твори, зв’язки з ними. Хаул іронізує з черепа, героя п’єси Шекспіра, про бідного Йорика. Відомий вірш Джона Донна стає відьминим закляттям, за ним вибудовується частина сюжету казки. Розширені назви розділів наче запозичені із твору Астрід Ліндгрен з оповідок про Пеппі-Довгупанчоху. Не втрималась авторка від паралелі з «Алісою в країні Чудес», себто одного з персонажів Керолла, Божевільного Капелюшника, порівняння з яким в’їдливо дозволяє собі Хаул на адресу Софі. Образ опудала трохи схожий на героя казки Френка Баума «Чарівник з країни Оз». Книжка також наштовхує на ще одну згадку про «Володара перснів», назвою «Рівенделл».
Бесіда про первинне сприйняття роману
-          Скільки сестер було в родині Хаттер?
-          Чому мачуха залишила в капелюшній майстерні саме Софі?
-          Хто і за що перетворив Софі на стару бабцю?
-          Що вона робить, щоб зняти закляття?
-          В якій країні та у який час відбуваються події книги? (Сюжет розгортається у казковому світі, котрий дечим нагадує Європу XIX століття, але через портали герої  потрапляють не лише в різні казкові місця, але й до сучасного Уельса).
Робота над рисами казки та детективу
-          Які казкові елементи використані у творі?
-          Які з них спостерігаються ще в народних казках? (Зачин, кінцівка; формули звертання; формули простору і часу; стилістичні формули: гіперболи, постійні епітети, триразові повтори, повторення тотожних за змістом слів, збільшувальні і зменшувальні суфікси).
-          А які з них не є ознакою сучасної літератури?
Чим казка не схожа на казку?
Діана Вінн Джонс неухильно перетрушує всі казкові стереотипи. По-перше, головна дійова особа, Софі Хаттер, - найстарша з трьох сестер. Вона не бідна, мачуха її любить, і про принца Софі не мріє. Згаданий замок ніяк не родич хатинці на курячих ніжках. Замок чарівника Хаула механічний, і з його веж пихкає чорнющий дим, в якому замість електрики головною енергією є водяна пара. Відтак нічого дивного, що в книжці зачарована Софі постає в образі сварливої старої, силу замкові надає демон Кальцифер, а сам злий чарівник Хаул має родичів у сучасній Британії. У творі також присутній розлогий процес опису процесу пересування в семимильних чоботах із зазначенням усіх незручностей такого ходіння. Додайте вигадливий мелодраматичний сюжет із детективною лінією – й отримаєте книгу, цікаву дітям будь-якого віку.
Повідомлення  «Чарівний світ твору Діани Джонс «Мандрівний Замок Хаула»
У романі «Мандрівний Замок Хаула» одночасно співіснують декілька паралельних світів, у яких вільно рухаються мешканці Мандрівного Замку чарівника Хаула. За допомогою дверної ручки, яка повертається в різних напрямках, позначених кольорами, можна швидко переміщатися в просторово-часових площинах.
  Основна дія роману відбувається у місті Маркет-Чіппінгу. Головна героїня   Софі Хаттер є дуже доброю та працьовитою дівчиною. Після смерті матері батько одружився вдруге. Але мачуха виявилася доброю жінкою. Фанні народила в новому шлюбі доньку Марту, яку сестри приймають як рідну сестру у своє тепле сімейне коло.  Всі  три сестри не ворогують, а дружать між собою. Після смерті батька Фанні вирішила відправити дівчаток навчатися різних ремесел: Марту віддали на навчання до чаклунки Аннабель Ферфакс, Летті – до кондитерської, а Софі залишилася працювати в крамниці дамських капелюшків, що утримувала її мачуха Фанні. Дівчата мусять самі заробляти собі на життя, боротися зі скрутою та самотністю. І разом з тим довкола них панує чарівна атмосфера. Господар Мандрівного Замку Хаул створив чимало легенд про себе і свій будинок. Так, у місті люди вірили, що ніби Хаул закохує в себе дівчат, заманює їх у замок, а потім «з’їдає» їхні серця. На Софі розгнівалася Відьма Пустирищ, перетворивши її на стару жінку. Не знаючи, як зняти прокляття злої чаклунки, Софі вирушає до Мандрівного Замку, маючи надію на диво. Хаул кидає всі свої сили на знищення злої чаклунки й перемагає її. А разом із Софі вони перемагають і вогняного демона. Софі ж рятує життя Хаула.
   Роман має щасливий фінал. Справжня любов долає чаклунство. Усі сестри знаходять щасливе кохання.
Проблемне запитання
- Чому роман має назву «Мандрівний замок Хаула» а не «Чарівник Хаул», чи «Хаул та Софі»? (Саме мандрівний замок чарівника Хаула є одним із головних героїв роману, тому що це не звичайний будинок, а жива істота, яка бродить околицями Маркет-Чіппінгу, проявляє свій характер, коли утікає від старенької бабці. Такий будиночок відомого мага нагадує традиційний образ хатинки на курячих ніжках у народних казках. Але цей образ зовсім не звичний для казки, адже він суттєво відрізняється від традиційного уявлення про те, де повинен жити відьмак).
Бесіда стосовно англійського колориту в романі
-  З якими письменниками англійської літератури ви вже знайомі? (Чарльз Діккенс, Артур Конан Дойл, Джон Кітс, Джон Донн та ін.)
-  Чи є щось спільне у романі із творами вказаних вами письменників? (Детективна лінія та тонкий іронічний гумор як у оповіданнях про Шерлока Холмса. Чарівник Хаул, як і британський детектив, неординарна особистість,  ніколи не можна здогадатись, що у нього на думці, також проводить своє розслідування: шукає принца Джастіна, чарівника Салімана та намагається з’ясувати, хто є огненним демоном Відьми Пустирищ. І так само як і Холмс не розкриває свої карти аж до фіналу, тримаючи всіх у напрузі.
У романі присутній яскравий «тонкий англійський» гумор. Софі Хаттер, головна героїня твору, часто іронізує над собою та своїм життям, над чарівником, що полюбляє носити яскравий одяг, фарбувати волосся та розводити павучків у своїй кімнаті. 
Чарівні подорожі як у «Різдвяній пісні у прозі», тільки не в часі, а лише у казковому просторі.
Діана Вінн Джонс спиралася на творчість відомого англійського письменника XVII ст. Джона Донна, який писав про різні прояви людської натури й складність духовного буття особистості. У його віршах теж перехрещувалися різні світи — земний, потойбічний, космічний. До рук одного з героїв казкового роману Майкла випадково потрапило домашнє завдання Ніла з початком вірша Джона Донна, яке Майкл сприймає за заклинання).
Робота з таблицею
-          Чи можна сказати, що цей твір має риси детективу?
Казкові елементи
Елементи детективу

Перетворення Софі на бабусю;
Літаючий замок;
Демон вогню;
Закляття;
Три випробування героїні;
Чарівники та відьми;
Перехід через портали в інші виміри;
Семимильні чоботи;
Шапка-невидимка;
Чарівний плащ тощо.
Пошуки Софі засобів зняття з неї прокляття;
Розгадування загадок та таємниць угоди Кальцифера з Хаулом за допомогою спостереження та умовисновків;
Пошуки зниклих персонажів;
Розгадування загадки Софі чарівником Хаулом.
Порівняльний аналіз
Порівняйте традиційні елементи казки та казку Діани Вінн Джонс.
Традиційна казка
Казка Діани Вінн Джонс
Найбезталанніша третя наймолодша дитина.
Неабияке безталання – народитися найстаршим із трьох дітей.
Справжній герой найчастіше з бідної сім’ї.
Батьки Софі Хаттер біли цілком заможними.
Мачуха любить своїх доньок. а пасербиць усіляко принижує.
Мачуха любить пасербиць і нікого з них не виділяє.
Наявні зла відьма та добрий чарівник або фея.
Лиха відьма та бездушний чарівник, що викрадає душі та серця юних дівчат.
Герої діють у вигаданому світі.
Герої належать водночас і казковому світові й чарівному  теж, що тісно пов’язані між собою. Існує паралельно кілька світів.
Отже, у романі Д, Джонс добро перемагає зло, сімейна і дружня підтримка надає впевненості, а велика  внутрішня праця над собою може зробити зі звичайної  людини казкову героїню, що винагороджується за свої чесноти й досягає щастя.
Домашнє завдання;
Дочитати роман.
Переказувати зміст прочитаного, характеризувати героїв, зробити ілюстрації до твору.

20 травня 2020 р.
7 класс Русский язык
Тема урока: Междометие. Значение и роль в предложении. Интонационное выделение междометий. Знаки препинания при междометиях. Дефис в междометиях.

Перейдите по ссылке и посмотрите видео:

1.Найдите правильное утверждение
Междометия выражают различные чувства и побуждения, но не называют их.
Междометия относятся к значимым частям речи.
Междометия не выделяется знаками препинания.
2. Найдите предложение с междометием, выражающим побуждение, просьбу, приказ
Ах, постой на косогоре королевой у плетня.
Караул! Разбой!
О родина, о новый с златою крышей кров.
3.Укажите предложение с междометием, служащим для выражения форм речевого этикета
И с важной простотой нам отвечает суровый голос: "Нет. Благодарю"
Ох ты, горе-горькое...
О, весна без конца и без краю - без конца и без краю мечта!
4. Укажите предложение с многозначным междометием
Ой, как я опаздываю!
Стоп! Проезд запрещен!
Прощай, свободная стихия!

Домашнее задание: Подготовить связный рассказ о междометии, используя учебник.

21 травня 2020 р.
7 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Образ Софі, світ її мрій, бажань, жахів. Значення художнього прийому чаклунства у творі.
  1. Слово вчителя.
  «Мандрівний Замок Хаула» - одна з найбільш чудових дитячих книг. Добра, казкова, іронічна, барвиста й жива історія. Для дітей ця книжка, як казка-двері в інший світ, з ненав’язливою, але відчутною мораллю в кінці. Вона нагадує, що дива існують, варто лише повірити.
  Цей твір – справжнісінький казковий детектив, з будинком-головоломкою, що мандрує вулицями трьох різних містечок, дивним і трохи егоїстичнимХаулом, зі справжніми принцами й відьмами, які зачаровують принців. Це досить нетипово для дитячої казки.
  Але давайте все по порядку. Спочатку варто більше познайомитись з головною героїнею, Софі – найстаршою дочкою в сім’ї, дівчиною з золотими руками й таким же золотаво-рудим волоссям. Софі по-своєму дивна – вона розмовляє з капелюшками, які шиє для продажу, і завжди нарікає на те, що вона старша, а старшим ніколи нічого не світить в житті.
  1. Характеристика Софі (з обґрунтуванням, наведенням прикладів).
Софі –      донька заможних батьків;
добра;
старанна;
почувалася щасливою;
багато читала;
працьовита;
                  справедлива;
вміє спілкуватися з людьми;
люб’язна;
вихована;
                  смілива;
                  впевнена в собі.
  1. Перегляд японського мультфільму режисера Хаяо Міядзакі «Мандрівний Замок Хаула».
Завдання: висловіть свої враження від мультфільму та порівняйте його з текстом.
V. Закріплення знань, умінь і навичок.
Творче завдання:
·         Усно відтворіть події, які розгортались у Мандрівному Замку з погляду Хаула;
·         Усно відтворіть події, які розгортались у Мандрівному Замку з поглядуСофі;
·         Знайдіть у романі детективні та казкові елементи.
Роман Діани Джонс «Мандрівний Замок Хаула» володіє непередаваною чарівністю. Прекрасні живі діалоги, забавні ситуації… Весь сюжет – головоломка і купа несподіванок. Так і хочеться вирушити в цей чудовий світ услід за Хаулом, Майклом, Софі. Якщо додати до цього бездоганну мову і стиль автора, виходить прекрасна атмосфера книги, створюється один з кращих казково-фантастичних творів. Не позбавляйте себе такого насиченого та незвичайного сюжету, скільки би років вам не було. Стукайте в двері казки…

VІ. Домашнє завдання : Охарактеризуйте свого улюбленого героя (чи  героїню) роману «Мандрівний Замок Хаула».


22 травня 2020 р.
7 класс Русский язык
Тема урока: Использование союзов, частиц и междометий как выразительных средств в литературе.


Зачем нужны служебные слова? (Для выражения более точного смысла и передачи чувств и эмоций говорящего, служат материалом для образования новых слов, преимущественно глаголов.)
В каких стилях речи они используются чаще всего? (Художественный, публицистический, разговорный).
Каковы основные отличия служебных частей речи от звукоподражательных слов и междометий? (Служебные части речи выражают отношения между словами самостоятельных частей речи, уточняют их значение в предложении, всегда употребляются вместе с ними. Междометия и звукоподражательные слова не связывают самостоятельные части речи друг с другом, а в предложении выступают отдельно, обособленно. Отсюда и выделение их знаками).
Домашнее задание.
1. Составить с помощью схемы классификацию всех частей речи, определив место междометий и звукоподражательных слов в этой классификации?
2. Выполнить упражнение  309 письменно.

7 клас  Зарубіжна література
Тема уроку: Контрольна робота за темами «Літературний детектив», «Світова новела», «Сучасна література»
РІВЕНЬ І (0, 5 бала)

1.Зіставити автора та назву твору

Автор
Назва твору
1. А. Конан Дойл
А. «Золотий жук»
2. О. Генрі
Б. «Чарівна крамниця»
3.Е. А. По
В. «Павутинка»
4. Г. Дж. Уеллс
Г. «Мандрівний замок Хаула»
5. Р. Акутагава
Д. «Дари волхвів», «Останній листок»
6. Д. В. Джонс
Е. «Пістрява стрічка», «Спілка рудих»

2.Розподілити названі твори за темами

Тема
Назва твору
1. Світова новела
А. Р. Акутагава «Павутинка»
2. Літературний детектив
Б. Д. В. Джонс «Мандрівний замок Хаула»
3. Сучасна література
В. Г. Дж. Уеллс «Чарівна крамниця»

Г. Е. А. По «Золотий жук»

Д. А. Конан Дойл «Пістрява стрічка», «Спілка рудих»

Е. О. Генрі «Дари волхвів», «Останній листок»

РІВЕНЬ ІІ (0,5 бали)

Пригадати жанр твору і дати йому  визначення
1. «Золотий жук», «Пістрява стрічка»?
2. «Дари волхвів», «Чарівна крамниця»?

«Відгадай літературного героя»
3. «Переглядаючи свої записи про більш як сімдесят пригод, які я вів протягом останніх восьми років, і вивчаючи методи свого друга, я бачу між них багато трагічних, кілька кумедних, чимало дивних, але не можу назвати бодай однієї банальної…»
4. «Я була поганим дівчиськом. Щось примусило цей останній листок залишитися там, де він є, щоб показати, яка я була противна..»
5. «- Якби я був багатий,- сказав хлопчик , тикаючи пальчиком на "Яйце є - яйця нема", - то купив би собі он те. І оте. - Він показав на "Ляльку, що плаче, як жива". - І оце. - То був загадковий предмет, і називався він, як значилося на привабливому ярличку, "Купи й дивуй друзів". 

Визначити власника речей
6. Кепка, люлька, лупа, скрипка?
7. Мольберт, пензлі, фарба?
8. Волосся, гребінці?

РІВЕНЬ ІІІ (2 бали)

Написати твір на тему «Мій улюблений літературний герой».



1 комментарий:

Дистанційне навчання